Maksātnespējas procesa administratorus pielīdzinās valsts amatpersonām
Foto: F64

Saeima ceturtdien, 25.septembrī, atbalstīja priekšlikumu grozījumos Maksātnespējas likumā, kas paredz maksātnespējas procesa administratorus pielīdzināt valsts amatpersonām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tā kā kopumā grozījumiem likumā iesniegti 133 priekšlikumi, tad parlaments tagad turpina izskatīt arī nākamos.

Ierosinājumu maksātnespējas administratorus pielīdzināt valsts amatpersonām atbalstīja 76 dažādu partiju pārstāvji, vēl trīs deputāti - Vladimirs Reskājs (LA), Māris Kučinskis (ZZS) un Irina Cvetkova (LKS) bija pret. Savukārt Jānis Junkurs, Ingmārs Līdaka (ZZS), Klāvs Olšteins un Viktors Valainis balsojumā atturējās, bet vēl desmit parlamentārieši tajā nepiedalījās.

Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) debatēs norādīja, ka pēdējo gadu prakse liecina, ka administratora rīcība dažkārt neatbilst likumdevēja paredzētajam rīcības un kompetences modelim.

Viņš norādīja, ka šodien atbalstītajā deputāta Andreja Judina (V) iesniegtajā priekšlikumā ir viens pozitīvs aspekts, proti, šādi tiktu apmierināts sabiedrības daļas pieprasījums pēc šādām izmaiņām, tomēr tajā ir arī trīs problemātiski aspekti. Proti, zvērināti advokāti kā maksātnespējas procesa administratori tiktu pielīdzināti valsts amatpersonām, kas, iespējams, radītu pretrunu ar Advokatūras likumu. Bērziņš arī piebilda, ka likumā nav pārejas noteikumu šīs normas piemērošanā, un, iespējams, "apmēram vienai trešdaļai administratoru uzreiz pēc likuma spēkā stāšanās nāksies izdarīt izvēli starp valsts amatpersonas statusu un zvērināta advokāta brīvo profesiju".

Arī piedāvātā priekšlikuma redakcija neesot visai veiksmīga, tāpēc Bērziņš aicināja Judinu novērst minētos trūkumus, iesniedzot attiecīgos priekšlikumus citiem grozījumiem maksātnespējas likumā, kas joprojām tiek izskatīti atbildīgajā komisijā.

Arī deputāts Klāvs Olšteins pauda viedokli, ka ar šīm izmaiņām "administratoru vidū vairs nestrādātu tā labākā administratoru daļa, kas ir zvērināti advokāti". Pieņemot šo normu, advokāts būšot izšķiršanās priekšā - turpināt darbu advokatūrā vai kļūt arī par administratoru, sacīja Olšteins, piebilstot, ka "nopietns advokāts izvēlēsies iet advokātu ceļu, nevis turpināt darbu kā administrators".

Iepriekš, izskatot šo likumprojektu, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija noraidīja šo priekšlikumu pielīdzināt maksātnespējas administratorus valsts amatpersonām.

Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) iepriekš žurnālistiem uzsvēra, ka ministrija kopumā atbalsta šo pieeju. Savukārt Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) brīdināja, - ja deputātu vairākums šo priekšlikumu neatbalstīs, "Vienotība" šo ierosinājumu iesniegs vēlreiz.

Kā ziņots, Bērziņš iepriekš nosūtījis vēstuli Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, aicinot pasteidzināt darbu ar grozījumiem Maksātnespējas likumā, lai izmaiņas maksātnespējas procesa administratoru uzraudzības sistēmā tiktu pieņemtas iespējami ātrāk. Patlaban spēkā esošais maksātnespējas procesa regulējums nosaka plašas maksātnespējas administratora pilnvaras un tiesības lēmumu pieņemšanā un darījumu noslēgšanā. Vienlaikus tas neparedz administratora profesijas statusu un no tā izrietošos pienākumus.

Saeimā tika izskatīti vairāki Maksātnespējas likuma grozījumi, bet šodien pieņemtie likuma grozījumi paredz arī būtiskas izmaiņas privātpersonu maksātnespējas procesā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Gaidis Bērziņš Laimdota Straujuma Maksātnespēja Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form