'Latvenergo': vismazāk tarifa izmaiņas skars Zilupes, visvairāk – Mārupes novadu
Foto: F64

"Latvenergo" apkopotie dati par elektroenerģijas patēriņu liecina, ka vismazāk saimniecību, kas patērē vairāk nekā 1200 kilovatstundas (kWh) un kurām būs jāmaksā paaugstinātais elektrības tarifs, ir Zilupes novadā, bet visvairāk izmaiņas skars Mārupes novada mājsaimniecības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Analizējot visu mājsaimniecību patēriņa datus 2010.gadā, "Latvenergo" secināja, ka 61% mājsaimniecību Latgalē, 51% Kurzemē, 48% Zemgalē un 46% Vidzemē gada elektroenerģijas patēriņš nepārsniedz 1200 kilovatstundas (kWh) un tās par elektroenerģiju norēķināsies pēc līdzšinējā tarifa.

Vislielākais īpatsvars šādu mājsaimniecību ir, piemēram, Zilupes (69%), Viļakas (69%), Aglonas (67%), Daugavpils (64%) un Rēzeknes (62%) novadā. Savukārt vismazākais to īpatsvars ir Mārupes (21%), Babītes (23%), Ādažu (27%), Ķekavas (34%) un Garkalnes (35%) novadā.

Kopumā no vairāk nekā viena miljona "Latvenergo" klientu/mājsaimniecību 0,6% ir garāžas, bet 2% - vasarnīcas, norāda uzņēmums.

Regulatorā iesniegtais tarifu plāns paredz, ka visām mājsaimniecībām par pirmajām 1200 kWh būs jāmaksā līdzšinējais "Starta tarifs" – 0,0825 lati par kWh. Savukārt no 1201 kWh tiks piemērots Pamata tarifs - 0,1074 lati par kWh.

Analizējot kopējos klientu patēriņa datus Latvijā, gandrīz 50% mājsaimniecību izstrādātās tarifu izmaiņas neskars, jo to patēriņš gadā nepārsniedz 1200 kWh, uzsver "Latvenergo".

Otra lielākā mājsaimniecību grupa (29%) ir ar vidējo patēriņu no 101-200 kWh mēnesī, kas mēnesī maksā 8,25 - 16,50 latus. Pēc tarifu izmaiņām šo mājsaimniecību vidējais maksājums mēnesī pieaugs par 1,1 latu.

Trešā lielākā mājsaimniecību grupa (16%) ir ar vidējo patēriņu 201-400 kWh mēnesī, kas mēnesī maksā 16,5 – 33 latus. Pēc tarifu izmaiņām mājsaimniecības vidējais maksājums mēnesī pieaugs par 4,36 latiem.

Ja mājsaimniecības vid. patēriņš ir virs 400 kWh mēnesī, tad pēc tarifu izmaiņām mājsaimniecības vidējais maksājums mēnesī pieaugs par 16,34 latiem. Šādu klientu īpatsvars no kopējā mājsaimniecību skaita ir 6%.

Ņemot vērā, ka daudzbērnu ģimenes objektīvu iemeslu dēļ patērē daudz vairāk elektroenerģijas, tika pieņemts lēmums tās atbalstīt, pilnveidojot "Latvenergo" jau 2009.gadā uzsākto sociālo programmu. Tās ietvaros plānos piešķirt daudzbērnu ģimenēm papildus 2400 kWh elektroenerģijas par līdzšinējo tarifu, savukārt trūcīgajām ģimenēm ar bērniem – 500 kWh par brīvu.

Elektroenerģijas fiksētais tarifs veidojas no vairākām komponentēm, kas arī nosaka gala tarifu. Būtiskākie elektroenerģijas tarifa pieauguma faktori ir "Sadales tīkls" sistēmas pakalpojumu tarifu pieaugums, ko gada sākumā apstiprināja SPRK un kas ietekmē gala cenu par 11%, un elektroenerģijas tirgus cenas un obligātā iepirkuma izmaksu pieaugums ar ietekmi uz gala elektroenerģijas fiksētajiem tarifiem par 10%.

Jau ziņots, ka "Latvenergo" janvārī pavēstīja, ka no 1.aprīļa mājsaimniecībām būs divi diferencēti elektroenerģijas tarifi - mājsaimniecības, kas mēnesī patērē līdz 100 kilovatstundām, tarifa izmaiņas neietekmēs, bet mājsaimniecībām ar lielāku patēriņu maksa par enerģiju pieaugs.

No 1.aprīļa būs spēkā divi tarifi - starta tarifs, kas paliks tāds pats kā līdz šim - 0,0825 lati par kilovatstundu, un pamata tarifs, kas būs 0,1074 lati par kilovatstundu.

Jaunais tarifu plāns paredz, ka no 1.aprīļa visas mājsaimniecības sāks maksāt "starta tarifu" - 0,0825 latus par kilovatstundu. Ja mājsaimniecība līdz nākamā gada 1.aprīlim patērēs vairāk nekā 1200 kilovatstundas (vidēji 100 kilovatstundas mēnesī), tad turpmāk par patērēto enerģiju, sākot ar 1201 kilovatstundu, katru mēnesi būs jāmaksā jau "pamata tarifs" - 0,1074 lati.

Savukārt nākamā gada 1.aprīlī visām mājsaimniecībām atkal piemēros "starta tarifu" un "pamata tarifu" būs jāsāk maksāt, tikai pārsniedzot 1200 kilovatstundu patēriņu.

Mājsaimniecībām, kuras mēnesi patērē līdz 100 kilovatstundām mēnesī tarifa izmaiņas neietekmēs, bet vairāk par elektrību būs jāmaksā tiem, kuru patēriņš pārsniedz šo robežu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form