Latvijā reģistrēts piectūkstošais inficēšanās gadījums ar HIV
Foto: PantherMedia/Scanpix

Šā gada jūnijā Latvijā reģistrēts piectūkstošais inficēšanās gadījums ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV), informē Latvijas Infektoloģijas centrs.

Latvijā HIV gadījumu reģistrācija uzsākta 1987.gadā.

"Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā ir lielāks par oficiāli reģistrēto, jo daudz ir tādu cilvēku, kuri nav veikuši HIV testu un nezina, ka ir inficēti", stāsta LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta HIV/AIDS epidemioloģiskās uzraudzības un profilakses nodaļas vadītāja Inga Upmace.

Pēc Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra aprēķiniem Eiropas Savienībā katrs trešais cilvēks, kurš inficējies ar HIV, to nezina un līdz ar to zaudē iespēju saņemt nepieciešamo veselības aprūpi un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu.

Pierādījumi tam rodami arī Latvijā, norāda Upmace. "Arvien biežāk HIV infekcija tiek atklāta novēloti. Latvijā 42% inficēto cilvēku AIDS stadija tiek diagnosticēta jau pirmajā gadā pēc HIV infekcijas apstiprināšanas. Tas liecina, ka cilvēks jau vairākus gadus - piecus, septiņus vai pat desmit – ir bijis HIV nēsātājs, pats to nezinot, un, visticamāk, šajā laikā inficējis arī savus dzimumpartnerus vai personas, ar kurām kopā injicējis narkotikas. Vēl jāatzīmē testēšanās aktivitātes samazināšanās pēdējo gadu laikā. Tā 2010.gadā par valsts budžeta līdzekļiem veikto izmeklējumu uz HIV skaits samazinājies par 27% salīdzinājumā ar 2007.gadu. Daudz ir arī tādu cilvēku, galvenokārt narkotiku lietotāju, kuri pārbaudījuši savu HIV statusu tikai ar ekspresdiagnostikas metodi, kas neļauj gadījumu apstiprināt," stāsta eksperte.

Tāpat kā citur pasaulē, Latvijā pirmie inficēšanās gadījumi ar HIV tika atklāti homoseksuāli orientētu vīriešu vidū, bet pirmais inficēšanās gadījums heteroseksuāla dzimumkontakta ceļā tika reģistrēts 1990.gadā, savukārt pirmā HIV inficētā sieviete atklāta tikai 1994.gadā, pirmais inficētais jaundzimušais – 1999.gadā. Laikā, kad infekcija Latvijā izplatījās tikai seksuālo kontaktu ceļā, ik gadu tika reģistrēti vien daži jauni inficēšanās gadījumi. 1995.gadā tika atklāts pirmais inficēšanās gadījums narkotiku injicēšanas rezultātā un, sākot ar 1997.gadu, sekoja ļoti strauja infekcijas izplatīšanās starp injicējošiem narkotiku lietotājiem.

Maksimālais gada laikā reģistrēto HIV gadījumus skaits – 807 jaunatklāti HIV gadījumi - tika sasniegts 2001.gadā, turklāt 82% no tiem bija saistīti ar narkotiku injicēšanu. Sākot ar 2002.gadu jauno HIV gadījumu skaits ir pakāpeniski samazinājies.

Kopš 2008.gada skaidri iezīmējas HIV izplatīšanās tendence seksuālo kontaktu ceļā, kas liecina par visefektīvākā profilakses līdzekļa – prezervatīva – nelietošanu un nedrošiem dzimumsakariem, uzsver LIC. 2010.gadā reģistrēti 274 jauni inficēšanās gadījumi ar HIV, no kuriem 54,4% notikuši dzimumkontaktu rezultātā, bet 31,4% narkotiku injicēšanas rezultātā.

Lai pasargātu gan sevi, gan partneri no inficēšanās ar HIV, LIC speciālisti iesaka veikt HIV testu un dzimumkontaktu laikā lietot prezervatīvu. Inficētajiem cilvēkiem centrs atgādina, ka HIV infekcijas ārstēšana tiek pilnībā apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem un šo specifisko pretvīrusu medikamentu pareiza lietošana ļauj saglabāt labu dzīves kvalitāti un dzimumpartneri pasargā no inficēšanās.

Source

www.DELFI.lv

Tags

AIDS
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form