'Krēslu skandāls': Prezidenta kanceleja pieprasa VNĪ skaidrot mēbeļu iepirkumu (plkst.15:21)
Foto: LETA

Valsts prezidenta kanceleja ir pieprasījusi VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) skaidrot situāciju par iepirkumu Rīgas pils Čakstes kabineta krēsliem, kas pirms pieciem gadiem tika izgatavoti neatbilstošā izmērā un līdz ar to netika pieņemti lietošanā Rīgas pilī, teikts paziņojumā medijiem. Izrādās, prezidenta savulaik pasūtītie krēsli izgatavoti krietni par lielu, nekā pasūtīti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts prezidenta kanceleja 2015. gadā Rīgas pils mēbeļu iepirkuma ietvaros bija samaksājusi VNĪ par jaunu, analogu reprezentācijas mēbeļu izveidošanu 9620 eiro, lai pēc vēsturiskajām skicēm tiktu izgatavoti krēsli Čakstes kabinetam.

Iepirkumu Čakstes kabineta krēslu iegādei veica VNĪ, VNĪ arī izstrādāja tehnisko projektu, noslēdza līgumu un pieņēma krēslus no tā izgatavotāja. Kanceleja, konstatējot, ka Čakstes kabineta krēsli ir neatbilstoši izmēriem un to izvietošana neļauj telpu izmantot reprezentācijas vajadzībām, tos nepieņēma lietošanā no VNĪ un nav pārņēmusi tos savā grāmatvedības uzskaitē.

Kopš 2016. gada kanceleja regulāri ir prasījusi aizstāt krēslus ar atbilstošiem, lietošanai derīgiem krēsliem. VNĪ bija apņēmusies kļūdu labot, līdz ar to kanceleja savā budžetā neplānoja papildu izmaksas krēslu iegādei. Savukārt 2019. gadā kanceleja aicināja atrisināt VNĪ šo ieilgušo jautājumu. VNĪ apņēmās izgatavot krēslus par saviem līdzekļiem, tāpēc kancelejas budžetā nav plānoti papildu līdzekļi izmaksām par šiem krēsliem, teikts paziņojumā medijiem.

Ņemot vērā, ka iepirkumu veic VNĪ, Valsts prezidenta kanceleja neesot piedalījusies iepirkuma procedūrā. Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis ceturtdien sazinājies ar VNĪ valdes priekšsēdētāju Renāru Griškeviču, aicinot skaidrot situāciju un iemeslus būtiskam krēslu izgatavošanas izmaksu sadārdzinājumam.

Savukārt VNĪ valdes priekšsēdētājs Griškevičs portālam "Delfi" atzina, ka Rīgas pils padomes sēdē saistībā ar arhitekta Artūra Lapiņa izstrādāto Rīgas pils interjera projektu 2016. gadā skatīts Čakstes kabineta mēbeļu risinājumus un konstatēts, ka tie sanākuši funkcionāli neatbilstoši.

Arhitekts Lapiņš skaidrojis, ka devis norādes par mēbeļu izgatavošanas izmēriem, vadoties no vēsturiskā fotogrāfijā redzamo mēbeļu parauga, saņemot rezultātu pieļaujot, ka 30tajos gados šādi varēja būt.

Padome nolēmusi uzdot Lapiņam izgatavot krēslus, ņemot vērā katalogos izmantotos standarta mēbeļu izmērus, attiecīgi VNĪ plānoja iepriekš piegādāto krēslu nomaiņu, skaidro VNĪ vadītājs.

"Rodot finansējuma iespējas risināt Čakstes kabinetam nepieciešamo mēbeļu jautājumu, VNĪ gada sākumā veica iepirkumu, kurš noslēdzās 5. februārī. Iepirkuma rezultātā starp 3 pretendentiem ar līdzīgām summām (31 904 eiro, 32 000 eiro un 35 250,48 eiro) marta sākumā tika noslēgts līgums par saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu ar Latvijas uzņēmumu – piegādātāju apvienību SIA "BDF" un SIA "Šusts". Projekts daļēji tiek priekšfinansēts no VNĪ līdzekļiem. Iepriekš izgatavotos krēslus VNĪ plāno pārdot publiskā izsolē tuvāko mēnešu laikā. Paredzam, ka to vērtība ir augstāka nekā vēsturiski minētie 9620 eiro saistībā ar to, ka krēsli pils atjaunošanas projekta būvnieku tāmē bija kā viena no pozīcijām un nevaram izslēgt, ka faktiskās krēslu izgatavošanas izmaksas ir bijušas augstākas. Esam pasūtījuši tirgus vērtējumu, lai noskaidrotu krēslu patieso vērtību," sacīja Griškevics.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ņemot vērā šā brīža ārkārtas situāciju valstī, līguma izpilde projektā uz laiku esot apturēta.

Jau ziņots, ka SIA "BDF" un SIA "Šusts" par 31 984 eiro Rīgas pilij izgatavos astoņu vēsturisko krēslu kopijas, liecina "Valsts nekustamie īpašumi" ar abiem uzņēmumiem noslēgtais līgums.

Iepirkuma nolikumā norādīts, ka krēslu karkass jāizgatavo no saplākšņa, kas nav plānāks par 10 milimetriem, savukārt pārējās krēsla daļas jāizgatavo no kvalitatīvas masīva ozola koksnes.

Paredzēts, ka krēsla krēslu tapsēšanai izmantos audumu "Dausman - 616 linen". Tas ir no krāsotiem diegiem dubultauduma pinumā austs audums ar reljefu zīmējumu veidojošu rakstu, kuru veido simetriskā, vienmērīgā ritmā izkārtoti ģeometriski elementi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Andris Teikmanis Rīgas pils Valsts prezidenta kanceleja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form