Foto: EPA-AFI

Latvijā iedzīvotāji ir vieni no skeptiskākajiem jaunajās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs attiecībā uz eiro ieviešanu, liecina “Eurobarometer” jaunākais pētījums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
52% mūsu valsts iedzīvotāju uzskata, ka eiro ieviešana būtu jāatliek uz iespējami vēlāku laiku. Gandrīz tikpat daudz steidzīgas Eiropas vienotās valūtas ieviešanas pretinieku ir arī Polijā - 50%, kā arī Čehijā - 49%.

12% Latvijas iedzīvotāju domā, ka eiro būtu jāievieš pēc iespējas ātrāk, bet 27% uzskata, ka tas būtu jādara pēc zināma laika.

Steidzamu eiro ieviešanu visvairāk atbalsta slovēņi - 32% un ungāri - 30%.

Par Eiropas vienotās valūtas ieviešanu interese ir 39% Latvijas iedzīvotāju, kas ir zemākais rādītājs jaunajās ES valstīs. Vislielākā interese par eiro ir Kiprā - 73%, Slovēnijā - 66%, un Ungārijā - 64%, bet vidēji jaunajās ES dalībvalstīs šis jautājums interesē 48% iedzīvotāju.

Kopumā 38% jauno eiropiešu uzskata, ka eiro ieviešanai būs pozitīva ietekme valstiskā līmenī, bet 46% ir pretējās domās. Visvairāk eiro atbalstītāju ir Ungārijā, kur 51% iedzīvotāju pārliecināti par gaidāmām pozitīvām tendencēm, bet Lietuvas iedzīvotāji ir visskeptiskāk noskaņotie - 59% ir pārliecināti, ka eiro ieviešanai būs negatīvas sekas.

No izvaicātajiem Latvijas iedzīvotājiem lielākā daļa jeb 48% ir pārliecināti, ka Eiropas vienotās valūtas ieviešana nesīs negatīvas sekas, bet 32% sagaida pozitīvu efektu.

Kopumā 36% jauno dalībvalstu iedzīvotāji apgalvo, ka būs priecīgi par pašreizējās nacionālās valūtas aizstāšanu ar eiro, bet 53% prieka nebūšot. Visvairāk priecīgo par eiro būs Slovēnijā - 58% un Ungārijā - 49%, bet visvairāk bēdīgo Lietuvā - 69%.

Latvijā par lata aizstāšanu ar eiro prieks būšot 21% iedzīvotāju, kas ir zemākais rādītājs starp jaunajām ES dalībvalstīm. 64% Latvijas iedzīvotāju par eiro ieviešanu būs nobēdājušies.

Liela daļa jauno ES valstu iedzīvotāji saistībā ar eiro ieviešanu bažījās par iespējamo krāpšanos, nosakot cenas. 75% aptaujāto atzīstas, ka baidās no šādas tendences.

Visvairāk iespējamās manipulācijas ar cenām satrauc poļus - 85%, bet vismazāk slovēņus - 43%. No izvaicātajiem Latvijas iedzīvotājiem par iespējamo krāpšanos ar cenām satraukumu pauduši 69%.

Tajā pašā laikā Latvijas iedzīvotājus vairāk nekā citās jaunajās ES dalībvalstīs satrauc daļas valsts identitātes zaudēšana, ja nacionālo valūtu - latu - aizstās eiro. Par šo jautājumu norūpējušies 59% aptaujāto, bet 24% domā, ka valsts identitāte netiks apdraudēta.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form