Pēc traģiskās šaušanas kinoteātrī aktuāls kļuvis jautājums ne vien par konkrētā incidenta izmeklēšanu un sekām, bet arī par sistēmiskām problēmām, uz ko tas norāda, un to risinājumiem. Dalībnieki 23.februāra publiskajās debatēs "Kas notiek Latvijā?" atklāja savas versijas un plānus veicamajām izmaiņām, aptverot plašu spektru – gan ārstu atzinumu sniegšanas formātu, gan ieroču glabāšanas un nēsāšanas atļauju termiņus, gan drošības līmeni publiskās vietās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Attiecībā uz kinoteātrī veicamiem uzlabojumiem "Forum Cinemas" valdes loceklis Atis Amoliņš atklāja, ka turpmāk bez pārtraukumiem pirms katras filmas tiks rādīts informatīvs klips, kādu 17 nedēļas jau rādīja pagājušajā gadā, un tāpat tiek attīstīta sistēma, ka skatītājs zālē var saukt pēc palīdzības ar īsziņu. Tomēr raidījuma dalībnieki nepauda viedokli, ka kinoteātrī būtu jābūt personu pārbaudei, lai pārliecinātos, ka netiek ienesti ieroči. A.Amoliņš vilka paralēles ar lielveikaliem, centrāltirgu un sabiedrisko transportu, bet Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Guntars Marķitāns skaidroja, kāpēc kinoteātris, viņaprāt, neietilpst to publisko pasākumu kategorijā, kuru rīkotājiem likums uzliek papildus pienākumus.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Psihiatriskās palīdzības dienesta vadītāja Iveta Ķiece savukārt stāstīja, kas būtu jāmaina veidā, kā atļauju saņemšanai tiek izsniegti ārstu atzinumi. Viņa kritizēja to, kā 2005.gadā likumdošanā tika "nonivelēts" teikums par psihiskajiem traucējumiem, un norādīja, ka likumā vajadzētu konkretizēt, kādi ir psihiskie traucējumi, kuru gadījumā atļauja ir jāliedz. Tāpat I.Ķiece skaidroja, kādas problēmas ārstiem sagādā fakts, ka nav pieejama kopēja datubāze par psihiskajiem traucējumiem visā valstī. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs ("Vienotība") Ainars Latkovskis savukārt vēlreiz apliecināja vēlmi izveidot centralizētu ārstu komisiju, kurā visi eksperti specializējas tieši ieroču atļauju izsniegšanā.

Tāpat A.Latkovskis pauda gatavību mainīt regulējumu, atgriežoties pie terminētām atļaujām. Tomēr viņš norādīja, ka Latvijā uz iedzīvotāju skaitu izsniegto ieroču skaits jau tagad ir mazs, bet ar izmaiņām, iespējams, izskaudīs iespēju saņemt atļauju kādam nelīdzsvarotam cilvēkam. Turpretī A.Amoliņš pauda pārliecību, ka ieroču skaits valstī tomēr ir neadekvāts apdraudējumam. G.Marķitāns arī atbalstīja terminētu atļauju atgriešanu, bet ieteica citu valstu īstenoto praksi, kad atļaujas termiņš dažādiem ieročiem ir atšķirīgs.

Citus būtiskākos un spilgtākos debašu fragmentus par to, vai notikušo traģēdiju varēja novērst, un par to, kam un kāpēc valstī ir ieroči, varat noskatīties www.knl.lv.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form