Foto: Shutterstock

Vakcinācijas pret Covid-19 aptvere 19-24 gadu vecu jauniešu vidū šobrīd ir 40%, tāpēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar augstākas izglītības, zinātnes, kā arī jaunatnes nozaru pārstāvjiem uzsāka akciju, lai skubinātu jauniešus, jo īpaši studentus, potēties, portālam "Delfi" pavēstīja IZM komunikācijas nodaļa.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) uzver, ka līdz jaunā mācību gada sākumam atlikušas vairs tikai 35 dienas, un tas nozīmē, ka tuvāko nedēļu laikā arī studentiem ir jāmobilizējas, lai rudenī varētu atsākties drošs un kvalitatīvs studiju process.

"Aicinu ieklausīties zinātnieku un ārstu argumentos un ņemt piemēru no tiem 77% augstskolu mācībspēkiem, kuri jau ir vakcinējušies un ar nepacietību gaida klātienes tikšanos ar saviem studentiem," ar IZM komunikācijas nodaļas starpniecību pauda ministre.

Jauniešus uzrunā arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors, Latvijas Zinātņu padomes Konsultatīvās padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis Tālis Juhna: "Zinātnes metode, kas balstās nevis uz indivīda viedokli, bet datos un kritiskā analīzē, ir pamatā modernajām tehnoloģijām, kuras jaunieši lieto ikdienā - no mobilā telefona līdz pārtikas produktiem. Ar vakcināciju ir tāpat. Tā ir tehnoloģija, kas pierādījusi sevi kā efektīvākā kolektīvai aizsardzībai pret pandēmijām. Šis ir brīdis, kad ikviens jaunietis var parādīt, ka spēj kritiski domāt un būt morāli atbildīgs pret sevi un citiem."

Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidents Kristafers Zeiļuks uzskata, ka studijas nav tikai zināšanu apmaiņa starp pasniedzēju un studējošo, tās nāk komplektā ar citiem cilvēkiem, kas piedalās šajā ceļā uz izglītību. "Mācību laikā satiktie cilvēki kļūst par draugiem uz dzīvi, par biznesa partneriem, nodibina ģimenes. Mācoties attālināti, mums šādas iespējas tiek atņemtas. Man pietrūkst čalas augstskolu gaiteņos un pilnās auditorijas, dzīvība un nepārtrauktā tīklošanās. Zinātne mūs ir aizvedusi līdz augstskolai – kādēļ mums uz to nepaļauties vēlreiz?" aicina Zeiļuks.

Deniss Celuiko, Latvijas Universitātes (LU) Studentu padomes priekšsēdētājs, kurš iesaistījies LU organizētajā akcijā par vakcinēšanos, papildina: "Ir cilvēki, kas baidās vakcinēties, vēlas nogaidīt, vai neuzticas vakcīnu klāstam. Tās ir ļoti cilvēcīgas bažas. Man ir bijusi pieredze, kā ir tad, kad vari elpot, bet ar lielām grūtībām. Es nevēlos kaut ko tādu atkal piedzīvot, un nenovēlu to saviem studiju biedriem. Tāpēc es vakcinējos! Vīrusam nav ne politiskās piederības, ne tas šķiro, ko aplipināt un ko nē. Izvēle ir vakcinēties vai riskēt un spēlēt krievu ruleti ar savu un līdzcilvēku veselību. Izvēle ir tava!"

Akcijas organizatori uzsver, ka klātienes studijas ir svarīgas arī socializācijai, kas savukārt ir būtiska mentālajai veselībai. Kā noskaidrots pētījumā, kurā piedalījās 1600 respondentu, 63% Latvijas jauniešu atzīst, ka pandēmijas laikā viņu mentālā veselība ir pasliktinājusies.

Akcijā piedalās Latvijas Zinātnes padome, Latvijas Zinātņu akadēmija, Rektoru padome, LSA, RTU Studentu parlaments, LU Studentu padome, Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvalde, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Jauno zinātnieku apvienība, Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība, Latvijas Jaunatnes padome u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!