Latvijas Mediju ētikas padome izskatījusi trīs lietas
Foto: Saeimas administrācija

Latvijas Mediju ētikas padomes darba kārtībā šobrīd ir virkne jautājumu, kas saistīti ar saņemtajām sūdzībām par medijos izvietoto saturu. Trīs sūdzības arī izskatītas, portālu "Delfi" informēja padomē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Padome skatīja pieteikumu gan par regbija kluba "Miesnieki" iesniegto sūdzību par ziņu portālā "Delfi" izvietoto publikāciju "Rasisms un savējo piekaušana – Latvijas regbija ēnas puses", gan ziņu portāla "Tvnet" sniegto skaidrojumu par rakstu sēriju "Neredzamais cietumā", gan arī politiskās partijas "Attīstībai Par" saņemto vēstuli, kurā aicināts vērtēt "Latvijas Avīzē" publicētos komentārus par zviedru pusaudzi Grētu Tūnbergu.

Regbija kluba "Miesnieki" iesniegtajā sūdzībā norādīti vairāki mediju ētikas kodeksa pārkāpumi. Pirmkārt – informācija publikācijā pasniegta pārspīlēti, otrkārt, raksts nav objektīvs, jo tajā nav iekļauts tikai vienas puses viedoklis. Treškārt, rakstā minētie notikumi nav interpretējami viennozīmīgi, tāpēc tos var uzskatīt par spekulatīviem. Tāpat raksta ilustrēšanai esot izmantots ar notikumu nesaistītas personas foto. Visbeidzot, sūdzībā norādīts uz interešu konfliktu, paužot bažas, ka "Delfi" sporta redaktors Uldis Strautmanis vienlaikus darbojas arī kā regbija kluba "Livonia" preses sekretārs.

Ziņu portāls "Delfi" skaidrojis, ka rakstā iekļautā informācija ir pārbaudīta, tajā iekļauts vismaz astoņu personu viedoklis, kā arī raksts neatspoguļo žurnālista Strautmaņa personīgo viedokli. Tāpat ziņu portāls norāda, ka publikācija nav veltīta nevienam konkrētam Latvijas regbija klubam, un Strautmanis ir sporta žurnālists, kas orientējas arī regbija sporta niansēs, tāpēc ar savām zināšanām atbalsta šī sporta veida dalībniekus, tostarp regbija klubu "Livonia."

Izvērtējot iesniegto sūdzību, Latvijas Mediju ētikas padome savā lēmumā norādījusi, ka pārkāpts Biedrības Ētikas kodeksa 4.10. punkts, kas nosaka - interešu konflikta gadījumā tas ir atklāti jādeklarē̄. Tai pat laikā Latvijas Mediju ētikas padome nav konstatējusi, ka publikācijā norādītie fakti neatbilstu patiesībai. Tāpēc Latvijas Mediju ētikas padome ziņu portālam "Delfi" un ikvienam medijam iesaka pievērst īpašu uzmanību interešu konflikta jautājumiem.

Tāpat Latvijas Mediju ētikas padome saņēmusi vairākas sūdzības par portāla "Tvnet" rubriku "Neredzamais cietumā". Iesniedzēji norādīja uz neētisku medija rīcību, publicējot interviju ar ieslodzīto, kurā intervējamais detalizēti raksturojis pastrādāto noziegumu detaļas. Lai arī cietušo personu sūdzība par minēto mediju materiālu nav saņemta, Latvijas Mediju ētikas padome lūdza ziņu portālam sniegt skaidrojumu par minēto publikāciju ciklu.

Izvērtējot saņemto ziņu portāla "Tvnet" skaidrojumu, Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka šāda rīcība, skaidrojot savu darbību un atzīstot ētiska rakstura problemātiku, vērtējama atbildīgi un profesionāli. Tas uzskatāms kā labs paraugs citiem medijiem, līdzīgu situāciju gadījumā, kā arī apliecina ētikas vērtību mediju vidū.

Latvijas Mediju ētikas padome izskatījusi arī politiskās partijas "Attīstībai Par" saņemto vēstuli, aicinot vērtēt "Latvijas Avīzes" žurnālista Egila Līcīša komentārus par zviedru pusaudzi Grētu Tūnbergu. Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami, tai pat laikā neizpratni rada fakts, ka politiskā partija, izmantojot sociālos tīklus, organizē "sūdzības iesniegšanas kampaņu", tādējādi iejaucoties mediju darbā un izteiksmes brīvībā.

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā, apvienojoties kopumā piecpadsmit mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir divdesmit trīs biedri, kuri pārstāv visu formu un žanru medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības valdes priekšsēdētājs ir Jānis Lielpēteris. Sūdzības Mediju ētikas padome izskata deviņu cilvēku sastāvā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form