LVM putnu rallijā 24 stundu laikā skaita putnu sugas Latvijā
Foto: stock.xchng

Šajā nedēļas nogalē, 15 un 16. septembrī, Latvijā notiek Latvijas valsts mežu (LVM) putnu rallijs, kura mērķis 24 stundu laikā fiksēt iespējami daudz dažādu putnu sugu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LVM putnu rallijs ir pirmā šāda iniciatīva Latvijā, un šīs idejas īstenošanā iesaistījušies labākie Latvijas putnu vērotāji un atzīti ārzemju eksperti. Iegūtais rezultāts raksturos iespējas putnu vērošanai Latvijas dabā rudenī – cik no jebkad Latvijā konstatētajām 356 sugām patlaban iespējams novērot. Šāds skaitlis ir svarīgs Latvijas dabas vērtību popularizēšanai.

Patlaban redzams, ka putnu rallija pirmajā dienā komandas izvēlējās apmeklēt Lubāna apkārtni un tuvējos zivju dīķus, kur jo sevišķi daudz pulcējas migrējošie ūdensputni, bet svētdienas rītu pavada Kolkā, kur novērojamas putnu sugas, kuras pārvietojas gar jūru vai jūrā, ieskaitot migrantus, kas pārlido uz ragu no Sāremā salas.

Sestdien interesantākās novērotās sugas ir zaļā dzilna, sarkanrīkles čipste, bikšainais apogs, svīre un vistilbe, informē organizatori.

Putnu rallijā iesaistījušies Latvijas putnu vērotāji, kuriem ir garākie putnu sugu saraksti, kas publicēti "globaltwitcher" mājaslapā. Viens no komandu dalībniekiem, Kārlis Millers, Latvijā ir novērojis vairāk kā trīs simtus putnu sugu, un ir daudzi dalībnieki, kuriem līdz 300 sugu robežai pietrūkst nedaudz. Piedalās arī starptautiski zināmi putnu eksperti no Somijas ar ļoti augstu kvalifikāciju.

Dalībniekiem putnu rallijā ir maz ierobežojumu. 24 stundu laikā vai nu vizuāli, vai pēc balss jāfiksē pēc iespējas vairāk putnu sugu. Atļauts lietot jebkāda veida optiskas ierīces – binokļus, teleskopus. Aizliegumu nav daudz, piemēram, aizliegts lietot putnu balsu atskaņošanas ierīces pievilināšanai vai provocēšanai, izmantot kādus paņēmienus putnu ķeršanai.

Sagaidāms, ka iegūtie rezultāti palīdzēs putnu vērošanas popularizēšanai gan ārzemju viesiem, kas ierodas putnu vērošanai Latvijā, gan Latvijas iedzīvotājiem. Latvijas kaimiņvalstīs līdzīgas sacensības jau ir notikušas un šāds cipars Latvijai ir svarīgs. Tāpat, ļoti interesanti būs salīdzināt komandu izvēlētās taktikas – kādas putniem bagātas vietas apmeklēt, tieši kurā diennakts laikā un kā plānot savu maršrutu rudens dienā, lai redzētu pēc iespējas vairāk. Zināms, ka ārzemju dabas tūristi un sevišķi putnu vērotāji, seko Latvijas informācijas resursiem par aktuālajiem Latvijas putnu novērojumiem, kā arī iegūst informāciju caur privātiem kontaktiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form