Latvija starptautiskajā operācijā pret 'Daesh' palielinās kontingentu līdz 20 instruktoriem
Foto: AFP/Scanpix

Latvija plāno palielināt kontingentu Irākā līdz 20 instruktoriem starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju "Daesh" ("Islāma valsts").

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aizsardzības ministrija, izskatīšanai otrdien, 28. novembrī paredzētajā valdības sēdē, iesniegusi Saeimas lēmuma projektu par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru dalībai pret "Daesh" vērstajā starptautiskās koalīcijas militārajā operācijā Irākas militāro spēku apmācībai.

Lai gan koalīcijas operācijas termiņš starptautiskajos dokumentos šobrīd nav nostiprināts, tomēr, ņemot vērā uzticēto uzdevumu raksturu un apjomu, tiek plānots NBS dalību operācijā noteikt uz laiku līdz 2020. gada 1. februārim. AM gan norāda, ka šāda termiņa noteikšana neierobežo Latvijas tiesības pārtraukt dalību pirms minētā datuma, piemēram, ja apmācības būs noslēgušās līdz tam.
AM atgādina, ka ar Irākas pastāvīgā pārstāvja ANO 2014. gada 25. jūnija vēstuli ANO Ģenerālsekretāram Irākas valdība izplatīja aicinājumu visām ANO dalībvalstīm sniegt atbalstu teroristiskās organizācijas "Islāma valsts" apkarošanai.

Reaģējot uz Irākas aicinājumu, ar ASV iniciatīvu tika izveidota starptautiskā koalīcijas militārā operācija "Inherent Resolve", kas sniedz atbalstu gan kaujas triecienos, gan ar vietējo drošības spēku apmācības veidā.

Kopš 2014. gada novembra Latvija politiski ir pievienojusies starptautiskajai koalīcijai un paudusi atbalstu koalīcijas darbībām. Saņemts arī Irākas valdības apstiprinājums, ka Irākas valdība atbalsta Latvijas militāro instruktoru iesaisti Irākas drošības spēku apmācībā.

Saeima 2016. gada 14. janvārī nolēma nosūtīt Latvijas karavīrus dalībai šajā operācijā līdz 2018. gada 1. februārim.

Latvija šobrīd līdz desmit instruktoru sastāvā īsteno Irākas drošības spēku apmācību, pilnībā iekļaujoties Dānijas kontingenta sastāvā, kas ir izvietots Irākas un ASV kopīgi pārvaldītajā militārajā bāzē, kas atrodas 160 kilometriem uz rietumiem no Bagdādes. Ņemot vērā Latvijas karavīru zināšanas par Krievijas ražojuma ieročiem, NBS militārie instruktori ir ieņēmuši stabilu nišu šo ieroču pielietojuma apmācībā.

Kopš starptautiskā koalīcija aktīvi izvērsusi aktivitātes Irākā un Sīrijā, ir vērojami ievērojami operacionālie panākumi un atgūtas plašas "Islāma valsts" kontrolētās teritorijas, taču situācija vēl joprojām ir sarežģīta, un partneriem ir nepieciešams turpmāks atbalsts, lai turpinātu cīņu un nepieļautu to izvēršanos gan reģionā, tā arī Eiropā un citviet. Pretterorisma aktualitāte ir pieaugusi ne tikai no starptautiskā, bet arī no nacionālās drošības viedokļa, norāda AM.

Ņemot vērā pieaugošo apdraudējumu un Irākas drošības spēku nepieciešamību pēc apmācības, Latvija ir saņēmusi aicinājumu no ASV pastiprināt savu ieguldījumu ar papildu instruktoriem. Līdz ar to atbalsts partneriem turpmāk tiek plānots ar līdz 20 NBS karavīru iesaisti operācijā, nodrošinot Irākas drošības spēku apmācību.

No militārā viedokļa raugoties, Irākas vietējo spēku militāro spēju pilnveidošana, ar ko nodarbojas NBS karavīri Irākā, ir primārais nosacījums "Islāma valsts" veiksmīgai apkarošanai, ņemot vērā vietējo valsts struktūru izšķirošo lomu visaptverošai teroristu tīklu un infrastruktūras izskaušanai.

Turklāt, sniedzot militāro ieguldījumu Irākas drošības spēku apmācībā, NBS gan stiprinās praktiskās sadarbības saiknes ar Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstīm, gan iegūs svarīgu pieredzi citu valstu militāro vienību apmācībā - patlaban prioritārajā valstu militārās iesaistes formātā starptautiskās krīzes vadības kontekstā.

Apzinoties drošības riskus NBS karavīriem Irākā, 2016.gadā tika noslēgta tehniskā vienošanās ar Dāniju un saprašanās memorands ar ASV, kuros iekļauti operacionālie ierobežojumi Latvijas kontingentam Irākā, un kuri ir spēkā arī šobrīd. NBS kontingentu paredzēts iesaistīt tikai ar militāro apmācību saistītos uzdevumos.

Jau ziņots, ka Latvija palielinās karavīru kontingentu NATO apmācības operācijā Afganistānā un jau drīzumā varētu būt zināms konkrēts nosūtāmo speciālistu skaits, novembra vidū pastāstīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Latvijai gan nākamgad beigsies mandāts dalībai šai operācijā, tāpēc Aizsardzības ministrijai būs jālūdz Saeimai to pagarināt. Šobrīd NATO apmācības operācijā "Resolute Support" dien 24 Latvijas karavīri. Kaujas operācijās viņi nepiedalās.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form