Latvijā vēža pacientus turpmāk izmeklēs ar Baltijā pirmo digitālo PET/CT iekārtu
Foto: Publicitātes foto

Kopš ceturtdienas, 16. maija, medicīnas centra ARS Diagnostikas klīnikā Rīgā ārstiem pieejama Baltijā pirmā PET/CT iekārta, kas ļaus kvalitatīvi izmeklēt vēža pacientus, kā arī pacientus ar citām saslimšanām, portālu "Delfi" informēja uzņēmumā.

"Philips Vereos" PET/CT digitālā iekārta ir viena no modernākajām izmeklēšanas ierīcēm pasaulē. Tā ar pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) un datortomogrāfijas (CT) metodēm ļauj veikt detalizētus onkoloģisko saslimšanu izmeklējumus.

"PET/CT izmeklējums ir viena no precīzākajām vēža diagnostikas metodēm, kas iegūtos PET un CT attēlus apvieno, sniedzot ātru un precīzu ieskatu slimības procesa izplatībā," uzsver radioloģe-diagnoste Marika Kalniņa. "Tam ir ļoti būtiska nozīme turpmākajā terapijā, jo ar PET/CT izmeklējumu iespējams pamanīt agrīnas izmaiņas šūnu vielmaiņā, kad pārmaiņas šūnu struktūrā vēl nav pat redzamas. Tāpat šis izmeklējums spēj atrast vēža šūnu perēkļus visā ķermenī."

Digitālo tehnoloģiju izmantošana dod iespēju būtiski samazināt saņemtā starojuma devu izmeklējuma laikā, tādējādi saudzējot pacientu.

Kā informē medicīnas centrs ARS, tad PET/CT izmeklējums tiek nozīmēts, ja pacientam ir diagnosticēts ļaundabīgs audzējs vai arī ir nepieciešams novērtēt ārstēšanas efektivitāti pēc operācijas vai ķīmijterapijas.

Lai gan medicīnā PET/CT izmeklējums tiek izmantots onkoloģisko slimību izmeklēšanā, tomēr aizvien vairāk šī metode tiek izmantota arī kardioloģijā, neiroloģijā un citās nozarēs.

Kopš 2018. gada PET/CT izmeklējumu onkoloģijas pacientiem apmaksā arī Nacionālais veselības dienests (NVD), ja pacientam ir ārstu konsīlija lēmums par izmeklējuma nepieciešamību. Valsts apmaksātais izmeklējums ir pieejams arī Medicīnas centrā ARS un tiek pilnībā apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, padarot pakalpojumu daudz pieejamāku.

Jaunā iekārta ir vienīgā arī Centrālajā un Austrumeiropā. Projekts īstenots sadarbībā ar "Swedbank" un finanšu institūcijas "Altum" atbalstu.

Tags

Medicīna Veselības aprūpe

Comment Form