Lāčplēša dienas svinības Latvijā – parāde, ugunskuri un lāpu gājiens
Foto: DELFI

Pirmdien Latvijā ar vērienu tiks atzīmēta Lāčplēša diena, kad tiek pieminēta neatkarīgās Latvijas armijas uzvara pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919.gada 11.novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9.novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11.novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Latvijas Brīvības cīņas ilga no 1918.gada 18.novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920.gada 11.augustam, kad tika noslēgts Latvijas-Krievijas miera līgums. Šo dienu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Aizsardzības ministrija informē, ka 11.novembrī plkst.9 Rīgas Doma baznīcā starpkonfesionālā ekumēniskajā dievkalpojumā karavīri un zemessargi aizlūgs par Latvijas valsti kritušajiem karavīriem, plkst.11 Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns notiks ziedu nolikšana, plkst.13 Brīvības pieminekļa laukumā notiks militārā parāde un bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Štāba bataljons, 2.kājnieku bataljons, Jūras spēku flotile, Gaisa spēku aviācijas bāze un Zemessardzes Studentu bataljons, kā arī bruņoto spēku orķestris, kas rūpēsies par pasākuma muzikālo noformējumu.

Parādi, kurā piedalīsies vairāk nekā 350 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu un ugunsdzēsēju, komandēs komandēs Militārās policijas komandieris pulkvedis Tālis Majors , bet to pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Pirms parādes, godinot Latvijas brīvības cīnītājus, notiks īpaša svinīgā godasardzes maiņa pie Brīvības pieminekļa

Savukārt plkst.14 Esplanādē pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa notiks kritušo karavīru piemiņas godināšanas pasākums, savukārt plkst.15:30 notiks piemiņas pasākums Sudrabkalniņā.

Latvijas Kara muzejā no plkst.10 līdz 22 būs iespēja aplūkot muzeja aktuālās ekspozīcijas, kā arī notiks patriotiski-izglītojošas nodarbības skolēniem. No plkst.17 līdz 22 uz Pulvertorņa mūra sienas varēs vērot Lāčplēša dienai veltītu virtuālo foto galeriju, savukārt plkst.20.30 Latvijas Kara muzeja apmeklētāji varēs ieklausīties Brīvības cīņu karavīru atmiņās Latvijas Nacionālā teātra aktieru Ingas Misānes un Ivara Kļavinska lasījumā.

Rīgas Brāļu kapos plkst.16 notiks svinīgā svecīšu aizdedzināšana Brīvības cīnītāju piemiņai. Savukārt plkst.17.45 pasākuma dalībnieki dosies lāpu gājienā no Rīgas Brāļu kapiem uz Brīvības pieminekli, kur jau plkst.18.45 notiks svētbrīdis. Lāpu gājiens no Brīvības pieminekļa plkst.19.15 turpināsies uz Strēlnieku laukumu, kur plkst.19.30 klātesošie varēs vērot uguns daudzinājumu Brīvībai.

Plkst.21 pie Akmens tilta notiks uguns plosta nolaišana Daugavā. Savukārt plkst.21.30 Strēlnieku laukumā sāksies postfolkloras grupas „Iļģi" koncerts.

Savukārt plkst.19, 11.novembra krastmalā, Rīgā, no Mūžīgās uguns tiks svinīgi iedegti trīs piemiņas ugunskuri, pie kuriem klātesošie varēs vienoties kopīgās dziesmās. Pie viena no ugunskuriem varēs sadziedāties folkmūzikas cienītāji, pie otra - koru mūzikas cienītāji, savukārt pie trešā ugunskura tiks dziedātās karavīru dziesmas. Turklāt jau tradicionāli, iestājoties tumsai, pie Rīgas pils mūra ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts iededzināt svecīti.

Jau aizvadītajā nedēļas nogalē Latvijas Kara muzejā notika sarkanbaltsarkano lentīšu locīšana, kurā ikviens Latvijas iedzīvotājs, ikviens Latvijas viesis varēja salocīt sarkanbaltsarkano lentīti sev, savai ģimenei un tuvajiem cilvēkiem. 

Turklāt 11.novembrī, tie Latvijas iedzīvotāji un viesi, kuriem sarkanbaltsarkanās lentītes vēl nebūs, varēs to salocīt pie piemiņas ugunskuriem 11.novembra krastmalā.


Source

www.DELFI.lv

Tags

Aizsardzības ministrija Andris Bērziņš (bijušais prezidents) Brāļu kapi Iļģi Inga Misāne Krievija Lāčplēša diena Militārā policija Rīgas pils Saeima Zemessardze Valsts prezidents
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form