LNB būvuzraugs: 'Gaismas pils' būvuzņēmēja rīcība liek apšaubīt tā finansiālo stāvokli; iesaistās KM
Foto: LETA

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvdarbu norise "Gaismas pils" būvuzraugam rada nopietnas bažas par būvuzņēmēja – Nacionālās būvkompāniju apvienības (NBA) – finansiālo stabilitāti; šādu brīdinājumu LNB būvuzraudzības darba grupas vadītājs, "Hill International" pārstāvis Karloss Reparazs izsaka Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra pienākumu izpildītājam Uldim Lielpēteram adresētā vēstulē, kas nonākusi portāla "Delfi" rīcībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LNB būvuzrauga "Hill International" vēstule Kultūras ministrijai

Pagājušā gada nogalē izsūtītajā vēstulē, kuras temats ir "Vispārīgi komentāri par darbiem būvlaukumā", "Hill International" klāsta, ka vēlas uzsvērt ministrijai galvenās problēmas, jo "mums arvien lielākas bažas rada būvlaukuma darbu vadība un virzība".

"Šie skaidrojumi par progresu nepieciešami tādēļ, ka līdz darbu principiālajai pabeigšanai ir palikuši tikai 10,5 mēneši, un tad vēl seši mēneši līdz galīgajai pabeigšanai. Pēc tam var būt vajadzīgs vēl kāds laiks, lai sakārtotu atlikušo dokumentāciju," skaidro būvuzraugs, norādot, ka šī mērķa sasniegšanai būšot vajadzīgs būtisks ieguldījums no visām projektā iesaistītajām pusēm.

Būvuzraugs sūdzas par kalendāro grafiku, jo visā projekta laikā bijušas problēmas saņemt "sakarīgus, skaidrus un loģiskus kalendāros grafikus un/vai laicīgi saņemt to precizējumus". "Būvuzņēmējs pastāvīgi strīdas par precizējumu iesniegšanu, un tagad, kad mēs cenšamies vienoties par darbu kalendārā grafika jaunāko versiju, tas ir jūtams vēl vairāk," norāda "Hill International".

"Hill International" arī atgādina, ka viņiem pašiem bija jāsagatavo darbu pabeigšanas priekšlikums ar pabeidzamo darbu un to termiņu uzskaitījumu, tomēr no būvuzņēmēja "mēs joprojām neesam saņēmuši nekādu sakarīgu atbildi". "Izskatās, ka viņi nudien nesteidzas šo jautājumu risināt," secina būvuzraugs.

Kritisks būvuzraugs ir arī par darbu koordināciju būvlaukumā, piemēram, norādot, ka būvnieki plāno izbūvēt paceltās grīdas pirms griestiem. "Veikt darbus šādā secībā nav loģiski, un tas prasa vairāk laika. Bojājumu risks būtu ļoti augsts," norāda "Hill International".

Tāpat būvuzraugs kritizē to, ka progress kabeļu un cauruļvadu pievienošanā ir lēns, un to, ka nesaņem no būvnieka atbildi par pagaidu aprīkojuma nomaiņu ar pastāvīgo. Fasādes darbu laikā neesot uzstādīta fasādes dūmu barjera un neesot sazemēts novembra sākumā uzstādītais zibensnovedējs, uz ko būvuzraugs norādīja vēstulē, taču atbildi nesaņēma. "Izskatās, ka apakšuzņēmēji strādā neatkarīgi viens no otra un bez ārējās koordinācijas," secina "Hill International".

"Būvuzņēmējs pozicionē infrastruktūras nodrošinājuma trūkumu kā milzīgu problēmu, kaut gan mēs uzskatām, ka tā nav," uzsver "Hill International", kura ieskatā būvnieki to izmanto vien kā aizbildinājumu darbu nepabeigšanai.

"Jumts joprojām tek (un ne tikai no spices). [..] Būvuzņēmējs neievēro savu darbu hidroizolācijas programmu," klāsta būvuzraugs, norādot, ka, ēkā pastāvīgi sūcoties ūdenim, pastāv nopietns risks ar izpildītā darba sabojāšanu un iekštelpu mitruma līmeni.

Komentējot būvlaukumā ievedamos materiālus, būvuzraugs norāda, ka oktobrī piegādāto, bet neiebūvēto materiālu vērtība pārsniedza 2,6 miljonus latu, kas esot vairāk nekā 10% no kopējās 2011.gadā veikto starpmaksājumu vērtības. Lielākoties būvlaukumā tiek ievesti grīdu materiāli, lai gan priekšroka būtu jādod griestiem, norāda "Hill International", kam radies iespaids, ka "būvuzņēmējs ir vairāk ieinteresēts ievest būvlaukumā materiālus nekā tos faktiski iebūvēt".

"Hill International" arī norāda, ka liela naudas summa palikusi būvuzņēmēja neapgūta, kas rāda darbu faktisko kavējumu pret naudas plūsmas pārskatu un kalendāro grafiku. Turpinoties šādam tempam, būvuzņēmējs celtniecību pabeigs tikai 2013.gada trešajā ceturksnī, aprēķināja būvuzraugs.

Būvuzraugs norāda, ka 2011.gadā vēl grūtāk kļuvis saskaņot izmaiņu pieprasījumus un arī saskaņošanas laiks ir paildzinājies. "Jebkurā gadījumā nolūks ir palielināt izmaiņu izmaksas," secina "Hill International".

Būvuzraugs piemin arī problēmas ar NBA vadību. ""Mēs esam ievērojuši, ka NBA dalībnieku starpā pieaug nesaskaņas, un dažās nesenajās sapulcēs tas ir kļuvis acīmredzams. [..] Šī attieksme vājina galveno būvlaukumu vadītāju faktisko spēju līdz galam un laicīgi pabeigt bibliotēkas celtniecību," brīdina "Hill International".

Būvuzraugs arī piebilst, ka "būvuzņēmēja kopējā attieksme šķiet vairāk vērsta uz naudu nekā uz projekta pabeigšanu un būvlaukuma atstāšanu". Tāpēc "Hill International" aicināja KM uz tikšanos, lai pārrunātu problēmas, "kas jārisina, pirms tās ir samilzušas līdz nekontrolējamiem apmēriem".

Jau ziņots, ka Latvijas Nacionālo bibliotēku būvē "Nacionālā Būvkompāniju apvienība", ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji - SIA "Re&Re", AS "RBSSKALS" un SIA "Skonto Būve". Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

Pērn maijā LNB topošā ēka svinēja spāru svētkus. LNB ēkas augstums ir 67,074 metri.
Ja viss notiks kā plānots, bibliotēka durvis vērs 2013. gada 1. septembrī. "Gaismas pils" radīšana būs ilgusi aptuveni 22 gadus - projekts tika aizsākts jau 1989. gadā. Projekta "Gaismas pils" mājas lapā pirmais ieraksts ir datēts 2005. gada 3. janvārī, kad Kultūras ministrija iesniedza valdībā grozījumus likumā par nekustamo īpašumu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Gaismas pils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form