Foto: LETA

"Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) savā lietvedībā nevar atrast iekšējā audita nodaļas sagatavotu ziņojumu par pārkāpumiem Sarkandaugavas iecirknī saistībā ar skursteņu remontiem, svētdien vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

No "de facto" rīcībā esošās informācijas izriet, ka RNP darbinieki varētu būt nodarījuši dzīvokļu īpašniekiem zaudējumus, bet jau vairākus gadus tam neseko nekāda atbildes reakcija no RNP puses.

2012. un 2013. gadā RNP Sarkandaugavas iecirknis veica skursteņu remontus kopumā 12 dzīvojamās mājās. Aizbildinoties ar avārijas stāvokli, dzīvokļu īpašnieku atļauja netika prasīta.

Vairāku māju iedzīvotāji par remontiem sūdzējās domē. Iesniegumu izskatīja pašvaldības Birokrātijas apkarošanas centrs, kas notikušajā saskatīja iespējamu korupciju un dokumentu viltošanu. Māju apsekošanā bija piedalījušies un defektu aktus bija parakstījuši darbinieki, kuri nebija attiecīgi sertificēti. Dokumenti vairākos gadījumos bija datēti ar laiku pēc remontiem, arī celtnieku atlase bija sarīkota pēc darbu beigām, vēsta raidījums.

"de facto" norāda, ka ar remontiem iepazinās RNP iekšējā audita nodaļa, kas atklāja, ka ar celtniekiem nebija slēgti rakstveida līgumi un iecirkņa priekšnieks Guntis Birģelis nemaz nedrīkstējis organizēt iepirkuma procedūras, Sarkandaugavas iecirkņa darbinieki paši izvēlējās un vēlāk kā prasībām neatbilstošus izbrāķēja potenciālos celtniekus. Gandrīz vienmēr remontus veica viens uzņēmums - "JUMX".

Saskaņā ar raidījuma vēstīto, auditori secinājuši, ka pārkāpumi nav atsevišķa kļūda, bet sistēmiska problēma, kuras rezultātā 12 māju iedzīvotājiem varētu būt nodarīti zaudējumi 8 tūkstošu eiro vērtībā, izmantojot mūrēšanā lētākus ķieģeļus, nekā tika norādīts tāmēs.

Pārbaude beigusies jau pirms pusotra gada, bet iedzīvotāji par secinājumiem nav informēti.

"JUMX" īpašnieks Jānis Seskis raidījumam pastāstījis, ka iecirkņa priekšnieks Birģelis, ar kuru kopā bija "pirms tam kaut kādus darbus darījis", iedevis viņa kontaktus RNP darbiniekiem. Taču Seskins noliedz krāpšanos ar materiāliem – esot izmantoti analogi dūmvadu ķieģeļi tiem, kas minēti tāmēs, un cenu atšķirība bijusi minimāla. "Kāpēc pārmaksājuši? Kur tāda versija? Jocīgi! Es tur neredzu nekādus pārkāpumus, mēs bijām lētākie un tāpēc darījām to darbu," telefonsarunā paudis Seskis.

Drīz pēc ziņojuma sagatavošanas 2014. gada sākumā uzņēmuma valde likvidēja audita nodaļu, un pats audits namu pārvaldniekā neesot atrodams.

"Šāds ziņojums nav virzīts valdē izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai, līdz ar to nav zināms, kas tas ir par ziņojumu," raidījumam norādījusi RNP preses sekretāre Santa Vaļuma.

Bijušais RNP vadītājs Ervins Straupe gan šādu ziņojumu atceras, bet neko vairāk. "Drīz jau būs divi gadi kopš esmu prom no šī uzņēmuma. Goda vārds nepateikšu, kādas darbības mēs darījām. Es atceros, ka šāds ziņojums bija, bet neko vairāk es jums nepateikšu," sacījis Straupe.

Iedzīvotāju sūdzības domē neļauj šo lietu pilnīgi ignorēt. RNP izveidojis īpašu komisiju, kurai jāizvērtē, kas īsti noticis un ko iesākt.

Pašlaik namu pārvaldniekā strādā viens no remontos iesaistītajiem, bet no viņa nekāda atbildība netiks prasīta, kamēr komisija nebūs pabeigusi darbu, vēsta raidījums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!