Nākamgad mainīs ģimenes valsts pabalsta saņemšanas kārtību
Foto: Shutterstock

Sākot ar 2022. gada 1. janvāri stājas spēkā ģimenes valsts pabalsta reforma, kas paredz, ka finansiālā atbalsta apmērs būs atkarīgs no tā, par cik faktiski audzināmiem bērniem vecumā no viena gada līdz 20 gadu vecumam persona saņem ģimenes valsts pabalstu, portālu "Delfi" informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāve Iveta Daine.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz 31. decembrim pabalsta apmērs ir atkarīgs no tā, kurš pēc kārtas bērns ir piedzimis.

Tāpat ģimenes valsts pabalsta reforma paredz iespēju vienam no laulātajiem, pamatojoties uz otra laulātā labprātīgu piekrišanu, saņemt ģimenes valsts pabalstu par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem, ne tikai par saviem bioloģiskajiem bērniem.

Šī iespēja ir būtiska, jo, kā norāda VSAA pārstāve, no tā atkarīgs kopējais pabalsta apmērs.

Līdz šim pabalstu par sava laulātā bērnu, kurš nav abu kopīgs bērns, otrs laulātais saņemt nevarēja.

Kā šo iespēju izmantot? Laulātajam, kurš saņem ģimenes valsts pabalstu par savu bērnu, jāiesniedz iesniegums VSAA par labprātīgu atteikšanos no viņam piešķirtā pabalsta turpmākās saņemšanas, piekrītot, ka pabalstu turpmāk saņems otrs laulātais.

Savukārt, laulātajam, kurš nav bērna vecāks, jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai par šo bērnu. VSAA pārstāve uzsver, ka svarīgs nosacījums ir laulības fakts. Proti, ja pāris dzīvo kopā nereģistrētā laulībā un audzina bērnus, kas nav abu kopīgie bērni, tad vienam no viņiem saņemt pabalstus par visiem bērniem tiesību nav.

Ģimenes valsts pabalsta reforma paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra par vienu bērnu no gada līdz 20 gadu vecumam ģimenes valsts pabalsts mēnesī būs 25 eiro, par diviem bērniem – 100 eiro (50 eiro par katru bērnu), par trijiem bērniem – 225 eiro (75 eiro par katru bērnu). Par četriem un vairāk bērniem pabalsts būs 100 eiro mēnesī par katru bērnu.

Lai viens no laulātajiem pabalstu pēc jaunajiem nosacījumiem varētu saņemt par visiem kopīgi audzināmajiem bērniem jau no 2021. gada 1. janvāra, iesniegumi VSAA jāiesniedz līdz šī gada 15. decembrim.

Ja iesniegumus iesniegs vēlāk, tad vecākam, kurš atsakās no pabalsta saņemšanas un dod piekrišanu to turpmāk saņemt laulātajam, izmaksu pārtrauks no nākamā mēneša pirmā datuma. Attiecīgi pabalstu laulātajam varēs piešķirt tikai tad, kad pabalsta izmaksu pārtraukta bērna vecākam.

Iesniegumu (iesnieguma paraugs) par labprātīgu atteikšanos no turpmākās ģimenes valsts pabalsta saņemšanas un piekrišanu, ka to saņems otrs laulātais var iesniegt:

  • elektroniski oficiālajā e-adresē,
  • elektroniski e-pastā pasts@vsaa.gov.lv (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu),
  • nosūtot pa pastu jebkurai nodaļai vai ievietojot to VSAA klientu apkalpošanas centros izvietotajās pasta kastītēs darba laikā.

Savukārt iesniegumu par ģimenes valsts pabalsta piešķiršanu visērtāk iesniegt portālā latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu "E-iesniegums VSAA pakalpojumiem" un izvēloties iesniegumu "Ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti piešķiršanai".

Jau vēstīts, ka Saeima 2021. gada 6. maijā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, ar kuriem mainīts ģimenes valsts pabalsta apmērs un tā piešķiršanas nosacījum

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ģimene Saeima Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form