Konservatīvo premjera amata kandidāts būs Bordāns
Foto: LETA

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) premjera amata kandidāts startam 13.Saeimas vēlēšanās būs politiskā spēka līderis, Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa kandidatūra valdības vadītāja amatam tika izvirzīta svētdien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiekošajā JKP sanāksmē.

Bijušais tieslietu ministrs un pašreizējais Rīgas domes deputāts Bordāns valsts pārvaldē iecerējis veikt radikālas reformas.

Bordāns partijas sapulcē uzsvēra, ka JKP mērķis ir Latvijā izveidot mazu un efektīvu valsts pārvaldi. Lai sasniegtu šo mērķi, JKP ir iecerējusi no pašreizējām 13 ministrijām gada laikā izveidot astoņas ministrijas, bet vēlāk, iespējams, to skaitu vēl vairāk samazināt. Bordāns uzsvēra, ka patlaban ministrijas strādā atbilstoši likumam, bet turpmāk tās darbosies atbilstoši izvirzītajai "misijai".

No Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas paredzēts izveidot vienu ministriju - Tieslietu un iekšlietu ministriju.

Lielas pārmaiņas iecerētas ekonomikas vadības jomā. JKP vēlas izveidot Ekonomiskās attīstības un zemkopības ministriju, kurā tiktu apvienotas pašreizējās Zemkopības, Satiksmes un Ekonomikas ministrijas, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Labklājības ministriju iecerēts apvienot ar Veselības ministriju.

Kā atsevišķas institūcijas paredzēts saglabāt Aizsardzības ministriju, Ārlietu ministriju, Finanšu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Kultūras ministriju.

Ierēdņu skaitu JKP plāno samazināt par 30% un katra ierēdņa darbu vērtēt atbilstoši viņam izvirzītajai "misijai". Bordāns pieļāva, ka, iespējams, atsevišķās iestādēs nāksies atlaist visus ierēdņus un pieņemt darbā citus cilvēkus, kā tas ticis izdarīts, piemēram, Gruzijas Ceļu policijā.

JKP ir iecerējusi reformēt arī 11 valsts drošības iestādes, no tām izveidojot trīs. Vislielākā no tām būtu Nacionālais drošības birojs, kurā ietilptu pašreizējais Satversmes aizsardzības birojs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Drošības policija. Darbu turpinātu Valsts policija un Militārās izlūkošanas un drošības dienests.

Bordāns uzsvēra, ka amata ierobežojums ieņemt amatu tikai divus termiņus (kopā desmit gadus) tiku noteikts ne tikai visām augstākajām valsts amatpersonām, bet arī Valsts kontrolē un Latvijas investīciju un attīstības aģentūrā strādājošajiem.

Valsts kapitālsabiedrībām JKP plāno izveidot vienotu pārvaldi, kas būtu padota Ministru prezidentam un Valsts kancelejai, bet visas ostas tiktu pakļautas valsts pārvaldei, tāpat kā tas patlaban ir Igaunijā.

JKP iecerējusi veidot informācijas lietu ministra amatu, kas vienlaikus pildītu arī vicepremjera amata pienākumus.

Konkurences padomi iecerēts apvienot ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru, bet Privatizācijas valsts aģentūru - likvidēt.

Lai arī ar nokavēšanos, JKP iecerējusi ķerties pie lustrācijas. Partija vēlas bijušajiem Latvijas Kompartijas sekretāriem aizliegt ieņemt amatus valsts pārvaldē, kā arī liegt iespēju kļūt par Saeimas un pašvaldību deputātiem.

Bordāns uzsvēra, ka JKP piedāvātā valsts pārvaldes reorganizācijas programma ir kolektīvs darbs, kas ir veiksmīgi izstrādāts - atlicis par to tikai plaši informēt sabiedrību.

Kā teikts JKP interneta mājaslapā, Bordāns daudzus gadus praktizējis kā zvērināts advokāts. Viņš arī piedalījies neatkarīgās Latvijas Republikas prokuratūras dibināšanas procesā 1991.gadā.

1994. un 1995.gadā Bordāns strādājis 5.Saeimā kā deputāts ar "mīksto" mandātu, bet 2010.gadā viņš bijis toreizējā Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) parlamentārais sekretārs. Vēlāk Bordāns kļuva par tieslietu ministru, bet beigās šo amatu atstāja politisku nesaskaņu dēļ.

Pēc tam Bordāns dibināja partiju, kura diezgan veiksmīgi startēja 2017.gadā notikušajās pašvaldību vēlēšanās. JKP deputāti Rīgas domē gan nokļuva opozīcijā.

13.Saeimas vēlēšanas notiks šī gada oktobra pirmajā sestdienā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts drošības dienests Ekonomikas ministrija Iekšlietu ministrija Jānis Bordāns Jaunā konservatīvā partija (JKP) Rīgas dome Saeima Satversmes aizsardzības birojs Tieslietu ministrija Valsts kanceleja Valsts policija Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form