Jurševska: pabalstu 'griesti' – nesāpīgākais risinājums sociālā budžeta glābšanai
Foto: LETA

Sociālo pabalstu "griestu" saglabāšana līdz 2014.gadam nav tik "sāpīga" kā citi iespējamie risinājumi sociālā budžeta sabalansēšanai, uzskata labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS), portālu "Delfi" informēja Labklājības ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tuvākajos gados tiek prognozēts būtisks sociālās apdrošināšanas budžeta deficīts. 2011.gadā budžeta deficīts prognozēts 237,4 miljonu latu apmērā, bet 2012.gadā – 210,9 miljonu latu apmērā. Turklāt paredzams, ka 2013. un 2014.gadā situācija būtiski neuzlabosies.

Līdz ar to, apzinoties situācijas nopietnību un lai atrisinātu speciālā budžets īstermiņa problēmas, valdība šī gada martā nolēma pagarināt pabalstu ierobežojumus līdz 2014.gada beigām.

"Jāuzsver, ka situācijas risināšanai tika izskatītas arī citas alternatīvas. Piemēram, izskatījām iespēju paaugstināt iemaksu likmi jeb tā dēvēto sociālo nodokli vai pārskatīt vecuma pensiju apmēru. Taču šo ieceru īstenošana iedzīvotājiem būtu daudz sāpīgāka nekā pabalstu apmēru ierobežošana vēl uz diviem gadiem," uzskata ministre.

Ministre arī norāda, ka pastāv iespēja pārskatīt lēmumu par "griestu" termiņu. "Pabalstu apmēru ierobežojumu pamatotību Labklājības ministrija izvērtē divreiz gadā un sniedz priekšlikumus Saeimai to saglabāšanai vai atcelšanai. Līdz ar to, ja ekonomiskā situācijai valstī un arī situācija valsts sociālās apdrošināšanas budžetā uzlabosies straujāk nekā mēs patlaban prognozējam, ierobežojumus varēs atcelt nekavējoties," pauž Jurševska.

Būtībā slimības, maternitātes, paternitātes, vecāku un bezdarbnieku pabalstu ierobežojumi neskar iedzīvotājus ar salīdzinoši zemiem ienākumiem, bet gan vairāk attiecas uz tiem 16 000 jeb 21% iedzīvotāju, kuriem ir salīdzinoši augsti ienākumi.

Jurševska otrdien preses konferencē norādīja - ja noteiktie pabalstu griesti tiks saglabāti tikai līdz 2012.gada 31.decembrim, 2013. gadā par 25,8 miljoniem latu un 2014.gadā par 26,4 miljoniem latu palielināsies izdevumi pabalstu izmaksu nodrošināšanai. Vienlaikus palielināsies arī valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta deficīts, informēja LM.

Noteiktie ierobežojumi paredz - ja pabalsta apmērs pārsniedz 11,51 latu dienā (aptuveni 350 latus mēnesī), pabalsta summa, kas ir virs 11,51 latiem dienā, tiek samazināta par 50%. Vecāku pabalstu bez ierobežojumiem var saņemt tie cilvēki, kuriem alga pirms nodokļu nomaksas ir līdz 500 latiem. Ja alga ir no 501 līdz 3000 latiem, pabalsta ierobežojums ir sākot no 0,1% līdz 41,7% jeb no 0,35 santīmiem līdz 875 latiem.

Maternitātes pabalstu bez ierobežojumiem var saņemt tie cilvēki, kuriem bruto alga (pirms nodokļiem) ir līdz 431 latam. Ja bruto alga ir no 432 līdz 3000 latiem, pabalsta ierobežojums visa maternitātes perioda laikā ir sākot no 0,63 santīmiem līdz 4314,87 latiem.

Paternitātes pabalstu bez ierobežojumiem var saņemt tie cilvēki, kuriem bruto alga ir līdz 431 latam. Ja bruto alga ir no 432 līdz 3000 latiem, pabalsta ierobežojums visa paternitātes perioda laikā ir sākot no 0,05 santīmiem līdz 342,45 latiem.

Slimības pabalstu bez ierobežojumiem var saņemt tie cilvēki, kuriem bruto alga ir līdz 431 latam. Ja bruto alga ir no 432 līdz 3000 latiem, pabalsta ierobežojums vidēji slimības periodā ir sākot no 0,17 santīmiem līdz 1164,33 latiem.

Bezdarbnieka pabalstu bez ierobežojumiem tā piešķiršanas brīdī vidēji var saņemt tie cilvēki, kuriem bruto alga mēnesī bijusi līdz 609 latiem (cilvēkiem ar lielāku apdrošināšanas stāžu šī robeža ir zemāka, bet cilvēkiem ar mazāku apdrošināšanas stāžu – augstāka). Sākot no 610 līdz 3000 latiem, pabalsta samazinājums ir robežās no 0,38 santīmiem līdz 687,5 latiem.

Lēmums, vai parakstīties par referenduma organizēšanu par pabalstu griestu atcelšanu, ir katra valsts pilsoņa brīva izvēle. Mūsu uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem objektīvu un vispusēju informāciju par pabalstu ierobežojumu apjomiem un ietekmi, lai katrs iedzīvotājs pats varētu pieņemt izsvērtu lēmumu.

Jau ziņots, ka 2009.gadā valdība nolēma no pērnā gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim ierobežot bezdarbnieka pabalsta un slimības pabalsta izmaksu, bet no pērnā gada 3.novembra līdz 2012. gada 31.decembrim - arī maternitātes un paternitātes pabalsta izmaksu, nosakot šiem pabalstiem "griestus" vidēji 350 latu mēnesī jeb 11,51 latu dienā, un pieskaitot 50% no summas, kas pārsniedz noteiktos "griestus".

Šogad aprīlī Saeima nolēma pagarināt šos ierobežojumus līdz 2014.gada 31.decembrim turpināt ierobežot izmaksājamo maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu un piešķiramā bezdarbnieka pabalsta apmēru.

Pēc Saeimas lēmuma 37 Saeimas deputāti, izmantojot Satversmē noteiktās tiesības, pieprasīja Valsts prezidentam apturēt likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem. Satversme paredz, ka prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu. Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Parakstu vākšana par tautas nobalsošanas rīkošanu sāksies trešdien.

Ja tautas nobalsošanas ierosinājumu atbalstīs ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita (aptuveni 153 000 parakstu), CVK triju dienu laikā būs jāizsludina referendumu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form