Latvija salīdzinājumā ar citām Baltijas jūras reģiona valstīm ir visnelabvēlīgākajā situācijā mātes mirstības, perinatālās mirstības un grūtniecības pārtraukšanas ziņā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kā šodien preses konferencē sacīja 8.Baltijas jūras valstu dzemdību speciālistu un ginekologu konferences prezidente profesore Gunta Lazdāne, 1999.gadā mātes mirstība Latvijā bija 40 gadījumi uz 100 000 dzīvi dzimušo, Zviedrijā bija 5 mātes miršanas gadījumi uz 100 000 dzīvi dzimušo, bet Igaunijā 15 gadījumi uz 100 000 dzīvi dzimušo. Pērn Latvijā situācija nedaudz uzlabojusies - 24 mātes mirstības gadījumi uz 100 000 dzīvi dzimušo.

Perinatālās mirstības ziņā 2000.gadā Latvijā bija 12,3 gadījumi uz 1000 dzimušo, Igaunijā 8,2 uz 1000 dzimušo, bet Lietuvā 1999.gadā bija 9,2 zīdaiņu miršanas gadījumi uz 1000 dzimušo.

Lazdāne norādīja, ka šīs konferences mērķis ir noskaidrot šo problēmu cēloņus un uzdot sev jautājumu: kāpēc Latvija šo rādītāju ziņā ir tik sliktā stāvoklī. Pēc profesores teiktā, bieži vien problēma nav ārstu profesionalitātē, bet gan pašu sieviešu attieksmē pret savu veselību. Lazdāne aicināja visas sievietes regulāri apmeklēt ārstu, lai tas spētu laicīgi konstatēt problēmas, piebilstot, ka biežā zīdaiņu mirstība daļēji ir saistīta ar to, ka sieviete grūtniecības laikā neapmeklē ginekologu.

Lazdāne informēja, ka daļēji situāciju varētu atrisināt arī Pasaules veselības organizācijas Eiropas reģiona seksuālās un reproduktīvās veselības stratēģija, kuru Latvijā varētu pieņemt šā gada septembrī.

Šajā stratēģijā ir noteikts, ka vismaz 2% no valsts ienākumiem ir jāizlieto, lai samazinātu nevēlamo grūtniecības skaitu. Lazdāne norādīja, ka tā jau būs politiķu, nevis ārstu problēmu, jo šajās vadlīnijās ir noteikts, ka kontracepcijai jābūt pieejamai ar atvieglotiem nosacījumiem vai pat par brīvu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form