Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka Eiropas Kopienas tiesas (EKT) spriedums vēl nenozīmē kompānijas "Laval" uzvaru pār arodbiedrībām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
LBAS spriedumu vērtē vairāk pozitīvi nekā negatīvi, jo "tas apstiprina, ka tiesības uz kolektīvo rīcību ir jāatzīst par pamattiesībām, kuras ir neatņemama Kopienu tiesību vispārējo principu sastāvdaļa", informēja LBAS.

LBAS pievienojas Eiropas Arodbiedrību konfederācijas (ETUC) izteiktajam viedoklim par EKT negaidīto lēmumu un bažām par lietas ietekmi uz Zviedrijas un citu Ziemeļvalstu koplīgumu sistēmām.

Taču lēmums nenozīmē "Laval" uzvaru pār arodbiedrībām, jo tas satur pozitīvas iezīmes. EKT atzīst tiesību uz streiku kā pamattiesību nostiprināšanu kopienas likumdošanā un arodbiedrību tiesības uz kolektīvu rīcību pret sociālo dempingu, norāda LBAS.

Tiesas lēmumā ir uzsvērta koplīgumu nozīme, tātad Latvijas uzņēmumiem, ja tie vēlas strādāt Eiropas Savienības (ES) valstīs, ir jābūt noslēgtam koplīgumam, kas jānoslēdz izcelsmes valsts arodbiedrībai ar izcelsmes valsts darba devēju, un koplīgumā jāparedz garantijas, kas nav zemākas par uzņēmējvalstī noteiktajām, teikts LBAS paziņojumā.

Jau ziņots, ka Zviedrijas arodbiedrības otrdien cieta sakāvi EKT, kura atzina, ka tām nav tiesību uzspiest ārvalstu uzņēmumiem vietējos līgumus par darba apmaksu.

Šis ir kārtējais spriedums delikātajā diskusijā par ES tiesību prioritāti un uzņēmējdarbības brīvību, kuru izraisījusi 12 jaunu valstu pievienošanās blokam, kas notikusi kopš 2004.gada.

Otrdien EKT pasludināja spriedumu Latvijas būvuzņēmuma "Laval" lietā. "Laval" tika liegta iespēja izpildīt Zviedrijā noslēgto kontraktu, jo būvlaukumu bloķēja zviedru arodbiedrības, pieprasot, lai Latvijas uzņēmuma darbiniekiem maksātu atbilstoši Zviedrijas darba samaksas līmenim.

"Šāda rīcība blokādes formā rada ierobežojumus brīvībai sniegt pakalpojumus, kas šajā gadījumā nav attaisnota ar sabiedrības interesēm aizsargāt strādājošos," teikts EKT izplatītajā paziņojumā presei.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form