Mazās slimnīcas nevarēs izpildīt priekšrakstus Covid-19 slimnieku uzņemšanai, bažīgs Krāslavas slimnīcas vadītājs
Foto: LETA

Nacionālā veselības dienesta (NVD) izstrādātais slimnieku hospitalizācijas plāns paredz uzņemt Covid-19 pacientus tikai nepilnā trešdaļā no visām Latvijas pašvaldību ārstniecības iestādēm. "Ja plūsma pieaugs, Covid-19 inficētajiem pacientiem paredzētos priekšnosacījumus – izolētas telpas un gultas vietas, cilvēkresursus un individuālos aizsardzības līdzekļus – faktiski nebūs iespējams izpildīt," atzīmē Krāslavas slimnīcas valdes loceklis Aleksandrs Jevtušoks.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Slimnīcu darbinieki un vadība reģionos šobrīd dara visu iespējamo, lai pasargātu mediķus un pacientus no iespējamajiem infekcijas riskiem, portālu "Delfi" informēja Latvijas Slimnīcu biedrībā.

NVD hospitalizācijas plāns nosaka, ka infekcijas slimību pacientus paredzēts nogādāt ārstēšanai tikai septiņās no Latvijā kopumā esošajām 24 neatliekamās medicīnas palīdzības ārstniecības iestādēm, liecina NVD mājaslapā atrodamā informācija.

Būtisks slimnīcu izvēles kritērijs ir infekcijas slimību nodaļas esamība. Šādas nodaļas ir tikai piecu pašvaldību ārstniecības iestādēs – Vidzemes, Daugavpils, Rēzeknes, Ziemeļkurzemes un Liepājas slimnīcās, kā arī divās valsts klīniskās universitātes slimnīcās – Latvijas Infektoloģijas centrā un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Pārējām iestādēm pēc plāna jāpilda vien universitāšu slimnīcu atbalsta funkcija, uzņemot pacientus, kuriem nav konstatēta saslimšana ar kādu infekcijas slimību, ieskaitot Covid-19.

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs atzīst: "Līdz šim izskanējušas bažas par pašvaldību slimnīcu gatavību uzņemt Covid-19 pacientus, taču ne visās pašvaldību slimnīcās hospitalizācijas plāns paredz infekcijas slimību pacientu ārstēšanu. Vairums no tām pilda atbalsta un atslogošanas funkciju, kura ietver pacientu plūsmas pārvirzīšanu no infekcijas slimību, ieskaitot Covid-19, ārstējošajām iestādēm."

Šim mērķim paredzētas slimnīcas ar funkcionējošām infekciju nodaļām, kuras veic tieši gaisa – pilienveida infekciju pacientu ārstēšanu un aprūpi. Infekcijas slimību nodaļām jau iepriekš izveidots īpaši pielāgots telpu plānojums. Nodaļas ir izolētas, kā arī nodrošinātas ar atsevišķu ventilācijas sistēmu. Telpas ir speciāli pielāgotas, lai nodrošinātu pilnīgu pacientu un personāla izolāciju, infekciozā materiāla apstrādi un paaugstināta līmeņa dezinfekciju, skaidroja biedrībā.

Savukārt Jevtušoks skaidroja, ka Krāslavas slimnīca ir otrā līmeņa slimnīca un katru dienu hospitalizē vismaz 10 jaunus pacientus. Viņš norāda, ka līdz šim akūtu slimnieku ar iespējamiem Covid-19 simptomiem bijis salīdzinoši maz. "Nepieciešamības gadījumā līdz analīžu rezultātu saņemšanai varam nodrošināt izolētu palātu, taču ne visās pašvaldību slimnīcās ir tādas iespējas," norādīja Jevtušoks.

Tāpat Jevtušoks skaidroja – ja slimnīca saņemtu atbilstošu rīkojumu, tad iespēju robežās 20 Covid-19 pacientiem varētu pielāgot izolētu nodaļu. Taču šāds rīkojums būtiski ierobežotu slimnīcas darbību.

"Telpu skaits ir ierobežots, jo katru dienu uzņemam pacientus ar citiem akūtiem gadījumiem. Jāatzīst, ka izolēto nodaļu nebūtu iespējams pielāgot atbilstoši visām nepieciešamajām prasībām, jo tā projektēta kā terapijas nodaļa un nav paredzēta infekcijas slimību ārstēšanai," uzsvēra slimnīcas vadītājs.

Šobrīd Krāslavas slimnīcā turpina vadīties pēc hospitalizācijas plāna vadlīnijām un nepieciešamības gadījumā pacientus nogādājot uz tuvāko slimnīcu, kurā jau ir infekcijas nodaļa – Daugavpils slimnīcu, pauda Jevtušoks.

Neraugoties uz to, ka vairumam pašvaldību slimnīcu nav paredzēts uzņemt infekciju slimību pacientus, slimnīcu darbinieki un vadība savu iespēju robežās izdarījuši visu iespējamo, lai pasargātu pacientus un mediķus no slimības izplatīšanās. Katrs jaunais pacients tiek uzskatīts par potenciāli inficētu, tādēļ viss notiek pastiprinātā piesardzības režīmā, skaidroja Slimnīcu biedrībā.

"Pie tiem pacientiem, kuriem jau ir kādi no simptomiem – augsta temperatūra, sauss klepus vai elpas trūkums – mediķi dodas pilnā ekipējumā. Tāpat kā citās pašvaldību slimnīcās uz laiku līdz analīžu rezultātu saņemšanai (aptuveni astoņas stundas), pacientiem tiek nodrošināta izolēta palāta," skaidroja Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Agris Rozenfelds.

Rozenfelds atklāja, ka slimnīcā ir izveidota arī viena atsevišķa dzemdību zāle grūtniecēm, kuras bijušas pašizolācijā, kontaktā ar Covid-19 slimnieku vai novērojušas kādu no simptomiem. Ja situācija saasināsies, slimnīcā ir izstrādāts plāns, kurš paredz vienas nodaļas pielāgošanu un izolēšanu. "Līdz šim vēl neesam saskārušies ar Covid-19 testa pozitīvu gadījumu, taču pēc hospitalizācijas plāna rekomendācijām pacientus nogādāsim tuvākajās pašvaldību slimnīcās ar infekcijas nodaļu – Liepājā vai Ventspilī," pauda Rozenfelds.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Krāslava Kuldīgas slimnīca Nacionālais Veselības dienests NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form