KNAB veica kratīšanu arī Rīgas vicemēra Amerika dzīvesvietā, vēsta raidījums
Foto: DELFI

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šonedēļ veica kratīšanu Rīgas vicemēra Andra Amerika (GKR) dzīvesvietā, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Raidījumam zināms, ka kratīšanu veicis otrdienas vakarā. KNAB iepriekš vēstīja, ka otrdien veicis neatliekamās procesuālās darbības un vairāk nekā 30 kratīšanas.

"Man nav nekādu komentāru par to, jo es pats biju "Latvijas lepnumā". (..) Nekādu komentāru nebūs," teica vicemērs.

"Mana sirdsapziņa ir tīra. Man pat nav priekšstata par tiem iepirkumiem, tā nav mana sfēra. Neko nezinu par jauno nomainīto parku. Es pat ar Igoru Volkinšteinu neesmu ne reizi ticies," turpināja Ameriks.

"Nekā personīga" noskaidroja, ka katrs piegādātais trolejbuss, autobuss un tramvajs rīdziniekiem kukuļošanas dēļ izmaksā par pieciem līdz septiņiem procentpunktiem dārgāk.

KNAB norādīja, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami, jo notikušas vienošanās ar vārdos neminētām Rīgas domes amatpersonām.

Raidījums izpētījis, ka atpūtas kompleksā "Taureņi" ierakstītas sarunas tiesībsargiem atklāja slēgtu, savstarpēji uzticamu personu grupu, kuras uzdevums bija noorganizēt, lai daļa no "Rīgas satiksmes" iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis.

KNAB atklāja, ka grupa iesaistīta vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro.

Shēma darbojās šādi: vispirms ar ārzemju ražotāju bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar "Rīgas satiksmi" saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Šī firma tālāk naudu skaitīja caur fiktīviem uzņēmumiem par neesošiem pakalpojumiem un galā kukulis tika sadalīts.

"Nekā personīga" zināms, ka KNAB pie šīs lietas strādāja ilgi, bet vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā ieradās "Škoda Transportation" pārstāvis Vladimirs Kozaks. "Solaris" pārstāvjus savukārt aizturēja poļu likumsargi, bet nozieguma vieta ir Rīga.

"Visa pamatā ir KNAB. Mūsu partnerdienesti visu informāciju, ko saņēma un ar ko šobrīd virzās uz priekšu, saņēma no KNAB. Viss sākās, kad pagājušajā vasarā tikos ar Polijas dienesta direktoru," raidījumam teica KNAB vadītājs Jēkabs Straume, piebilstot, ka kukuļu summa, visticamāk, bija lielāka par Polijas minētajiem 800 tūkstošiem eiro.

"Rīgas satiksmes" iepirkumu daļas vadītājam Igoram Volkinšteinam shēmā bija savedēja loma, skaidroja "Nekā personīga". Viņam bija jānosēdina pie viena galda gan transporlīdzekļu ražotāji, gan personas, kurām bija jāslēpj kukuļa pēdas, lai viss ritētu pēc iepriekš norunāta scenārija.

Pārstāvju tikšanās ar kukuļa shēmu autoriem Rīgā parasti notika Valdemāra ielā, kur atrodas Volkinšteina dēla vīna bārs.

Volkinšteins "Rīgas satiksmē" strādā kopš uzņēmuma pirmssākumiem. 2005. gadā viņš strādāja arī uzņēmuma valdē, taču amatu zaudēja, kad 2009. gadā uzvirmoja skandāls par sadārdzinātu "Škoda" tramvaju iepirkumu

Vismazāk no aizturētajiem zināms par Edgaru Teterovski un Elīnu Kokinu. Abi ir dzīvesbiedri un viņiem bijuši kopīgi uzņēmumi, norādīja "Nekā personīga".

