Foto: LETA

Tā kā Krievija izveidoto Eiropas Savienības (ES) politiķu sarakstu, acīmredzot, ir iesniegusi tikai savienības ārējam dienestam, un, piemēram, Latvijai šāda saraksta nav, tas liecina, ka arī šajā reizē "pilnīgi civilizēta šī prakse nav" realizēta, norāda Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete (V).

Viņa atgādina, ka pati personīgi piedzīvojusi situāciju, ko nozīmē, ja persona nav informēta par iekļaušanu "melnajā sarakstā". Krievija līdz šim to nav darījusi. Kalniete skaidro, ka pēdējais incidents noticis ar Vācijas Bundestāga deputātu un kancleres Angelas Merkeles padomnieku. Tā kā Vācija ir devusi lielu ieguldījumu, mēģinot noregulēt krīzi Ukrainā, tad, acīmredzot, diplomātiskajās aizkulisēs bijušas nopietnas sarunas par šo problēmu.

Analizējot personālijas, kuras ir iekļautas sarakstā, Kalniete skaidro, ka Krievijas puse ir izsargājusies iekļaut valsts augstākās amatpersonas. Piemēram, pašreizējā Saeimas priekšsēdētāja un ārlietu ministrs. Tas acīmredzot esot darīts, lai lieki nesarežģītu attiecības. Kalniete arī fiksējusi, ka sarakstā ir iekļautas personas no divām Latvijas partijām No "Vienotības", kas esot eiropeiskākā partija valstī, un nacionāli konservatīvās partijas - "VL-TB/LNNK". Tas arī parādot, ko Krievijas puse uzskata vai neuzskata par apkarojamiem.

Vaicāta par iemesliem, kāpēc Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) varētu būt iekļauta sarakstā, Kalniete pauž uzskatu, ka politiķe sākotnēji apsvērusi iespēju "Saskaņu" iekļaut valdībā, savukārt patlaban ģeopolitisku iemeslu dēļ bijušajai Saeimas spīkerei šāds solis nav pieņemams.

Kā ziņots, Krievijas izveidotajā Eiropas Savienības (ES) politiķu sarakstā, kuriem liegts ieceļot Krievijā, redzami arī pieci Latvijas politiķu vārdi.

Kā liecina Somijas raidorganizācijas YLE rīcībā nonākušais dokuments ar Krievijā nevēlamo 89 politiķu vārdiem, tajā iekļauti Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Āboltiņa (V), kā arī četri Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā - Kalniete (V), Inese Vaidere (V), Artis Pabriks (V) un Roberts Zīle (NA).

Sarakstu ar Krievijā nevēlamo personu vārdiem trešdien Krievijas Ārlietu ministrija iesniedza ES delegācijai.

ES ārlietu dienesta pārstāve aģentūrai AFP norādīja, ka Krievija pēdējo mēnešu laikā liegusi ieceļošanu vairākiem Eiropas politiķiem, taču līdz šim bija atteikusies atklāt visu to personu vārdus, kas iekļautas "melnajā sarakstā".

Jau rakstīts, ka Maskava, reaģējot uz Eiropas Savienības (ES) sankcijām, iesniegusi to ES politiķu sarakstu, kam liegts ieceļot Krievijā, piektdien paziņoja Nīderlandes premjerministrs Marks Rute, piebilstot, ka sarakstā atrodami divu Nīderlandes parlamenta deputātu un viena nīderlandiešu Eiropas Parlamenta (EP) deputāta vārdi.

Savukārt saskaņā ar Beļģijas ārlietu ministra Didjē Reindersa vēstuli sarakstā iekļauti 89 politiķu vārdi.

Kā aģentūrai AFP apstiprināja Beļģijas Ārlietu ministrija, Maskava lūgusi, lai šo sarakstu nedara publiski zināmu.

Tikmēr EP liberāļu frakcijas vadītāja Gija Ferhofstada pārstāvis AFP pavēstīja, ka Krievijas "melnajā sarakstā" esot arī bijušā Beļģijas premjera vārds. Viņš piebilda, ka Ferhofstadam ieceļošana Krievijā liegta pēc tam, kad viņš aicinājis sākt starptautisku izmeklēšanu, lai noskaidrotu krievu opozīcijas līdera Borisa Ņemcova slepkavības apstākļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!