Mīkstinātie Covid-19 ierobežojumi: Ko drīkst un ko nedrīkst
Foto: LETA

Otrdien, 11. augustā, Ministru kabinets, balstoties uz epidemiologu ieteikumiem, pieņēma lēmumu nedaudz mīkstināt atsevišķus Covid-19 izplatību ierobežojošus pasākumus, ņemot vērā, ka Latvijā inficēto skaita pieaugums ir būtiski mazāks nekā pārējās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šie mīkstinātie ierobežojumi stājas spēkā pirmdien, 17. augustā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vienlaikus tiks turpināta rūpīga saslimstības rādītāju uzraudzība, lai operatīvi varētu lemt par nepieciešamību atgriezties pie stingrākiem ierobežojumiem, ja situācija pasliktināsies, uzsvēra Valsts kancelejā.

Izmaiņas skar pulcēšanās ierobežojumus organizētiem pasākumiem, saimnieciskiem pakalpojumiem, kā arī sabiedriskās ēdināšanas jomā.

Pulcēšanās

No 17. augusta iekštelpās var pulcēties līdz 1000 cilvēkiem pašreizējo 500 vietā. Apmeklētāju skaita ierobežojums vairs nebūs atkarīgs no telpu izmēra. Pasākumu organizatoriem un pakalpojumu sniedzējiem būs jāizstrādā Covid-19 izplatības ierobežošanas plāns. Tas attiecas gan uz pasākumiem telpās, gan ārā.

Pasākumiem ārpus telpām spēkā saglabāsies esošā norma par 3000 cilvēku ierobežojumu.

Ar Ministru kabineta pieņemtajiem grozījumiem tiek samazināta arī minimālā platība, kas jānodrošina katram pasākuma apmeklētājam vai pakalpojuma saņēmējam, arī sabiedriskās ēdināšanas vietās.

No 17. augusta tie būs trīs kvadrātmetri pašreizējo četru kvadrātmetru vietā. Spēkā saglabāsies nosacījums, ka pasākuma norises vietā cilvēku skaits nedrīkst pārsniegt 50% no telpas ietilpības.

Gadījumos, kad pasākuma organizators vai kultūrvietas saimnieks var nodalīt klātesošo personu grupu plūsmas, nepārsniedzot 300 personu katrā grupā un nepieļaujot to savstarpēju sastapšanos, pasākumi un kultūrtelpas varēs pulcēt arī vairāk apmeklētāju nekā 50% no kultūrvietas kapacitātes.

Telpu ietilpības un distancēšanās izņēmums attieksies uz kultūras pasākumiem, kuros cilvēki sēž fiksētās, personalizētās sēdvietās – koncertos, teātrī, kino u.tml. Starp sēdvietām ir jāievēro viena metra distance.

Pasākumos ar lielu apmeklētāju skaitu būs jānodrošina, lai grupas līdz 300 cilvēkiem savstarpēji nepārklātos, piemēram, izmantojot vairākas ieejas, izejas un sēdvietas organizējot sektoros.

Tāpat kā līdz šim muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, teātru ēkās, koncertzālēs, kinoteātros un šo kultūrvietu ārtelpā notiekošo pasākumu apmeklētāji, atrodoties fiksētās, personalizētās sēdvietās, varēs sēdēt kopā pa divi, ja personas nav vienas mājsaimniecības pārstāvji; vienas mājsaimniecības locekļi varēs sēdēt ne vairāk kā četru personu grupā.

Starp katrām divām aizpildītajām sēdvietu grupām pasākuma rīkotājam būs jānodrošina viena metra distances ievērošana vai aizsargbarjeras uzstādīšana. Pametot savu sēdvietu, pasākumu apmeklētājiem būs jāturpina ievērot savstarpēja divu metru distance.

Tāpat tika pieņemts lēmums, ka no 17. augusta arī dziedātāji, t.sk. amatiermākslas, interešu izglītības, profesionālās ievirzes un profesionālās vidējās izglītības kolektīvos, mēģinājumu, nodarbību un pasākumu laikā vienas grupas ietvaros savstarpēji varēs neievērot divu metru distanci.

Savukārt attiecībā uz aktieru, baleta mākslinieku, dejotāju un orķestra mūziķu darbību distancēšanās prasības varēs neievērot arī profesionālās ievirzes un profesionālās vidējās izglītības programmu apguves ietvaros. Amatiermākslas koru un ansambļu dalībnieki turpinās darbu līdzšinējā kārtībā, informēja Kultūras ministrijā.

Sabiedriskās ēdināšanas vietās no 17. augusta telpās pie viena galdiņa drīkstēs atrasties ne vairāk kā astoņi cilvēki, savukārt ārpus telpām cilvēku skaits pie viena galdiņa vairs netiks ierobežots.

Tomēr spēkā saglabāsies nosacījums, ka starp galdiņiem jāievēro divu metru distance gan telpās, gan ārā.

Darba laiks

No 17. augusta kultūras, sporta, reliģiskās darbības, kā arī sabiedriskās ēdināšanas vietas atkal drīkstēs strādāt ilgākas darba stundas – līdz pulksten 2 naktī. Nemainīgs saglabāsies darba laika sākums – pulksten 6.30.

Taču tādu izklaides vietu kā naktsklubu un diskotēku darba laika ierobežojums līdz pulksten 24 saglabāsies arī pēc 17. augusta, ņemot vērā, ka tajās ir augstāks Covid-19 izplatības risks.

Ceļošana

Lai vienkāršotu izpratni par starptautisko pasažieru pārvadājumu norisi un apturēšanu starp Latviju un valstīm, kurās ir liela Covid-19 izplatība, kā arī prasībām iebraucējiem ievērot 14 dienu pašizolāciju, noteikumi precizēti, nosakot, ka Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā publicētais valstu saraksts stājas nākamajā dienā pēc publicēšanas. Tā kā tas tiek publicēts piektdienā, tad izmaiņas stājas spēkā sestdienā.

Jāņem vērā, ka inficēšanās risks ārvalstīs ir ievērojami lielāks nekā Latvijā. Eiropā pēdējo nedēļu laikā pieaugusi saslimstība ar Covid-19 par aptuveni 19%, savukārt Latvijā vismaz katrs trešais saslimšanas gadījums ir saistīts ar atrašanos ārvalstīs.

Līdz ar to ikvienam ir rūpīgi jāizvērtē ārvalstu brauciena nepieciešamība, ņemot vērā gan Covid-19 infekcijas izplatība mērķa valstī, gan inficēšanās risks, gan tas, ka pēc atgriešanās Latvijā var būt jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Pieaugot Covid-19 saslimstībai Eiropā, turpmāk divu nedēļu pašizolācija Latvijā jāievēro, atgriežoties vai ceļojot tranzītā caur kopumā 21 Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valsti, kā arī caur Monako, Andoru un Sanmarīno.

Minētās 21 ES vai EEZ valsts vidū ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija, Kipra, kā arī Dānija, Lielbritānija, Īrija un Grieķija.

Valdība noteikumus arī papildinājusi ar normu, paredzot, ka izglītības iestādes varēs piesaistīt reģistrētu ārstniecības personu, kas spēs identificēt saslimšanas gadījumus un operatīvi novērst infekcijas tālāku izplatību izglītības iestādē.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ceļošana Ministru kabinets Slimību profilakses un kontroles centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form