Viņu firma "TT Service" ar tramvaju konkursa uzvarētājiem – čehu "Škodu" un vietējo "Alkom-Serviss" pērn dibināja "Tram Servis Riga", ko nepilnu gadu vēlāk likvidēja. Firma bija reģistrēta Kokinas dzīvesvietā Daibes ielā. Valdē bija arī čehs Kozaks. Šī gada sākumā Kokina un "Alkom-Serviss" dibināja atkal jaunu uzņēmumu.

Māja Daibes ielā savulaik piederēja Elīnas Kokinas tēvam – uzņēmējam Uldim Kokinam. Viņam bija plaši biznesa sakari un liela ietekme partijā "Latvijas ceļš". Tagad māja Daibes ielā ir ieķīlāta par labu Mārim Martinsonam. Tiesībsargu uzmanības lokā vairākkārt nonākušo Martinsonu min kā galveno iespējamo organizatoru jaunajā "Rīgas satiksmes" korupcijas lietā.

Martinsonu vieno darījumu saites arī ar vicemēru Ameriku. 2010. gadā viņš Martinsona Belizas firmai "Prosperity Financing Limited" aizdeva pusmiljonu eiro, bet nākamajā gadā aizdevumu saņēma ar 20% uzviju.

"Nekā personīga" rīcībā esošs 2010. gadā slēgts dalībnieku līgums liecina, ka tas pats Martinsona ofšora uzņēmums bija viens no kreditētāja "4Finance" īpašniekiem. Sākot ar 2014. gadu, Ameriks un viņa dēls deklarācijās norādījuši, ka iegādājušies "4finance" un cita ātro kredītu devēja "Mogo" obligācijas. Abiem ofšoros slēptajiem ātro kredītu uzņēmumiem ir daudz līdzību. Kopš 2014. gada Ameriks un viņa dēls kopā procentos no šiem uzņēmumiem saņēmis vairāk nekā 600 tūkstošus eiro.

"To jautājumu pamatoti var uzdot. Varu teikt, ka es pazīstu Martinsonu jau daudzus gadus, bet Martinsons nekādā veidā neietekmē to, par ko es lemju. Tas, ka es viņu pazīstu nenozīmē, ka es varu atbildēt par otra cilvēka visām rīcībām," saistību ar uzņēmēju komentēja Ameriks.

Bijušais Rīgas mēra Nila Ušakova (S) padomnieks, zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns aizstāv krimināllietā apcietināto "Škoda Transportation" pārstāvi Vladimiru Kozaku. Ušakovs raidījumam nekomentēja Dzanuškāna klientu izvēli.

"Man nav neviena iemesla uzskatīt, ka kāds no man pazīstamiem šajā lietā būtu iesaistīts. Dzanuškāns ir bijis advokāts pirms viņš kļuva par manu padomnieku un ir bijis mans padomnieks pirmos divus sasaukumus, bet, protams, komentēt viņa klienta izvēli būtu ļoti nekorekti," teica Ušakovs.

"Rīgas satiksmes" korupcijas lietā apcietinātajiem ārvalstu kompāniju pārstāvjiem par kukuļdošanu draud 10 gadu ilgs cietumsods, ko mīkstinātu atzīšanās, kam kukulis bija domāts.

KNAB vadītājs Straume šonedēļ aicināja koruptīvās attiecības iesaistītos ieskatīties sevī un sākt domāt par valsts nākotni. "Ir vajadzīgs varbūt arī kāds pagrieziena punkts un dzinulis, lai sabiedrība pamostos. Vēl vairāk pamodinātu tos, kuri ir iesaistīti koruptīvos darījumos, kuriem vienmēr ir iespēja atteikties no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas. Vai nu tie ir morāli apsvērumi vai vienkārši bailes no likuma varas. Ja ne, tad mana vēstījuma beigās bija teikts, ka tad mums nāksies palīdzēt," komentēja Straume.

Vēstīts, ka KNAB sāktajā kriminālprocesā apcietināti seši no septiņiem aizdomās turētajiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Andris Ameriks Jānis Dzanuškāns KNAB Rīgas dome Rīgas satiksme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form