Latvijā ir lielākais HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Baltijā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijā ir lielākais ar HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Baltijas valstīs, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

"Kopš 1999. gada saslimšana ar tuberkulozi samazinās par vidēji 4% gadā, taču HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Latvijā 2015. gadā ir bijis augstākais Baltijas valstu vidū," norādīja Perevoščikovs.

Latvijā ar HIV inficēti 17,4% tuberkulozes slimnieki, Igaunijā – 12,4%, Lietuvā – 3,6%, bet Eiropas Savienības (ES) valstīs vidēji tie bijuši 4,6%.

Perevoščikovs norādīja, ka vidējais tuberkulozes slimnieks Latvijā ir vīrietis vecumā no 30 līdz 49 gadiem.

Ekspertu un speciālistu diskusijā, ko rīkoja biedrība "Baltijas HIV asociācija" un "Euroaptieka", tika veltīta tuberkulozes un HIV saistībai jeb tā dēvētajai HIV asociētajai tuberkulozei, jo vismaz trešā daļa ar HIV inficēto cilvēku pasaulē ir inficēti arī ar tuberkulozes baktēriju – HIV inficētiem cilvēkiem ir 30 reizes lielāka iespēja attīstīties tuberkulozes slimībai.

Līdz ar to, lai gan saslimšanu skaitam ar tuberkulozi Latvijā jau vairākus gadus ir tendence samazināties, HIV infekcijas gadījumu skaits turpina pieaugt, un tas nopietni apdraud sasniegumus tuberkulozes apkarošanā. Ja tuberkuloze ir saistīta ar HIV, tā progresē ātrāk, un tādējādi HIV epidēmijas pieaugums izraisa radikālas pārmaiņas tuberkulozes epidemioloģijā un padara tās apkarošanu sarežģītu.

Tuberkuloze ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Visvairāk tuberkulozes saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju ES valstu grupā 2015. gadā reģistrēti Rumānijā (76,5) un Lietuvā (51,6), bet Latvijā (36,3) tie ir reģistrēti teju trīs reizes biežāk nekā vidēji ES, kur uz 100 000 iedzīvotāju vidēji ir 11,7 ar slimību inficēti cilvēki.

Tags

HIV Slimību profilakses un kontroles centrs Tuberkuloze

Comment Form