Lindermans aizturēts saistībā ar runu 'Vislatvijas vecāku sapulcē'
Foto: LETA

Prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans šodien aizturēts saistībā ar uzrunu 31. martā notikušajā Latvijas Krievu savienības (LKS) un "Krievu skolu atbalsta štāba" rīkotajā pasākumā ar nosaukumu "Vislatvijas vecāku sapulce", kurā viņš uzstājies pret izglītības krievu valodā likvidēšanu, informēja Lindermana aizstāve Jeļena Kvjatkovska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa uzsvēra, ka viens no aizturēšanas priekšnosacījumiem ir aizdomas par likumpārkāpumu, taču šajā gadījumā ikkatrs varot noklausīties Lindermana teikto un dzirdēt, ka no juridiskā viedokļa nekāds pārkāpums neesot izdarīts.

Aizstāve arī norādīja, ka Lindermanam patlaban ir piemērots aizturētās personas statuss un viņš atrodas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, kurā pēc likuma viņš drīkst atrasties līdz 10. maija plkst.15, kad būs pagājušas 48 stundas kopš viņa aizturēšanas, un līdz tam brīdim DP būs jāizlemj, kādu drošības līdzekli Lindermanam piemērot.

Kvjatkovska atzīmēja, ka apšauba speclīdzekļu pielietošanas nepieciešamību viņas klienta aizturēšanas laikā. Ņemot vērā minēto, advokāte jau 9.maijā plāno vērsties pie Drošības policijas (DP), kas veica Lindermana aizturēšanu, priekšnieka. Viņa uzsvēra, ka līdz šim nav bijuši gadījumi, kad Lindermans būtu pretojies varas iestāžu rīkojumiem. Aizstāve arī atgādināja, ka Lindermana aizturēšanai bija liecinieki, kuri varēs liecināt par viņa aizturēšanas apstākļiem.

Jau ziņots, ka kriminālprocesā pret bijušo Eiropas Parlamenta deputāti, LKS līderi Tatjanu Ždanoku par LKS un "Krievu skolu atbalsta štāba" rīkoto "Vislatvijas vecāku sapulci" otrdien aizturēts prokrieviskais aktīvists Lindermans.

DP šodien izplatīja paziņojumu presei, kurā informēja, ka DP ir aizturējusi vienu personu šajā 18.aprīlī sāktajā kriminālprocesā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka aizturētais ir Lindermans.

Saistībā ar sākto kriminālprocesu un personas aizturēšanu veikta arī sankcionēta kratīšana ar personu saistītā objektā.

Ņemot vērā izmeklēšanas intereses, DP patlaban no plašākiem komentāriem par šo kriminālprocesu atturēsies.

Arī vairāki prokrieviskie aktīvisti sociālajā tīkla "Facebook" dalījušies ar ierakstiem, kuros pausts satraukums, ka šodien vīri melnās maskās esot "nolaupījuši" Lindermanu. Viņa dzīvesvietā, kā norādīja aktīvisti, notikusi kratīšana.

Ždanokai 18. aprīlī sāktajā kriminālprocesā ir piemērots statuss - persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess. Saskaņā ar likumu, ja sāktā kriminālprocesā iegūtas ziņas, ka, iespējams, konkrēta persona izdarījusi izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu, tā iegūst tādas personas statusu, pret kuru sākts kriminālprocess. Nopietnāku statusu, proti, aizdomās turētā statusu, piemēro, ja pierādījumu kopums dod pamatu procesa virzītāja pieņēmumam, ka izmeklējamo noziedzīgu nodarījumu, visticamāk, izdarījusi konkrētā persona.

Pati Ždanoka sociālajā tīklā "Facebook" gan apgalvoja, ka pirmdien DP viņai paziņojusi, ka viņai piemērots aizdomās turētā statuss kriminālprocesā, kas sākts saistībā ar marta beigās notikušo "Vislatvijas vecāku sapulci".

Ždanoka tika aicināta ierasties DP liecību sniegšanai. Tas paredzēts 11.maijā.

Kā ziņots, 18.aprīlī DP sākts kriminālprocess, jo policijai ir aizdomas par iespējamām prettiesiskām darbībām 31.martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā. Šīs sanāksmes deklarētais mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs, un to faktiski organizēja LKS, norāda DP.

Kriminālprocess sākts pēc noziedzīgu nodarījumu pazīmēm, par kuriem kriminālatbildība paredzēta Krimināllikuma desmitajā nodaļā "Par noziegumiem pret valsti", kā arī citu noziedzīgu nodarījumu pazīmēm. DP kriminālprocess sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka DP iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm".

Sāktajā kriminālprocesā DP vērtēs arī iespējamas prettiesiskas darbības 1.maijā Rīgā notikušā gājiena laikā, kuru arī organizēja LKS pārstāvji.

Ņemot vērā, ka kriminālprocesā notiek izmeklēšana, DP nesniedz plašākus komentārus par izmeklēšanas gaitu, līdz ar to nav zināms, vai lietā ir kādas aizdomās turētās personas.

Tikmēr Ždanoka preses paziņojumā raksta, ka DP mēģinājusi vērsties pret LKS valdes locekli Jevgēņiju Krjukovu. DP interese par Krjukovu esot radusies tieši pēc minētās sapulces, kurā viņa esot uzstājusies kā trīs bērnu māte, runa bijusi gana asa, taču bez ekstrēmisma, uzskata LKS.

Pēc LKS sniegtajām ziņām, DP vēlāk mutiski aicinājusi Krjukovu uz sarunu, kam viņa nav piekritusi, aicinot DP viņai atsūtīt oficiālu pavēsti un tikties tikai pēc tam. Kā apgalvo LKS pārstāvji, DP šādās sarunās nav ielaidušies un 2.maijā bruņoti cilvēki ieradušies rehabilitācijas centrā "Vaivari", kur mācību prakses laikā Krjukovu esot bijis iecerēts aizturēt, taču tas nav izdevies, jo sieviete tobrīd jau bija aizbraukusi no Jūrmalas.

Jau ziņots, ka Ždanokas vadītā LKS savā mājaslapā publicējusi 31.martā partijas organizētajā "Vislatvijas vecāku sapulcē" pieņemtu aicinājumu latviešu skolu un mazākumtautību audzēkņu vecākiem. Tajā pausts, ka "nepārdomātā un nesagatavotā visu mazākumtautību skolu pāreja tikai latviešu mācību valodā vedīs pie tā, ka mūsu bērni nespēs apgūt mācību programmu valodā, kas nav viņu dzimtā".

Saeima 22. martā galīgajā lasījumā pieņēma un Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau ir izsludinājis grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pakāpenisko pāreju uz mācībām vidusskolās tikai latviešu valodā Krievijas finansētie un atbalstītie informatīvie resursi un organizācijas izmanto, lai grautu Latvijas starptautisko tēlu, kā arī izplatītu vēstījumus par Latviju kā "etnokrātiska un rusofobiska režīma pārvaldītu valsti", norādīts DP 2017.gada publiskajā pārskatā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts drošības dienests Saeima Valsts prezidents Vladimirs Lindermans
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form