Foto: LETA
Daļēju atbildību par to, ka 18.februārī notiks referendums, vajadzētu uzņemties koalīcijas partijām - "Vienotībai" un Zatlera reformu partijai (ZRP), šāds viedoklis izskanēja krievu kopienas pārstāvju diskusijā par nacionālajām attiecībām Latvijā.

"Man žēl, ka nedzirdu no valdošās koalīcijas partijām vismaz kādu mēģinājumu uzņemties atbildību par to, kas notiek. Par nacionālistiem man nav nekādu jautājumu, tie pilnīgi bija prognozējami - malači, viņi iet, viņi sev izvirzīja mērķi un iet, nekādu jautājumu. Bet "Vienotība" un ZRP negrib uzņemties atbildību," norādīja "Pirmā Baltijas kanāla" žurnāliste Natālija Vasiļjeva. "Uzskatu, ka viņiem jāuzņemas ļoti liela atbildība par to, kas tagad notiek."

Vasiļjeva skaidroja, ka cilvēki gāja parakstīties referenduma rīkošanai, ne jau sekojot Vladimiram Lindermanam, bet gan tāpēc, ka "Saskaņas centrs" (SC) netika paņemts koalīcijā. "Tas bija pilnīgi skaidrs visiem. Kārlis Šadurskis (V) vienā diskusijā teica: ziniet, mums te tīri matemātiski sanāca koalīcija! Viņš, protams, ir matemātikas profesors, bet slikti, ka tā ir matemātika. Matemātiski viss sanāca, bet mums tādas koalīcijas dēļ ir sašķelta sabiedrība," norādīja žurnāliste.

"Kā var būt lojāls ļoti lielais - 30% - SC elektorāts pie tādas koalīcijas, kādu viņi uztaisīja? Cilvēki visu laiku - 20 gadus - gāja, naturalizējās, spēlēja pēc tiem noteikumiem, kas viņiem tika piedāvāti. Viņi domāja, ka paliek par tādiem pašiem pilsoņiem kā visi pārējie, bet viņiem saka: "Nē, pasēdiet maliņā! Jūsu partiju mēs negribam, jūsu iniciatīvu par referendumu mēs iesim tiesāt." Ārprāts, kas notiek," klāstīja Vasiļjeva.

PBK žurnāliste norādīja, ka viņa ļoti gaida kaut kādas reālas darbības no partijām, kas ir pašā centrā. "Jo, ziniet, "Vienotība" un ZRP tikai saka: "Ak Dievs, ko tie izdarīja, gan labējie, gan kreisie!" Vienīgais, ko viņi šajā situācijā piedāvāja, ir - patērēsim vēl drusciņ naudiņas, tās pašas nepilsoņu naudiņas, lai viņiem paskaidrotu, ka viņi kaut ko nepareizi izdarīja."

Referenduma iniciatoru - biedrības "Dzimtā valoda" - pārstāvis Illarions Girss papildināja, ka Latvijā atlaida iepriekšējo Saeimu un ievēlēja jaunu, lai būtu jauna politika. "Kur viņa ir?" taujāja Girss.

ZRP politiķis, Roberta Ķīļa padomnieks integrācijas jautājumos Viktors Makarovs gan taisnojās, ka partija oktobrī diezgan daudz izdarījusi, lai panāktu SC iekļaušanu koalīcijā, bet tam nav bijis atbalsta no "Vienotības" kolēģu puses. "Kāpēc "Vienotības" pozīcija bija tāda, kāda bija, šis jautājums jāuzdod viņiem," teica Makarovs.

Politiķis norādīja, ka tagad ir parādījusies jauna problēma. "Jo apmēram divus mēnešus pēc tam, kad ZRP teica, ka SC ir uzticams partneris potenciālajā koalīcijā un mēs varam strādāt, tai pašā laikā nosargājot valsts pamatus, tostarp vienu valsts valodu, SC līderis Nils Ušakovs aiziet un parakstās par referendumu. Atvainojiet, bet tas ir iemesls, kāpēc tas referendums tomēr būs," skaidroja Makarovs.

Vasiļjeva gan skaidroja, ka tās esot sekas, bet Makarovs argumentēja, ka tas ir viena politiķa solis un viņš varējis gan parakstīties, gan neparakstīties. "Pēc tam mums ir ārkārtīgi grūti saviem biedriem un sabiedrībai skaidrot, kā mēs varam nodrošināt Latvijas valsts attīstību un pasargāt pamatus vienlaicīgi ar Ušakovu koalīcijā. Tas šobrīd neizskatās pēc īpaši iespējama un sabiedrībai pieņemama risinājuma," norādīja Makarovs.

"Ja saka, ka SC izdarījis ko tādu, ka tam visu mūžu būs jāpaliek opozīcijā, tad nebūs nekas atrisināts," uzsvēra Vasiļjeva.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!