Latvijā pērn smēķējuši mazāk, dzēruši vairāk
Foto: stock.xchng

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā samazinājās smēķētāju skaits pieaugušo vidū, un pērn smēķēja 45% vīriešu un 16% sieviešu, taču alkohola patēriņš pērn, salīdzinot ar 2007.gadu, pieaudzis, liecina Veselības ekonomikas centra ziņojums "Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība un sekas Latvijā".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Smēķēšana, kas ir pirmais augstākais slimību un nāves riska faktors Eiropas Savienībā, Latvijā ir pakāpeniski samazinājusies. 1998. gadā ikdienā smēķēja 51% vīriešu un 19% sieviešu, bet 2008. gadā - 45% vīriešu un 16% sieviešu. Mazāks kļuvis arī pasīvo smēķētāju skaits darba vietās, kas pēdējo desmit gadu laikā ir mazinājies par 13% vīriešu vidū, bet starp sievietēm par 11%.

Tomēr jāatzīmē, ka jauniešu vidū smēķēšana ir izplatītāka nekā pieaugušo vidū - 37,8% meiteņu un 45,7% zēnu smēķē ikdienā.

Pakāpeniski mainās arī sabiedrības attieksme pret smēķēšanas aizliegumiem. Latvija ir to valstu vidū, kuru iedzīvotāji izteikti atbalsta smēķēšanas aizliegšanu. 76% iedzīvotāju atbalsta pilnīgu smēķēšanas aizliegšanu darba vietu iekštelpās, bet 57% restorānos.

Lai gan 2008. gadā palielinājies alkohola patēriņš litros (2008. gadā vidēji viens iedzīvotājs patērēja 10,81 litrus absolūtā alkohola (100% spirta), 2007. gadā - 9,96 litrus), tomēr vairāki citi būtiski alkohola un tā radīto seku rādītāji ir samazinājušies vai saglabājušies līdzīgi iepriekšējo gadu līmenim: mirstība no alkohola saindēšanās, traumām un ievainojumiem, transportlīdzekļu negadījumiem, noslīkšanām un slepkavībām. Samazinājusies arī saslimstība ar alkohola psihozēm un alkohola atkarību.

Alkohols ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas veicina arī noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu gan pieaugušo, gan nepilngadīgo vidū. No visām personām, kas veikušas noziegumus, 2008. gada 31,7% tos veikušas alkohola ietekmē (salīdzinājumam: 2007. gadā - 33, 2 %) .

Latvijā 2008.gadā reibumā izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaits bija viszemākais pēdējo astoņu gadu laikā - 1217 (salīdzinājumam: 2000.gadā - tas bija 2579).

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form