Ņujorkā Apvienoto Nāciju Attīstības programma godina Latviju par tautas attīstības pārskatu. Latvija ir viena no četrām valstīm, kas saņems Tautas attīstības godalgu 2004. gadā. Publikācija “Latvija. Pārskats par tautas attīstību. Cilvēkdrošība” saņems godalgu par izcilību tautas attīstības izpētes inovācijā, pastāstīja ANO pārstāvniecībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pārskatā, pirmajā analīzē par cilvēkdrošību Latvijā, identificēts, ka veselība un ekonomiskā situācija ir galvenās cilvēkdrošības problēmas. Žūrijas locekļi īpaši izcēla to, ka pārskatā uzmanība vērsta nevis uz tradicionālajām drošības problēmām – konfliktiem un noziedzību, bet gan uz personīgo Latvijas iedzīvotāju drošības sajūtu.

Latvijas pārskats iepazīstina ar jaunu jēdzienu – drošumspēju. Pārskata galvenā redaktore Māra Sīmane to raksturo kā "indivīda spēju nezaudēt drošību un drošības sajūtu, bet, ja tas noticis, drošību un drošības sajūtu atgūt. Drošumspēja ir tautas attīstības priekšnosacījums, jo dzīve brīva no bailēm un trūkuma dod cilvēkiem plašākas iespējas dzīvot pārtikušu, veselīgu un zinošu mūžu".

Pārskata sagatavošanas gaitā psihologi veica viedokļu aptauju par 64 sabiedrības problēmā, mērot to intensitāti un biežumu. Tas ļāva noteikt cilvēku grupas, kas izjūt visaugstāko savas dzīves apdraudētību.

Mārai Sīmanei tautas attīstības godalgu 15. decembrī Ņujorkā pasniegs ANO Attīstības programmas administrators Marks Meloks Brauns.

Tautas attīstības godalga piešķirta arī Kolumbijas, Argentīnas un Zambijas tautas attīstības pārskatiem, kā arī Centrālās un Austrumeiropas pārskatam par čigānu situāciju reģionā.

Pārskata galvenā redaktore ir Māra Sīmane. Pārskata autori: Ivars Austers, Ieva Bite, Ivars Dukāts, Anita Kalniņa, Valsts Kalniņš, Vladimirs Meņšikovs, Sandra Sebre, Uģis Šics, Inna Šteinbuka, Žaneta Ozoliņa, Dzintra Zilinska un Linda Zīverte.

Šis ir jau septītais pārskats par tautas attīstību Latvijā. UNDP Latvijā ir pasūtījusi pārskata veidošanu kopš 1995. gada. To izstrādā neatkarīgi eksperti, lai pievērstu pilsoniskās sabiedrības un politikas veidotāju uzmanību aktuālām Latvijas tautas attīstības problēmām. Nākamo pārskatu Latvijā sagatavos Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūts.

Pārskatu var lasīt: http://www.un.lv/?object_id=876

Par ANO Attīstības programmu: ANO Attīstības programma ir globāls sadarbības tīkls, kurš piedāvā tās dalībvalstīm informāciju un pieredzi par cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanu. UNDP Latvijā galvenie darbības virzieni ir sabiedrības integrācijas sekmēšana, valsts pārvaldes stiprināšana, HIV/AIDS problēmu risināšana un atbalsts vides aizsardzībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form