„Kas notiek Latvijā?” turpina tēmu par Eiropas Savienības fondu tehniskās palīdzības līdzekļu izmantošanu resoros, kuros deklarēta īpaša taupīšanas nepieciešamība. Kamēr Izglītības ministrijā bijušais politiķu un augstu amatpersonu padomnieks bez konkurences kļūst par pretendentu labi apmaksātam eksperta līgumam, Veselības ministrijā iepērk uzkodas un dzērienus informatīvajiem pasākumiem, semināriem un sanāksmēm. Izmaksas līdz pat 12,6 tūkstoši latu ir vairāk nekā citās ministrijās, un dažviet šādus izdevumus vairs vispār neparedz.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Groziņi ar garnelēm un kanapē ar lasi

Marta beigās Veselības ministrija (VM) realizējusi iepirkumu ar termiņu līdz nākamā gada 31.decembrim, paredzot „atspirdzinājumus" aptuveni 60 pasākumos ar vidējo dalībnieku skaitu ap 40 cilvēkiem un šim apjomam restorānu pakalpojumiem nosakot līgumcenu 12,6 tūkstoši latu bez PVN. Statistiski rēķinot, vidēji - nedaudz vairāk kā pieci lati vienam cilvēkam. VM Preses centrā gan uzsver, ka 12,6 tūkstoši ir ieplānotā maksimālā robeža, bet ministrija maksās tikai par reāli iztērēto, līdz ar to izdevumi beigās varētu būt arī mazāki.

Atspirdzinājumu nodrošināšana dažādos pasākumos ir izplatīta prakse, taču tā izpildījums mēdz būt dažāds. VM noslēgtais līgums bez kafijas, ūdens un sulām paredz nodrošināt dažāda veida saldos un sāļos cepumus, sāļos groziņus ar sēnēm un garnelēm, un kanapē ar kūpinātu šķinķi, vistu un lasi. „Semināros nepieciešamais pasūtījuma sortiments atkarīgs no dalībnieku skaita un tiek iepirktas tikai atsevišķas no uzskaitītajām pozīcijām. Tas nozīmē, ka pirms katra semināra tiek veikts konkrēts pasūtījums atbilstoši paredzamajam dalībnieku skaitam, viss sortiments nebūs katrā no semināriem," stāsta Preses centra pārstāve Ieva Gaigala. VM gan nepaskaidro, kā tika izveidots konkrēto uzkodu saraksts, proti, kāpēc ir vajadzīgi tieši groziņi ar garnelēm vai kanapē ar lasi.

Viens pretendents un citas alternatīvas

 

VM restorānu pakalpojumus nodrošinās firma „Nīke E", ar ko VM arī iepriekš ir bijusi sadarbība. Lai gan VM nosūtīja pieteikuma dokumentus vēl trim potenciālajiem pretendentiem un divi pieteikuma dokumentus pieprasīja paši, piedāvājumu iesniedza tikai viens pretendents, kas arī uzvarēja. VM skaidrojums šādai neieinteresētībai - nekonkrētība par summu, par kādu ēdinātāja pakalpojumi tiks lūgti, jo šobrīd nav noteikts semināru skaits. „No firmu skatupunkta nav saredzama konkrētā peļņa," saka I.Gaigala.

Restorānu pakalpojumi tiks finansēti nevis no valsts budžeta līdzekļiem, bet no ES fondu tehniskās palīdzības līdzekļiem. VM uzsver, ka par valsts budžeta līdzekļiem rīkotajos pasākumos nekādas uzkodas un dzērieni netiek iepirkti, savukārt tehniskās palīdzības līdzekļus „nedrīkst izlietot citiem mērķiem, kā tikai noteikumos noteiktajiem". Tā ir tiesa - tehniskās palīdzības nauda paredzēta tieši ar ES fondu apgūšanu saistītajām valsts institūcijām un tā jāizmanto fondu administrēšanai, izvērtēšanai, uzraudzībai, informatīvajiem un publicitātes pasākumiem un citām darbībām. Starp attiecināmajām izmaksām ir arī ar attiecīgo ES fondu saistīto mācību, semināru un konferenču organizēšanas un dalības izdevumi, tāpat kā informatīvo un publicitātes pasākumu plānošanas un īstenošanas uzdevumi, bet nav tā, ka šo naudu nav iespējas tērēt nekam citam kā uzkodām - tā vietā varētu kaut vai palielināt pasākumu dalībnieku skaitu vai sarīkot papildus pasākumus potenciāliem struktūrfondu saņēmējiem.

Plašāku materiālu ar salīdzinājumu par restorānu pakalpojumiem citās ministrijās un iepirkuma dokumentus lasiet www.knl.lv.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form