Latvijai piegādāto 'AstraZeneca' vakcīnu temperatūra bijusi par pusgrādu zemāka nekā noteiktā
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvijai piegādāto "AstraZeneca" vakcīnu temperatūra bijusi par pusgrādu zemāka nekā noteiktā +2 - +8 °C temperatūra. Līdz ar to svētdien atvestās vakcīnas pret Covid-19 gaida apstiprinājumu tālākai izmantošanai, portāls "Delfi" uzzināja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svētdien, 7. februārī, Latvijā tika piegādāta pirmā "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 krava loģistikas pakalpojuma sniedzēja SIA "Vakcīna" noliktavās. Paredzēts, ka ar tām vispirms tiks potēti mediķi un farmaceiti, kuri vakcīnu līdz šim nav saņēmuši, bet pēc tam – sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki.

Saņemot vakcīnas, tika konstatēts, ka piegādātājs ir pieļāvis atkāpi no noteiktās procedūras - vakcīnu piegādes temperatūra ir bijusi par pusgrādu zemāka nekā noteiktā +2 - +8 °C temperatūra.

Lai pirms vakcīnu nodošanas tālāk pilnībā nodrošinātu vakcinācijas procesa kvalitāti, šobrīd ir pieprasīts un tiek gaidīts apstiprinājums no ražotāja "AstraZeneca", ka šādai atkāpei nav ietekmes uz vakcīnu kvalitāti.

Ražotāja izvēlētais piegādātājs ir atbildīgs par pārvadāšanas procedūras ievērošanu, tostarp temperatūras režīma ievērošanu, līdz lieltirgotavai Latvijā, uzsver ZVA.

Tiklīdz tiks saņemts ražotāja akcepts vakcīnu izmantošanai vakcinācijai, tās tiks nodotas tālāk vakcinācijas pakalpojumu sniedzējiem un vakcinācijas process notiks, kā iepriekš plānots.

Kā liecina "Lursoft" publicētā informācija, SIA "Vakcīna" ir dibināta 2001. gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 298 788 eiro. 2019. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 6,526 miljoni eiro, savukārt peļņa 0,424 miljoni eiro.

Uzņēmums pieder Akselam Roshofam (14,3%) un SIA "Arbor Medical Korporācija" 85,7%. "Arbor Medical Korporācija" pieder Dacei Rātfelderei un Maijai Grigānei. "Vakcīna" patiesie labuma guvēji ir Rātfeldere un Roshofs.

SIA "Vakcīna" nodarbojas ar farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecību, norādīts "Lursoft".

Ziņots, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 21. decembrī paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES). 26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas devām.

28. decembrī Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

6. janvārī EZA apstiprināja "Moderna" vakcīnu. ASV kompānijas "Moderna" izstrādātā vakcīna izmēģinājumos parādīja 94,1% iedarbīgumu. 12. janvārī, Latvijā ir saņēma šīs vakcīnas pirmo kravu ar 1200 vakcīnām.

29. janvārī EZA apstiprināja arī "AstraZeneca" vakcīnu. Jāatgādina, ka Latvijas Covid-19 vakcinācijas plāna īstenošana pamatā tika saistīta tieši ar "AstraZeneca" vakcīnām.

Kopumā plānots saņemt 1 271 870 "AstraZeneca" vakcīnas devas, ar kurām varētu vakcinēt 635 935 cilvēkus. Tas bija lielākais plānotais vakcinējamo cilvēku skaits ar konkrētu vakcīnu, līdz Latvija nepieteicās vēl papildu "Pfizer" vakcīnu piegādēm.

Sākotnējās "Pfizer" vakcīnu rezervācijas paredzēja, ka Latvijā ar šo vakcīnu kopā tiks vakcinēti 297 620 cilvēku, bet, saņemot vēl 795 480 devas, šis skaitlis varētu sasniegt 695 360 cilvēkus.

Salīdzinājumam, saskaitot kopā gan sākotnēji pieteiktās, gan papildu pieteiktās "Moderna" vakcīnas devas, ar šo vakcīnu varētu tikt vakcinēti 273 459 cilvēki.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vakcinācija pret Covid-19 Zāļu valsts aģentūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form