Latvija kļūs par CERN asociēto dalībvalsti
Foto: CERN

Ceturtdien, 25. februārī, Ministru kabinets atbalstīja Latvijas pievienošanos Eiropas Kodolpētījumu organizācijai (CERN) asociētās dalībvalsts statusā no 2021. gada 1. jūlija un apstiprināja dalības maksas finansējumu 471 500 eiro apmērā, portāls "Delfi" uzzināja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iegūstot CERN asociētās dalībvalsts statusu, Latvija turpina sadarbību ar CERN kvalitatīvi jaunā pakāpē ar lielāku pienesumu valsts ekonomikai, zinātnei un pozitīvo ietekmi uz valsts izaugsmi kopumā.

CERN ir Eiropas zinātniska organizācija, kas nodarbojas ar fundamentālās fizikas pētījumiem un ļoti plaša spektra tehnoloģiju izstrādi, Kļūšana par asociētu CERN dalībvalsti Latvijai palīdzētu stiprināt augstas enerģijas daļiņu fizikas nozares attīstību, izskatīšanai valdībā iesniegtajos dokumentos bija norādījusi IZM.

Kļūstot par asociētu dalībvalsti, Latvijas izglītojamie, studenti, doktoranti, fizikas skolotāji varētu pilnvērtīgāk izmantot CERN piedāvātās aktivitātes.

Iepriekšminētais finansējums būs pieejams Latvijas zinātniekiem un uzņēmumiem caur CERN iepirkumiem, kas tiek sludināti par ļoti dažādam tehnoloģijām un kuros Latvijas uzņēmumi varēs piedalīties un tādējādi saņemt pasūtījumus un finansējumu no CERN, darbojoties augstas enerģijas daļiņu fizikā, aizsardzības materiālu, augstas enerģijas daļiņu medicīnas jomās.

Asociētās dalībvalsts statuss paver plašākas eksporta iespējas Latvijas uzņēmumiem, kā arī paplašina pētniecības un darba tirgus piedāvājumu zinātniekiem un augsta līmeņa nozares speciālistiem, norāda IZM.

Sadarbība ar CERN kopš 2016. gada ir veicinājusi Latvijas zinātnes izcilību un starptautiski konkurētspējīgu informācijas tehnoloģiju un elektroniskās industrijas uzņēmumu attīstību. Latvijas skolēniem, studentiem un fizikas skolotājiem ir bijusi iespēja gūt jaunas zināšanas, iesaistoties CERN izglītības programmās, tādējādi palielinot interesi par fizikas un citu STEM priekšmetu mācīšanos.

Kopš 2020. gada oktobra Izglītības un zinātnes ministrijas izveidotajā valsts pētījumu programmā "Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas" Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts īsteno projektu "Virsotnes kvarka un Higsa bozona pētījumi CMS eksperimentā, kristāla scintilatoru, CMS apakšdetektoru un daļiņu paātrinātāju tehnoloģiju attīstīšana lietišķam pielietojumam, sadarbībā ar CERN".

Ministrija bija norādījusi, ka Latvijas sadarbība ar CERN ļauj piesaistīt valstij Eiropas Savienības (ES) finansējumu augsto tehnoloģiju nozarēs. Piemēram, Rīgas Tehniskā universitāte piesaistījusi vairāk nekā 300 000 eiro no ES pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" paātrinātāju tehnoloģiju izpētei.

2022. gadā Latvijai būtu jāmaksā 943 000 eiro dalības maksa organizācijā, bet 2023. gadā – 962 000 eiro.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

IZM CERN Eiropa Izglītības un zinātnes ministrija Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form