LM rosinās paplašināt personu loku, kas var kļūt par bezdarbniekiem
Foto: DELFI

Ministru prezidenta uzdevumā izveidotajā vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam sanāksmē Labklājības ministrija (LM) varētu rosināt pagarināt periodu, kurā var saņemt bezdarbnieka palīdzības pabalstu, un paplašināt personu loku, kas var kļūt par bezdarbniekiem, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja LM Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lipskis pauda uzskatu, ka situācija darba tirgū pašlaik ir nopietna, jo krīzes situācijā valstī ir 74 000 bezdarbnieku, no tiem daļai nav iespējams atrast darbu pietiekami ātri.

Viņaprāt, situācija darba tirgū var uzlaboties pavasarī, kad atsāksies sezonālie darbi, lai gan pastāvīgāki uzlabojumi gaidāmi tikai rudenī un to noteikti ietekmēs vakcinācijas pret Covid-19 gaita. Tāpēc līdz tam nepieciešams atbalsts, kuriem ierobežotā darba tirgus situācijā nav iespējams atrast darbu.

LM piedāvā atgriezties pie iepriekšējā regulējuma, lai palielinātu cilvēku skaitu, kas kvalificējas bezdarbnieka pabalstam. Pašlaik tiem jābūt nostrādātiem 12 mēnešiem 16 mēnešu periodā, bet ministrija vēlas atgriezties pie nostrādātiem deviņiem mēnešiem 12 mēnešu periodā. Tādējādi vairāk cilvēku varētu tikt pie pabalsta, kas viņiem nepieciešamas krīzes situācijā. Šim atbalstam būtu vajadzīgi pieci miljoni eiro šogad un trīs miljoni eiro nākamajā gadā.

Vēl LM vēlas palielināt periodu, kurā bezdarbnieks saņem palīdzības pabalstu 180 eiro apmērā, kad bezdarbnieka pabalsta saņemšana ir beigusies. Pašlaik pabalstu var saņemt četru mēnešus, bet tiek piedāvāts termiņu palielināt uz sešiem mēnešiem. Šim atbalstam pēc ministrijas aprēķiniem nepieciešami 2,8 miljoni eiro.

Lipskis norādīja, ka iepriekš minētie atbalsta veidi nav ļoti dārgi, tādēļ cer, ka tos atbalstīs. Viņš pieļauj, ka valdībā varētu būt arī citi priekšlikumi, lai risinātu problēmas saistībā ar bezdarbniekiem Covid-19 krīzes laikā.

Jau ziņots, ka Latvijā pagājušajā gadā bezdarba līmenis bija 8,1% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 1,8 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie darbaspēka apsekojuma rezultāti.

2020.gadā Latvijā bija 78,7 tūkstoši bezdarbnieku vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 17,4 tūkstošiem jeb 28,4% vairāk nekā gadu iepriekš.

Statistikas pārvaldes dati liecina, ka sieviešu vidū bezdarba līmenis pērn joprojām bija zemāks nekā vīriešiem - attiecīgi 7,1% un 9,1%.

2020.gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar trešo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem un bija 7,9%. Pērn ceturtajā ceturksnī 75,6 tūkstoši iedzīvotāju bija bezdarbnieki, kas ir par 5,8 tūkstošiem jeb 7,1% mazāk nekā trešajā ceturksnī.

Statistikas pārvaldē norādīja, ka 2020.gada ceturtajā ceturksnī Latvijā bija augstāks bezdarba līmenis nekā Igaunijā (7,4%), bet zemāks nekā Lietuvā (9,1%).

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Labklājības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam