LM: darbadevēju 'uzmestajiem' pensionāriem ir cerības atgūt ieturēto pensiju
Foto: Itar-Tass/Scanpix

Personām, kuru pensija darba devēju nesamaksāto sociālo nodokļu dēļ izrādīsies mazāka nekā cerēts, tomēr būs iespēja saņemt pilno pensiju un arī atgūt nesamaksāto pensijas daļu, kad valsts piedzīs no parādnieka nenomaksātus nodokļus vai arī segs zaudējumus no Darbinieku prasījumu garantiju fonda, trešdien valdībā izskatītajā ziņojumā skaidro Labklājības ministrija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunas normas par pensiju aprēķināšanu stājās spēkā šogad, un tās paredz, ka pensiju aprēķināšanā ņems vērā pensiju fonda otrā līmeņa faktiski iemaksātos līdzekļu, nevis deklarētās summas. Līdz ar to, darbinieks, par kuru darba devējs nebūs samaksājis sociālo nodokli, saņems mazāku pensiju.

Šī norma jau apstrīdēta Satversmes tiesa. Konstitucionālās sūdzības iesniedzēji - divdesmit apvienības "Saskaņas centrs" (SC) 10.Saeimas deputāti - uzskata, ka likums pieļaujot iespēju, ka darba devējs varētu nepildīt savu likumisko pienākumu, proti, neveikt sociālās iemaksas par darbinieku, bet sekas par nodokļu nemaksāšanu ietekmēs darbiniekus.

LM skaidro, ka izmaiņas pensiju aprēķināšanas kārtībā skars ļoti maz cilvēku – tos, kuri pensionējušies šogad un pensionēsies nākamajos gados. Turklāt par darba stāža periodu līdz 2011.gadam pensiju aprēķinās pēc iepriekšējā likuma normas – ņemot vērā deklarētās iemaksas, nevis faktiski samaksātas summas.

Tāpat LM ziņojumā valdībai uzsver, ka "neviens valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu parāds nebūs mūžīgs". Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu vidējais parāda ilgums ir divi gadi un seši mēneši, jo agri vai vēlu tas tiks vai nu samaksāts vai arī nesamaksātās iemaksas tiks kompensētas no Darbinieku prasījumu garantiju fonda.

Ja sociālā nodokļa parāds ir segts, likums "Par pensijām" ļauj personai pieprasīt pensijas pārrēķināšanu. Pensiju pārrēķinu var prasīt ne biežāk kā reizi pusgadā. Pārrēķinot pensiju, personai arī izmaksās starpību starp līdz šim izmaksāto un pārrēķināto pensijas apmēru. Līdz ar to persona saņems tai pienākošos pensiju, mierina LM.

LM skaidro, ka vecuma pensijas apmērs personai var samazināties tikai tad, ja saskaņā ar likumu "Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā" no Darbinieku prasījumu garantiju fonda valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parāds netiek kompensēts pilnā apmērā.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka ar šo gadu no pensiju otrā līmeņa uzkrājumiem izmaksājamās pensijas aprēķina pēc darba devēja faktiski nomaksātā, nevis deklarētā sociālā nodokļa apjoma. Valdība cer, ka tas ļaus budžetā ietaupīt 4,5 miljonus latu.

ST jau 2001.gadā atzina, ka darbiniekam nav jācieš darba devēja vainas dēļ. Šajā ST spriedumā teikts, ka veikt sociālās iemaksas par katru darbinieku ir pienākums, kurš uzlikts katram darba devējam. Ja darba devējs neizpilda šo pienākumu, tad tieši valstij ir jāiejaucas un jāpiespiež darba devēju veikt savu pienākumu.

Saeima decembra beigās bez izmaiņām atbalstīja valdības piedāvājumu nākamgad neindeksēt pensijas, nepalielināt iemaksas fondēto pensiju shēmas otrajā līmenī un atstāt to pašreizējo 2% apjomā no nomaksātā sociāla nodokļa, kā arī, par spīti juristu iebildumiem, atbalstīja plānu sociālajā budžetā ietaupīt uz darbadevēju "uzmesto" darbinieku rēķina.

Izmaiņas paredz pensiju apmēru pirmajā un otrajā līmenī aprēķināt no faktiski samaksātajiem, nevis darbadevēja deklarētajiem sociālajiem nodokļiem. Saeimas Juridiskais birojs uzskata, ka šī iecere nav viennozīmīgi vērtējama, jo sociālo nodokli maksā "ar darba devēja starpniecību" un darbinieks nevar kontrolēt, vai par viņu samaksāti visi nodokļi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form