Latvijā pirmos pret Covid-19 vakcinēs medicīnas darbiniekus (plkst. 20.40)
Foto: AP/Scanpix/LETA

Brīdī, kad būs pieejamas Covid-19 vakcīnas, Latvijā vakcinācija notiktu pakāpeniski, vispirms vakcinējot medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, un tad citus cilvēkus, kuri ir riska grupās, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šobrīd plānots, ka kopumā valsts apmaksāta vakcīna varētu tikt nodrošināta vairāk nekā 800 000 cilvēku, pieļaujot, ka šis skaits varētu būt lielāks, ja vakcīnu ražotāji apstiprinās Latvijas pasūtījumu, norādīja Strapcāne.

Otrdien, 17. novembrī, VM ar Covid-19 vakcinācijas stratēģiju Latvijai iepazīstināja valdību un Krīzes vadības padomi.

Valdība konceptuāli vienojās, ka Covid-19 vakcīnas, kad tās būs pieejamas, tiks apmaksātas no valsts budžeta. Latvijā tās būs pieejamas tikpat ātri kā visā pārējā pasaulē un Eiropā, pēc valdības sēdes uzsvēra veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Valdību otrdien iepazīstināja ar VM stratēģijas uzmetumiem par, kā atzīmēja ministre, līdz šim nebijuša apmēra un vēriena vakcinācijas programmu. Latvija kopā ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm kopējā iepirkumā ir vienojusies ar diviem "cerīgākajiem vakcīnu izstrādātājiem", skaidroja Viņķele.

Vēl noris darbs pie labākā loģistikas risinājuma, lai vakcīnas drošā veidā tiktu nogādātas Latvijā. Vakcinēšana tiks veikta pēc prioritāro grupu principa. Prioritārās grupas tiks vērtētas pēc riska inficēties un slimības ietekmes smaguma, norādīja ministre.

Plānots, ka pirmajā pasūtījumā tiks piegādātas vakcīnas 800 000 cilvēkiem. Taču, kā atzīmēja ministre, ražotāju spējas saražot nepieciešamo vakcīnu daudzumu ietekmēs vakcīnu pieejamību pārējiem iedzīvotājiem.

Viņķele uzsvēra, ka "vakcīnas būs drošas, būs izgājušas klīniskos pētījumus, līdz ar to šī ir ilgi gaidītā labā ziņa, uz ko cer visa Latvija".

"Piegādes līgumi ar "AstraZeneca" piegādes paredzēja jau decembra beigās, bet šobrīd ražotājs ir informējis, ka tas būs nebūs ātrāk kā janvārī," norādīja Viņķele. Šobrīd ir slēgta vienošanās ar diviem ražotājiem, bet kopumā listē ir septiņi ražotāji.

Veselības ministre uzsvēra, ka valsts darīs visu, lai, līdzko vakcīnas būs pieejamas tirgū, tās iespējami daudz būtu pieejamas Latvijā. Konkrētus datumus viņa atturējās nosaukt, jo vēl ir pietiekoši daudz neskaidrību ražotāju pusē.

Jāņem vērā, ka šobrīd neviens no vakcīnu ražotājiem, kuri ir informējuši par savu vakcīnu pētījumu gaitu, vēl nav reģistrējuši Covid-19 vakcīnas. Vienlaikus līdzšinējā informācija ir pietiekams pamats, lai gatavotos brīdim, kad vakcīna būs reģistrēta un pieejama. Jau līdz šim Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis vienošanos par vakcīnu piegādi ar diviem vakcīnu ražotājiem – "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" (Janssen), norādīja ministrijā.

Ja šīs vakcīnas tiks reģistrētas, tad ar tām kopumā Latvijā varētu vakcinēt vairāk nekā 800 000 iedzīvotājus, kuri ir riska grupās. Vienlaikus tiek vērtēti dažādi varianti un turpinātas sarunas arī ar citiem vakcīnu ražotājiem, lai valsts apmaksātu vakcīnu varētu nodrošināt plašākām iedzīvotāju grupām, uzsvēra Strapcāne.

Šobrīd varam prognozēt, ka pie pozitīva attīstības scenārija, pirmās piegādes (pēc "AstraZeneca" piegāžu grafika) plānotas nākamā gada pirmajā ceturksnī. Viss pasūtītais apjoms netiks piegādāts uzreiz, bet daļās ik mēnesi, norādīja ministrijā.

Līdz ar to VM ir noteikusi, ka vispirms vakcīnas saņemtu veselības aprūpes darbinieki, tad sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki un tad secīgi personas vecumā virs 65 gadiem, cilvēki ar hroniskām slimībām, operatīvo dienestu darbinieki un izglītības iestāžu darbinieki. Šo cilvēku grupas apzinātas, ņemot vērā Eiropas Komisijas rekomendācijas un citu valstu praksi.

Šobrīd VM kopā ar citām iesaistītajām iestādēm un Imunizācijas valsts padomi strādā pie jautājumiem, kas saistīti ar Covid-19 vakcīnu loģistikas ķēdi, lai būtu iespējams vakcīnas piegādāt uz Latviju, atbilstoši prasībām uzglabāt, kā arī organizēt pašu vakcinācijas procesu, kas ikvienā valstī būs izaicinājums, jo vakcinēties būs iespēja ļoti lielam cilvēku skaitam.

Nepieciešams arī risināt jautājumus saistībā ar iepirkumiem vakcīnu uzglabāšanai un loģistikas pakalpojumu nodrošināšanai, kā arī jāpilnveido jauna funkcionalitāte e-veselībā, lai varētu norādīt, ka cilvēks ir vakcinējies un varētu izsekot vakcinācijas efektivitātei. Tāpat ir vēl citi tehniski jautājumi, uz kuriem atbildes radīs laika gaitā, ņemot vērā, ka Covid-19 vakcīnas vēl Eiropā nav pieejamas, norādīja ministrijā.

Pēdējā diennaktī veikti 6059 Covid-19 testi, reģistrēti 278 jauni saslimšanas gadījumi, kā arī seši nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form