Foto: Shutterstock
Arī Latvijā cilvēki taujā pēc ivermektīna, pamatā veterinārmedicīnā lietotām prettārpu zālēm, lai izmantotu tās Covid-19 saslimšanas ārstēšanā. Zāļu aprites uzraugi pie mums nav piefiksējuši aizdomīgu patēriņa kāpumu, taču LTV raidījumam "de facto" vairāki veterinārārsti apliecinājuši, ka saskārušies ar interesi par šo medikamentu, kurš paredzēts sivēniem, ne cilvēkiem.

Par ivermektīna it kā ārstējošajām īpašībām Covid-19 saslimšanas gadījumā jau vairāk nekā gadu runā vakcīnu pretinieki un dažādu alternatīvo medikamentu meklētāji, norāda raidījums. Tādēļ šīs 70.gados radītās prettārpu zāles uz savu galvu mēdz lietot arī ar koronavīrusu sasirgušie.

Raidījumus novērojis, ka pēdējās nedēļā "feisbukā" un citās platformās plaši cirkulē vēstījums, kurš ilustrēts ar Eiropas Komisijas logo. Tajā minēta nepatiesa informācija, ka no 20. oktobra Covid-19 vakcīnu lietošana tiks pārtraukta, jo ir apstiprinātas piecas jaunas zāles pret koronavīrusu. Viena no tām – ivermektīns, pasaulē plaši pazīstams parazītu apkarošanas līdzeklis.

Lai ziņai piedotu ticamību, tai pievienotas saites uz Eiropas Komisijas šīs vasaras paziņojumu presei. Taču, atverot dokumentu, tajā lasāms pilnīgi kaut kas cits. Tur tieši pretēji uzsvērts, ka vakcinācija ir labākais veids kā uzveikt pandēmiju, bet vienlaikus tiek strādāts pie pieciem citiem terapijas līdzekļiem. Un ivermektīns to starpā vispār nav pieminēts, norāda LTV.

Veterinārmedicīnā ivermektīns paredzēts liellopu, aitu, kazu un cūku attārpošanai. Vairums Latvijā reģistrēto zāļu ar ivermektīnu sastāvā ir injicējami šķīdumi. Viens medikaments izgatavots ēdamas pastas veidā, domāts zirgiem.

Kā raidījuma norādījis veterinārārsts Kristaps Reķis, viņam savā praksē pāris reizes nācies atteikt klientiem ivermektīnu, jo tie meklējuši to sev kā līdzekli pret Covid-19. Viens vīrietis esot interesējies pirms nedēļas. "Jā, tieši tā, ka vēlas iegādāties, un tu uzdod jautājumu, kādiem dzīvniekiem, jo tu sāc izvērtēt devu, skaitu. Viņš [saka] – nē, nu, tā kā priekš sevis. Un viņš grib būt dzīvs, sveiks un vesels," stāsta veterinārārsts no klīnikas Ķegumā.

Viņš uzsver, ka ivermektīns var izraisīt smagas blakusparādības, piemēram, nāvi suņiem. Tas arī nav reģistrēts dzīvniekiem, kuru pienu paredzēts izmantot uzturā. "Paziņu vidū bija tā, ka man uzdod jautājumu – tas veterinārais līdzeklis, tas strādā, var kaut ko sarunāt? Es saku – tu ķerts esi?!" atceras Reķis. Pēc izskaidrošanas paziņa sapratis, ka viņam šīs zāles nevajag.

"Šobrīd visi mūk no vakcinēšanās, grib atrast kaut kādu burvju līdzekli, ko nevajadzētu darīt. Var pelnus mēģināt ēst un ja izdzīvo, pelnus ēdot, tad varēs prezentēt kā zinātnisko darbu un būt populārs," raidījumā smējās veterinārārsts.

Sociālajos tīklos ivermektīnu reklamējis, piemēram, sazvērestības teoriju sludinātājs un strukturētā ūdens ražotājs Jānis Pļaviņš. Televīzijā tā īpašības slavējis biologs, bijušais Ministru prezidents Indulis Emsis. Viņš cilvēkiem paredzētu ivermektīnu tabletēs nopircis Ķīnas interneta veikalā. Jāatzīmē, ka, lai zāles no ārzemēm sūtītu pa pastu, būtu nepieciešama ārsta recepte, norāda raidījums.

Esot gan atsevišķas valstis, kas ivermektīnu iesaka kā pretlīdzekli Covid-19, norāda LTV. Eiropas Savienības valstīs to rekomendējusi Slovākijas veselības ministrija. Tiesa, oficiāli kā zāles pret koronavīrusu ivermektīns Slovākijā reģistrēts nav. Neviens ražotājs arī nav vērsies Eiropas zāļu aģentūrā, lai panāktu šo zāļu apstiprināšanu Covid-19 ārstēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!