KNAB par 2019. gada pārskata neiesniegšanu rosinājis apturēt trīs politisko partiju darbību
Foto: LETA

2019. gada pārskatu pārbaužu laikā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosināja tiesai apturēt trīs politisko partiju darbību par gada pārskatu neiesniegšanu, kas Politisko organizāciju finansēšanas likuma izpratnē ir viens no rupjākajiem pārkāpumiem, norāda KNAB.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Partijas, kas nav iesniegušas gada pārskatus par 2019. gadu ir: "Atmoda", "Likums.Atbildība.Kārtība" un "Vienoti Latvijai".

Vienlaikus KNAB desmit politiskās partijas sauca pie administratīvās atbildības par pārskatu iesniegšanas kārtības neievērošanu, piemērojot partijām naudas sodus kopumā 2200 eiro apmērā. 300 eiro sodu saņēma politiskās partijas "Atmoda", "Atmoda Latvijai", "Atbildība - sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība", "Vienoti Latvijai" un "Latvijas Zemnieku savienība".

250 eiro sodu saņēma partija "Attīstības partija", 150 eiro – "Alternative", bet 100 eiro sodu saņēma "Likums.Atbildība.Kārtība", "Latvijas Atdzimšanas partija" un "Vienota Rēzekne".

Kopumā KNAB veica 61 politiskā spēka 2019. gada pārskatu, saņemto biedru naudu, iestāšanās naudu un ziedojumu atbilstību Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma prasībām.

2019. gadā KNAB lēma par valsts budžeta finansējuma piešķiršanu desmit politiskajām partijām kopumā 582 945,50 eiro apmērā, taču, ievērojot, ka vienai politiskajai partijai nebija atvērta konta Latvijā reģistrētā kredītiestādē, KNAB valsts budžeta finansējumu izmaksāja deviņām partijām.

Turklāt, pamatojoties uz Augstākās tiesas Senāta tiesas spriedumu par 2014. gada aprīlī pārtrauktā valsts budžeta finansējuma izmaksu vienai politisko partiju apvienībai, KNAB papildus 2019. gadā šim politiskajam spēkam izmaksāja valsts budžeta finansējumu 67 875,25 eiro apmērā.

KNAB gada pārskatu pārbaužu laikā guva apstiprinājumu, ka 2019. gadā partijas tām izmaksāto valsts budžeta finansējumu, tostarp kas palicis neiztērēts no iepriekšējiem gadiem, izlietoja atbilstoši Politisko organizāciju finansēšanas likuma normām – telpu īrei un pakalpojumiem, kas saistīti ar telpu īri, sakaru un interneta pakalpojumiem, darba algām un citiem maksājumiem fiziskajām personām, kas saistīti ar attiecīgās partijas darbību, zvērināta revidenta pakalpojumiem, pētniecības darbiem, iedzīvotājiem paredzētiem izglītošanas pasākumiem, kā arī priekšvēlēšanu aģitācijai.

Saskaņā ar KNAB iesniegto informāciju pārskata periodā partijas ziedojumos kopumā saņēmušas 1 471 624,98 eiro, savukārt biedru naudās, kas tās maksātājam pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu kalendārajā gadā, un iestāšanās naudās partiju biedri iemaksājuši kopsummā 233 812,04 eiro.

Pārbaudot šo pozīciju gada pārskatos, KNAB konstatēja, ka trīs politiskās partijas pretlikumīgi saņēmušas ziedojumus, tādējādi pieņēma lēmumus par finanšu līdzekļu atmaksu, uzdodot politiskajām partijām ieskaitīt valsts budžetā kopumā 20 168,54 eiro.

"Latvijas Zaļajai partijai" budžetā jāiemaksā 8915,21 eiro, "KPV LV" – 8188,22 eiro, bet JKP – 3065,21 eiro

Tāpat KNAB divas politiskās partijas – "Latviešu Nacionālisti" un "Latvijas Krievu savienība" – sauca pie administratīvās atbildības par saņemto ziedojumu iesniegšanas kārtības neievērošanu, piemērojot naudas sodus kopsummā 250 eiro.

KNAB norāda, ka šobrīd 10 politiskās partijas, kuru darbība aktīvi turpinās, valsts budžetā nav iemaksājušas KNAB administratīvo pārkāpumu procesos piemērotos naudas sodus un nav veikušas finanšu līdzekļu atmaksu kopumā 70 686,97 eiro apmērā.

Tāpat 11 politiskajām partijām, kuru darbība ir izbeigta un pret kurām uzsākts likvidācijas process, ir kopumā 872 298,04 eiro parādsaistības ar valsti par KNAB pieņemtajiem lēmumiem.

Jau vēstīts, ka partijas pašvaldību vēlēšanu aģitācijai kopumā atvēlējušas 1,1 miljonu eiro.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KPV LV Latvijas Krievu savienība Alternative KNAB Korupcija Latvijas Zemnieku savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form