'Mono' parādsaistības pret galvaspilsētu samazina par 25 tūkstošiem eiro
Foto: LETA

Rīgas dome (RD), pārrēķinot SIA "Mono" 31 728 eiro parādu galvaspilsētai, secinājusi, ka uzņēmums ir parādā vien 6735 eiro, ko "Saskaņai" un "Gods kalpot Rīgai" ziedojušā Mihaila Uļmana vadītajai firmai nu būs jāatmaksā RD.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rīgas domes Īpašuma departaments pirmdien, 14. maijā, lūdza Pilsētas īpašuma komitejas deputātus atbalstīt vienošanās slēgšanu ar "Mono", kas atbilst pārrēķina rezultātiem.

Komiteja vienošanos starp RD un "Mono" par parāda pārrēķinu skatīja jau 16. aprīlī, taču pēc opozicionāru vēlmes komiteja uzdeva Īpašuma departamentam sagatavot juridisko analīzi par abu pušu strīdu un ar to saistīto parādu.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka strīdus ābols ir RD vienošanās ar "Mono" par nekustamā īpašuma nomu Slokas ielā 41. 2006. gadā RD Īpašuma departaments un "Mono" pagarināja 1999. gadā noslēgto līgumu par nekustamā īpašuma nomu. Lai gan līgumu puses noslēdza līdz 2024. gadam, jau 2007. gadā RD līgumu lauza.

Departaments skaidro, ka uzņēmums īpašumu nav pametis, tāpēc RD sākusi aprēķināt līgumsodu 1,5% apmērā no mēneša maksājumu summas par katru nokavēto dienu līdz brīdim, kad būs parakstīts telpu nodošanas un pieņemšanas akts. 2007. gada izskaņā RD arīdzan vērsās tiesā, prasot "Mono" izlikšanu no telpām un īpašuma atgūšanu savā rīcībā.

2011. gadā Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa nosprieda prasību apmierināt pilnā apmērā. Spriedums spēkā stājās 2012. gada jūlijā. Taču uzņēmums spriedumu nav pildījis, tāpēc RD vērsās pie tiesu izpildītāja, kura pakalpojumi izmaksājuši 176 eiro. 2012. gada septembrī tiesu izpildītājs izlika "Mono" no Slokas ielas īpašuma.

RD tūdaļ aprēķinājusi, ka uzņēmumam par periodu no līguma laušanas līdz izlikšanai no īpašuma jāmaksā gan faktiskā maksa par īpašuma lietošanu, gan līgumsods. Šobrīd tas ir 31 728 eiro, kur 14 560 eiro ir maksa par nekustamā īpašuma lietošanu, 16 991 eiro ir līgumsods, bet 176 eiro ir tiesu izpildītāja pakalpojumu izmaksas.

"Mono" pa to laiku iesniedza apelāciju Rīgas apgabaltiesā. 2013. gada septembrī arī apelācijas instance apmierināja RD prasību. Uzņēmums vērsās Augstākajā tiesā, taču 2015. gada aprīli tā atteikusi sākt kasācijas tiesvedību. Tādējādi spēkā stājās apgabaltiesas 2013. gada spriedums, norāda departaments.

Šā gada martā "Mono" ar iesniegumu vērsās RD, norādot, ka uzņēmums Rīgas apgabaltiesā lūdzis skaidrojumu par 2013. gada sprieduma spēkā stāšanās brīdi. Lai gan tiesa skaidrojuma lūgumu noraidīja, tā apliecinājusi, ka līgums stājies spēkā 2015. gada aprīlī, kad saņemts Augstākās tiesas atteikums sākt kasācijas lietvedību.

Tāpēc uzņēmums iesniegumā RD lūdza izskatīt iespēju noslēgt ar vienošanos par parāda pārrēķinu un dzēšanu. "Mono" no savas puses apņemas labprātīgi un nekavējoties atlīdzināt 176 eiro, ko dome iztērējusi sprieduma izpildīšanai.

Departamenta ieskatā šī prasība ir pamatota, jo, ja līguma laušanas datums ir 2015. gada aprīlis, zūd pamats aprēķināt līgumsodu jau no 2007. gada. Turklāt, ņemot vērā tiesu praksi, ir secināms, ka "parāda piedziņa tiesvedības ceļā par prasības summu, kuras lielāko daļu veido līgumsods, ir apšaubāma".

Vienlaikus departaments uzsver, ka tiesu izpildītāja akta parakstīšana 2012. gadā nozīmē – "Mono" aktam piekritis. RD to arīdzan uzskata par datumu, kad uzņēmums telpas Slokas ielā faktiski pametis.

Īpašuma departaments 16. aprīlī piedāvāja Pilsētas īpašuma komitejas deputātiem sagatavot pārrēķinu "Mono" parādam, kurā uzņēmumam jāsedz nomas maksa par periodu līdz tiesu izpildītāja akta parakstīšanai 2012. gadā. Ja pārrēķinā atklātos, ka "Mono" parāds vairs neveidojas, RD ar uzņēmumu noslēgtu vienošanos, kurā "Mono" atmaksās 176 eiro par tiesu izpildītāja pakalpojumiem. Pēc tam pusēm vairs nebūšot savstarpēju pretenziju saistībā ar nomu un maksājumiem.

SIA "Mono" ir 1991. gadā reģistrēta holdinga kompānija, kura darbojas vairākās nozarēs – vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, finanšu pakalpojumos, muitas noliktavas pakalpojumos, kā arī telpu nomā un transporta pakalpojumos.

"Mono" pērn apgrozīja astoņus miljonus eiro, nopelnot 5,1 miljonu eiro.

Uzņēmumā 49% pieder Mihailam Uļmanam, 32% pieder ASV pilsonim Aleksandram Plotkinam, bet 17% – Biominam Kajemam.

Uļmans pērn maijā partijai "Saskaņa" ziedojis 11 tūkstošus eiro. Savukārt 2015. gadā viņš "Gods kalpot Rīgai" ziedojis 18 tūkstošus eiro.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Gods kalpot Rīgai Rīgas dome Saskaņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form