Latvijā top 'elfu' vienība cīņai ar Krievijas interneta troļļiem
Foto: DELFI

Ņemot piemēru no Lietuvas "elfu" kustības, kura savā kopienā piesaistījusi jau vairākus tūkstošus cilvēku, arī Latvijā sāk veidot brīvprātīgo komandu cīņā pret Krievijas interneta troļļu propagandu.

"Delfi" jau ziņoja, ka Lietuvā darbojas brīvprātīgo interneta grupa, kas sevi dēvē par elfiem un, kā paši saka, mēģina vērsties pret naida runu un prokremlisku propagandu. Koordinējot savu darbību feisbukā vai skaipā, elfi pārlūko sociālos medijus, lai atklātu viltus profilus.

Iniciatīvas autors Latvijā ir bijušais Ārlietu ministrijas darbinieks, kādreizējais NATO un Eiropas drošības nodaļas vadītājs Ingmārs Bisenieks. Sarunā ar "Delfi" viņš stāsta, ka pašlaik izveidojies neliels domubiedru pulks, kas nu ir gatavs uzņemt līdzīgi domājošos, kuri būtu gatavi interneta portālu komentāros un soctīklos izgaismot Krievijas propagandas tā dēvēto troļļu nepatiesos ziņojumus.

Šie vēstījumi regulāri tiek vērsti pret Eiropas Savienības vērtībām, kā arī atspoguļo Latviju kā neizdevušos valsti.

Bisenieks stāsta, ka bijis uz pārrunām pie Lietuvas kustības dibinātājiem, kas viņu iedvesmojuši ar līdzīgu iniciatīvu uzsākt darbu arī Latvijā. Tāpat jauno projektu atbalsta arī Austrumeiropas politikas pētījumu centrs (APPC).

"Elfi ir vienkārši cilvēki, kuriem ir pietiekoša izglītība, skolniekus nav plānā uzņemt. Svarīga ir pieredze, izglītība un interese," uzņemšanas noteikumus grupā skaidro Bisenieks.

Darbs pret troļļiem ir brīvprātīgs un nav finansiāli atalgots, no katra kopienas biedra tiek prasīts nedēļā atvēlēt vismaz pāris stundas sava brīvā laika troļļu ķeršanai.

Viņš precizē, ka grupas administratori izskatīs individuāli visus kandidātus, kas vēlēsies pievienoties elfu vienībai. Tāpat Bisenieks atzīst, ka novērst situāciju, kurā paši troļļi cenšas pievienoties elfu komandai un sabotēt tās tēlu, ir gandrīz neiespējami. Taču Lietuvas pieredze rādot, ka šādus ļaunprātīgi noskaņotus cilvēkus iespējams visai ātri atšifrēt.

Latvijā top 'elfu' vienība cīņai ar Krievijas interneta troļļiem
Foto: DELFI

"Nepareizais solis, ko parasti dara interneta komentāru lasītājs, ir vēlme pret melīgo paziņojumu autoriem vērsties ar asu nostāju, censties argumentēt. To tieši troļļi gaida. Mūsu pamatideja ir, nevis iesaistīties neproduktīvās diskusijās, bet vairot zināšanu līmeni. Tas nenozīmē tikai parastu faktu bārstīšanu. Tukšos faktos bez nekādas struktūras un konteksta var vienkārši noslīkt. Mūsu gadījumā mēs zem šiem ierakstiem, nevēršoties pret to autoriem, publicēsim pārbaudītu un drošu informāciju, kas iegūta no uzticamiem avotiem," stāsta iniciatīvas autors.

Viņš arī skaidro, ka, lai gan pašlaik cilvēki, kuri Latvijas informatīvajā telpā izplata Krievijai izdevīgu informāciju, ir visai daudz, situācija kopumā nav katastrofāla.

"Pārsvarā dominē naratīvi par fašistiem, nacistiem un krievu minoritāšu smago apspiešanu Baltijas valstīs. Tur ir pasakas, ka Latvija pārtiek tikai un vienīgi no Krievijas tranzīta," komentāros pausto saturu raksturo Bisenieks, piebilzdams, ka nevar salīdzināt to, kādos apmēros propaganda tiek īstenota Krievijas televīzijas kanālos un kādos interneta komentāros Baltijā.

Iesākumā elfu vienības uzmanība tiks pievērsta lielāko portālu komentāru sadaļām un soctīklu ierakstiem. Jautāts, ko vienība plāno darīt ar vairākām apšaubāma satura vietnēm, kas tostarp nonākušas Drošības policijas uzraudzībā, piemēram, "Nozagts.com" un "Toma joki", Bisenieks atbild lakoniski: "Katrs tagad var uztaisīt savu lapu un tur publicēt jebko, visu pārbaudīt nevarēsim."

"Kāpēc elfi? Jo nu kaut kas bija jāliek pretī troļļiem," rezumē bijušais diplomāts.

Pašlaik Bisenieks visus interesentus aicina pievienoties feisbuka grupai "Elfu vienība", kā arī intereses gadījumā sazināties ar viņu, rakstot uz e-pastu ingmars.bisenieks@gmail.com.

Jau ziņots, ka Latvijas informācijas telpā strādā tā sauktie "troļļi", kuri interneta komentāros un sociālajos medijos rada Krievijai labvēlīgu fonu. Uz to norādījusi arī Drošības policija. Par to, kā šie troļļi strādā, iespējams lasīt šeit.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Ārlietu ministrija Baltija Drošības policija Eiropa Eiropas Savienība Krievija Lasāmgabali Lietuva NATO
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form