Latvijai jāmaksā 6000 eiro kompensācija sievietei par pārmērīgi ieilgušu tiesvedību
Foto: Shutterstock

Latvijai jāmaksā 6000 eiro kompensāciju sievietei par pārmērīgi ieilgušu tiesvedību, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Komiteja trīs tiesnešu sastāvā ceturtdien pasludinājusi spriedumu lietā "Andersone pret Latviju", vienbalsīgi atzīstot, ka ir pieļauts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas punkta, kas paredz tiesības uz taisnīgu tiesu, pārkāpums.

Sieviete 2011.gadā ECT sūdzējās par vairāk nekā 12 gadus ilgušo civillietas izskatīšanu nacionālajās tiesās, lūdzot piespriest viņai kompensāciju 71 144 eiro apmērā par morālo kaitējumu.

Spriedumā ECT atgādināja, ka katras tiesvedības ilgums ir jāvērtē konkrētās lietas faktu gaismā un ņemot vērā tādus kritērijus kā lietas sarežģītība, iesniedzēju un kompetento iestāžu rīcība un procesā skartās intereses.

Tiesa secināja, ka minētā lieta nebija sarežģīta.

Tāpat, lai gan iesniedzēja un viņas pārstāvis vairākas reizes neattaisnoti neieradās uz tiesas sēdēm, ECT ieskatā tas īpaši neietekmēja procesa kopējo ilgumu. Tāpat iesniedzējai bija jāparedz, ka, grozot sākotnējo prasības pieteikumu, lieta tiks skatīta no jauna. Iesniedzēja arī nebija ievērojusi likumā noteikto kārtību ekspertīzes nozīmēšanai un eksperta izdevumu apmaksai, kas nedaudz paildzināja lietas virzību tiesā.

Vērtējot kompetento iestāžu rīcību, ECT atzīmēja, ka nacionālās tiesas atlika lietas izskatīšanu deviņas reizes, kas pagarināja procesu par vairāk nekā trīs gadiem. Tiesa arī konstatēja vairāk nekā trīs gadus ilgus posmus, kad apelācijas un kasācijas instancēs lietā nenotika nekādas darbības, kas ievērojami paildzināja lietas izskatīšanu.

Ņemot vērā šos apsvērumus, ECT secināja, ka tiesvedība iesniedzējas gadījumā bija pārmērīgi ieilgusi un netika izskatīta saprātīgā termiņā. Šie secinājumi bija pietiekami, lai Tiesa konstatētu, ka noticis Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas pārkāpums.

Tagad Latvijai būs jāmaksā iesniedzējai kompensācija 6000 eiro apmērā.

Tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Cilvēktiesību tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form