Ņemot vērā situāciju valsts sabiedrības integrācijas jomā, politisko organizāciju apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) Saeimas frakcija aicina valdību skaidri noteikt sabiedrības integrācijas prioritātes, kas parādītu konkrētus mehānismus Latvijas sabiedrības vienotības veicināšanā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šāds aicinājums pausts frakcijas šodien izplatītajā paziņojumā saistībā ar Augstākās padomes 1991.gada 15.oktobra lēmuma "Par Latvijas Republikas pilsoņu tiesību atjaunošanu un naturalizācijas pamatnoteikumiem" desmito gadadienu.

PCTVL frakcija aicina atteikties no diskriminējošās politikas izglītības jomā, piešķirt nepilsoņiem balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, ratificēt Eiropas reģionālo vai minoritāšu valodu hartu, bez jebkādām atrunām ratificēt Vispārējo konvenciju par nacionālo minoritāšu aizsardzību.

Kā norādīts paziņojumā, neatkarību atjaunojot, tautai tika solīts, ka Latvijas pilsonība tiks piešķirta visiem pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kas vēlēsies to iegūt. Par to, pēc PCTVL domām, liecinot 1989.gada oktobrī pieņemtās Latvijas Tautas frontes pirmsvēlēšanu programmas 2.4.punkts.

Daudzi nelatvieši tam esot noticējuši un 1991.gada martā referendumā atbalstījuši Latvijas valsts neatkarības ideju, taču tikuši piemānīti, uzskata PCTVL. "Rezultātā AP, kuru vēlēja arī vēlākie nepilsoņi, 1991.gada 15.oktobrī saviem vēlētajiem atņēma politiskās tiesības," teikts paziņojumā.

Latvijas nepilsoņi, kas praktiski ir tikai nacionālo minoritāšu pārstāvji, esot zaudējuši adekvātu pārstāvību valsts un pašvaldību institūcijās, un tiem liegta iespēja pilnvērtīgi piedalīties savas valsts pārvaldē un aizstāvēt savas intereses ar politisko metožu palīdzību. Arī privatizācijas process bijis nepilsoņus diskriminējošs, apgalvo "kreisie".

PCTVL norāda, ka kopš deviņdesmito gadu sākuma PCTVL ietilpstošās partijas esot aktīvi aizstāvējušas nepilsoņu tiesības un sekmējušas situācijas uzlabošanos. Paziņojumā tiek uzskaitīti vairāki notikumi, kurus PCTVL uzskata par panākumiem.

"Un tomēr, neskatoties uz to, kas ir paveikts, nepilsoņu problēmas paliek vienas no būtiskākajām Latvijas politikā," paziņo PCTVL, apgalvojot, ka uz nepilsoņiem vēl joprojām attiecas vairāki ierobežojumi ekonomiskajā un sociālajā jomā. "Politiskā diskriminācija uz etniskā pamata rada sociālo saspringumu sabiedrībā. Arī pati naturalizācijas gaita pēdējā laikā notiek arvien lēnāk," teikts PCTVL paziņojumā.

PCTVL frakcija secina, ka vēl joprojām ir veicams liels darbs bezpavalstnieku problēmas risināšanā, kā arī vispārēju demokrātisku vērtību ieviešanā integrācijas procesos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form