AFI
Foto: Jānis Maizītis

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis uzskata, ka būtu nepieciešams likumdošanā reglamentēt reāli pastāvošo interešu lobēšanu politikā, lai sabiedrība ar to varētu rēķināties un kontrolēt. Intervijā Latvijas Radio otrdien Maizītis atzina, ka "reāli jau interešu lobēšana pastāv".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Uzskatu, ka tas būtu ļoti normāli, ja tas pastāvētu arī likumdošanā noregulētā veidā, jo tad sabiedrība arī varētu rēķināties un sekot šiem procesiem atklāti," sacīja ģenerālprokurors. "Iepriekš izteiktie puspieņēmumi, pusminējumi, ka partijām pastāv melnās kases, ir ļoti bīstama situācija, jo praktiski šie procesi netiek kontrolēti," pauda Maizītis.

Viņš uzsvēra, ka "[pašlaik spēkā esošais partiju finansēšanas] likums ir deklaratīvs, tam neseko nekāda reāla veida atbildība situācijām, kur tiktu konstatētas melnās kases". Ģenerālprokurors norādīja, ka "tajā pašā laikā tā ir situācija, kura ir zināma politiķiem vislabāk". Maizītis norādīja, ka, ja situācija tiešām ir tik nopietna, par to ir jādomā, jo "tādā gadījumā ir jautājums, kādā veidā vispār valsts vara veidota Latvijā".

Ģenerālprokurors norādīja, ka par iespējamajām partiju melnajām kasēm "it kā kaut ko kaut kas runā, bet tajā pašā laikā, kad jārunā ar prokuroru vai izmeklētāju, tad jau tālāk par pusvārdiem neviens arī neizsakās".

Prokuratūra saistībā ar partiju "melnajām kasēm" sāka pārbaudi par uzņēmēja Viestura Koziola izteikumiem televīzijā. Uzņēmējs diskusijā par privātbiznesa ietekmi uz politiku pavēstīja, ka visām Latvijas politiskajām partijām esot tā sauktā melnā kase jeb dubultā grāmatvedība.

Presei Koziols arī pauda, ka viņa rīcībā esot konkrēti piemēri par naudas pārskaitījumiem partiju dubultajā grāmatvedībā. Viņš sacīja, ka uzņēmēji partijām maksā, lai gūtu lielāku ietekmi uz dažādiem procesiem. Koziols arī izteica gatavību sniegt liecības prokuratūrā, taču neslēpa savu uzskatu, ka tam nebūs nekādu rezultātu. Koziols pēdējās pašvaldību vēlēšanās startēja "Latvijas Ceļa" (LC) sarakstā kā viens no līderiem, bet domē neiekļuva. Viņš arī bija starp dāsnākajiem LC ziedotājiem.

Tāpat tagad sācies skandāls sociāldemokrātu rindās, jo konstatēts, ka viens no partijas biedriem Imants Burvis no konkrēta uzņēmuma pieņēmis skaidrā naudā 15 000 ASV dolāru. Lai arī Burvis apgalvo, ka naudu atdevis konkrētam fondam, bet naudas devējs - ka nauda bija domāta partijai, jebkurā gadījumā partiju finansēšanas likums naudu šādā veidā partijai pieņemt neļauj.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form