Mazākumtautību skolās pēc 2004.gada 1.septembra latviešu valodā būs jāmāca 60% mācību priekšmetu - latviešu valoda un literatūra un vēl pieci mācību priekšmeti.
Balstoties uz Vispārējās izglītības likumā iestrādāto normu, kas ļauj IZM noteikt mācību priekšmetu skaitu, kuri mazākumtautību skolās jāmāca latviešu valodā, ir sagatavots mazākumtautību izglītības programmas paraugs, kurā noteikta prasība latviešu valodā mācīt 60% mācību priekšmetu, bet attiecīgajā mazākumtautību valodā - 40%.
IZM speciālisti, apsekojot skolas, esot secinājuši, ka vislielākās grūtības mazākumtautību skolās varētu rasties ar vēstures un matemātikas mācīšanu latviešu valodā. IZM arī ierosinās noteikt, ka ar 2007.gadu visi centralizētie eksāmeni mazākumtautību skolās notiks latviešu valodā.
Deputāts Jakovs Pliners atzina, ka ar šo IZM piedāvājumu "ir atvērtas durvis dialogam", tomēr, pēc viņa domām, nav piedāvāts "pilnvērtīgs dokuments". Pliners, kuram ir 33 gadu pedagoga pieredze, uzskata, ka skolēniem būs ļoti grūti kārtot centralizēto eksāmenu latviešu valodā mācību priekšmetā, kuru viņi apguvuši, piemēram, krievu valodā.
IZM pārstāvji paskaidroja, ka mazākumtautību skolas pašas varēs izvēlēties, kurus piecus no galvenajiem mācību priekšmetiem mācīt latviešu valodā.
Savukārt deputāti pauda viedokli, ka būtu lietderīgi ar IZM rīkojumu noteikt, ka mazākumtautību skolās latviešu valodā jāmāca tie mācību priekšmeti, kuros audzēkņiem, skolu beidzot, nāksies kārtot centralizēto valsts eksāmenu.