Mediķi: gripas epidēmija Latvijā ir beigusies
Foto: DELFI

Gripas epidēmija beidzot Latvijā ir beigusies, norādot uz gripas monitoringa datiem, pirmdien portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka gripas gadījumu skaits aizvadītās nedēļas laikā nevienā no monitoringā iesaistītajām pilsētām nepārsniedza 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to SPKC pirmdien paziņo par gripas epidēmijas beigām.

Aizvadītās nedēļas laikā gripas gadījumi tika reģistrēti vien divās monitoringa pilsētās Liepājā un Rīgā, norāda SPKC.

Šajā sezonā gripas epidēmija izsludināta 21.janvārī un tā turpinājusies ilgāk nekā pagājušajā sezonā. Pērn gripas epidēmija tika izsludināta 5.martā un tā turpinājās līdz 14.maijam.

"Šīs sezonas epidēmija bijusi smagāka nekā iepriekšējos gados – lielāks bijis gan pacientu skaits, kuri gripas gadījumos vērsušies pie ģimenes ārstiem, gan slimnīcā nogādāto gripas pacientu skaits. Šajā sezonā gripa visvairāk skārusi vecākā gada gājuma iedzīvotājus. Minētajā vecuma grupā gripa visbiežāk izraisījusi komplikācijas, arī gripas izraisītie nāves gadījumi lielākoties reģistrēti pacientiem vecumā virs 50 gadiem," norāda SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova.

SPKC direktore Inga Šmate uzsver, ka ņemot vērā šī gada smago gripas sezonu, nākamajai ir jāgatavojas savlaicīgi – iedzīvotājiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas vai blakusslimības, kuru gaitu saslimšana ar gripu var tikai pasliktināt, laikus ir jāplāno nepieciešamā vakcinācija pret gripu, lai izsargātos no smagām gripas komplikācijām un pat nāves. SPKC aicina savlaicīgi pret gripu vakcinēties arī stacionāro ārstniecības iestāžu personālu un ģimenes ārstus.

Lai novērotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) izplatību un prognozētu epidēmiskā procesa attīstību, Latvijā ilgus gadus tiek veikts gripas un AAEI monitorings. Monitorings sākas katru gadu oktobra beigās un turpinās līdz nākamā gada maija vidum. Par monitoringa iknedēļas rezultātiem regulāri tiek informētas atbildīgās institūcijas, veselības aprūpes speciālisti, izglītības iestāžu vadītāji un sabiedrības pārstāvji. Kā arī par gripas un AAEI izplatību Latvijā katru nedēļu tiek ziņots Eiropas gripas uzraudzības tīklam.

SPKC veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku t.sk. vakcinācija, specifisko un nespecifisko pretgripas preparātu lietošana, organizatoriskie, izglītošanas, higiēnas un citi pretepidēmijas pasākumi.

Monitoringā šogad bija iekļautas 10 Latvijas lielākas pilsētas. Datus sniedza 67 ģimenes ārsti, 11 stacionārās ārstniecības iestādes, 40 pirmsskolas izglītības iestādes un 40 skolas. Lai monitoringa datus uzskatītu par ticamiem, monitoringā ambulatorās iestādes aptver ne mazāk par 5% Latvijas iedzīvotāju.

Šogad gripas izraisīto komplikāciju dēļ miruši vairāk kā 30 cilvēki.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Gripa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form