Latvijā būs trīs jaunas atzīmējamas dienas, lemj valdība
Foto: AFP/Scanpix

Valdība otrdien atbalstījusi vairākus grozījumus likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", kurā paredzēts iekļaut Aviācijas darbinieku dienu un Autotransporta darbinieku dienu, kā arī Latvijas karavīru dienu. Šobrīd Latvijā ir kopumā 44 svētku, atceres un atzīmējamas dienas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aizsardzības ministrija (AM) izskatīšanai valdībā iesniedza grozījumus likumā, kas paredz 10. jūliju noteikt par Latvijas karavīru dienu.

Kā skaidrots likuma "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" grozījumu anotācijā, Latvijas armijas pirmsākumi meklējami pirms gandrīz simt gadiem, kad līdz ar neatkarīgas radās nepieciešamība veidot arī aizsardzības spēkus.

1919. gada 10. jūlijā, apvienojot pulkveža Jāņa Baloža Dienvidlatvijas Latviešu atsevišķo brigādi un pulkveža Jorģa Zemitāna Ziemeļlatvijas brigādi, tika izveidota vienota Latvijas armija. Jau dažus mēnešus vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, Latvijas armija atbrīvoja Rīgu no bermontiešu karaspēka.

Kā norāda ministrija, kopš 2010. gada aizsardzības nozarē 10. jūlijs tiek atzīmēts kā Latvijas armijas dzimšanas diena, kurā tiek godināti karavīri un karavīra profesija. Līdz ar to AM mērķis ir atzīt 10. jūliju par Latvijas karavīru dienu, līdzīgi kā pastāv Ugunsdzēsēju un glābēju diena, Robežsargu diena vai Policijas darbinieku diena.

Savukārt Satiksmes ministrija (SM) izskatīšanai valdībā iesniedza grozījumus likumā, kas paredz 6. jūliju noteikt par Latvijas aviācijas dienu un septembra trešo svētdienu – par Autotransporta darbinieku dienu.

Kā skaidrots grozījumu anotācijā, lai godinātu Latvijas aviācijas pamatlicēju piemiņu un veicinātu aviācijas nozares popularizēšanu, Latvijas Aviācijas asociācija ir vērsusies SM. Asociācija lūgusi papildināt likumu, iekļaujot tajā Aviācijas darbinieku dienu 6. jūlijā.

1910. gada 6. jūlijā Rīgā, Zasulauka hipodromā, noticis pirmais lidaparāta ar motoru lidojums Latvijas teritorijā, par ko saglabājušās vēsturiskas liecības.

Kā uzsvērts anotācijā, 6. jūlijs ir vasarā, "kas ļauj rīkot aviācijas svētkus, paraugdemonstrējumus un citus pasākumus, lai par aviāciju ieinteresētu arī Latvijas jaunatni".

Tāpat SM rosina noteikt septembra trešo svētdienu par Autotransporta darbinieku dienu. Kā skaidrots anotācijā, "Autotransporta darbinieku diena kā atzīmējama diena tika noteikta 1976. gadā. To atzīmēja oktobra pēdējā svētdienā un tai ir senas tradīcijas." Taču kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas Autotransporta darbinieku diena valstī kā atzīmējama diena nav norādīta.

Neraugoties uz to, Latvijā ir uzņēmumi un pašvaldības, kas oktobra pēdējā svētdienā praktizē šīs dienas atzīmēšanu. Piemēram, AS "Talsu autotransports" un SIA "Ventspils reiss".

Lai gan tradicionāli Autotransporta darbinieku diena tiek atzīmēta oktobra pēdējā svētdienā, vairākas organizācijas rosinājušas noteikt šo dienu septembra trešajā svētdienā, "kad ir salīdzinoši ilgāks dienas garums un labvēlīgāki laika apstākļi".

Grozījumu anotācijā izcelts, ka transporta nozares svētkus atzīmē arī citās valstīs, piemēram, Lietuvā un NVS valstīs.

Gan SM, gan AM izstrādātie grozījumi guva valdības atbalstu. Par tiem vēl būs jālemj Saeimai.

Vēstīts, ka pagājušajā ceturtdienā Saeima izskatīšanai komisijām nodevusi grozījumus likumā par "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", kas paredz noteikt 11. novembri par oficiālu svētku dienu, kurā godināt latviešu karavīrus.

Tāpat ceturtdien Saeima noraidīja ieceri 16. martu noteikt par atceres un atzīmējamo dienu, nenododot komisijām izskatīšanai Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) sagatavotos grozījumus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija Ministru kabinets Saeima Satiksmes ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form