Pēc Lielbritānijā notikušā referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) tur dzīvojošie latvieši atzīst, ka nākas sastapties ar naidīgu attieksmi, un daži pat secina, ka tik naidīgu attieksmi līdz šim nav pieredzējuši, pirmdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

Pēc referenduma Lielbritānijā uz ielas, sabiedriskajā transportā, restorānos, darba vietās un pat skolās svešiniekiem tiek ieteikts krāmēt mantas un pazust, ziņoja raidījums.

Imigrantu pārdzīvojumi ir tik apjomīgi, ka izveidota pat speciāla domubiedru grupa sociālajā tīklā "Facebook". Tajā aprakstīti dažādi nepatīkami starpgadījumi: "Pavecāka kundze sajūsmināti sacīja poļu sievietei ar mazuli izkāpt no autobusa un sakrāmēt mantas", "Draugs vakar redzēja, kā austrumeiropiešiem tika likti šķēršļi iekļūšanai metro ar saucieniem "Dodieties uz savām valstīm!"", ""Tesco" veikalā dzirdēju - šī ir Anglija, ārzemniekiem ir dotas 48 stundas laika, lai pazustu", "Es vēlos britu viesmīli, nesūtiet pie mana galdiņa kādu eiropieti", "Man bija poļu pacients Northemptonā, kurš ticis piekauts un ir sasista galva, nākot mājās pēc darba".

Pēc referenduma daļa britu cerēja, ka robežas tiks slēgtas nekavējoties un tiks sākta iebraucēju sūtīšana atpakaļ. Anglijas pilsētas Spaldingas konsultāciju un tulkošanas biroja vadītāja Laima Brencs, kas ikdienā palīdz latviešu imigrantiem, vērtē - referendums angļiem ir devis iluzoru visatļautības sajūtu izturēties publiski nicinoši.

"Pat kolēģi, ar kuriem esam bijuši gadiem ilgi draudzīgi, atļaujas pateikt - "Nu, tu jau pabeidzi krāmēt somu?"," stāstīja Brencs.

Konsultāciju un tulkošanas birojā pēc referenduma ik dienu tiek saņemti palīgā saucieni no latviešiem, kuri cieš no angļu kaimiņu naida runas. Aizvainoti tiek arī bērni.

"Viņi saka bērniem - pazūdiet no ielas, ejiet krāmēt mantas, jūs tik un tā tūlīt deportēs. Pats fakts, ka bērnus aizdzen no ielas, sētas, kur viņi parasti spēlējas. Tās ir viņu mājas, viņi te ir piedzimuši," komentēja Brencs.

Tik lielu naida noziegumu pieaugumu Lielbritānijā dzīvojošie imigranti no Austrumeiropas piedzīvojot pirmo reizi.

Šā brīža emocionālā spriedze biedē arī Jorkšīras novadā dzīvojošo latvieti Ilonu Vinduli. "Es gribētu zināt, kur man vērsties, ko man darīt, vai mēs varam vērsties vēstniecībā, vai ir kāds telefons. Tas ir pašaizsardzības jautājums, lai es varētu sevi un savu ģimeni aizsargāt," uzskata Ilona.

Brencs šajās dienās sadarbībā ar vietējo Spaldingas pilsētas policiju izveidos informatīvu materiālu, kā rīkoties naida runas gadījumā, atgādinot, ka galvenais ir nebaidīties ziņot policijai. Vēl ir iecerēts latviešu imigrantiem organizēt tiešraides video sarunu ar britu policiju, lai atbildētu uz visiem ar naida noziegumiem saistītiem jautājumiem.

Naida runa Lielbritānijā ir sodāms noziegums.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijā notikuši arī vairāki pret valstī dzīvojošajiem poļiem vērsti naida noziegumi.

Tags

Brexit Eiropas Savienība Lielbritānija

Comment Form