Nākamnedēļ būs zināmi visu lielāko partiju premjera amata kandidāti
Foto: DELFI

Nākamajā nedēļā vēl vairāki politiskie spēki nosauks savus premjera amata kandidātus, un līdz ar to būs zināmi visi lielāko partiju izvirzītie kandidāti šim amatam.

Pirmdien notiks Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes sēde, kad kļūs zināms, vai Ventspils mērs Aivars Lembergs tiks virzīts premjera amatam arī uz 11.Saeimas vēlēšanām. Būs zināms arī tas, vai Lembergs balotēsies vēlēšanās.

"Neskriesim notikumiem pa priekšu," pagaidām lakonisks ir ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, kurš iepriekš ir izteicies, ka ZZS ir vēl citi premjera cienīgi kandidāti kā, piemēram, Raimonds Vējonis vai Jānis Dūklavs.

ZZS valdes sēde gaidāma pirmdien Saeimas frakcijas telpās plkst. 12.30.

Pagaidām Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"–Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK vēl klusē, kas būs viņu valdības vadītāja amata kandidāts. Pēdējās vēlēšanās apvienības premjera amata kandidāts bija "tēvzemietis" Roberts Zīle.

Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars informēja, ka apvienības nākamās nedēļas prioritārais uzdevums ir vienoties par premjera un ministru amata kandidātiem. Apvienība nākšot klajā uzreiz ar visu ēnu kabineta sastāvu.

"Nākamajā nedēļā prioritāte ir vienoties gan par premjera, gan ministru amatu kandidātiem. Provizoriskais melnraksts ir tapis, bet vēl nezinām, vai visi cilvēki piekritīs," norādīja Dzintars.

Nacionālajai apvienībai valdes sēde gaidāma pirmdien plkst.15.

Nākamajā sestdienā, 13.augustā, gaidāma arī Zatlera Reformu partijas biedru kopsapulce, kurā tiks publiskots eksprezidenta dibinātās partijas premjera amata kandidāts un ministru amata pretendenti, apliecināja ZRP pārstāve Daiga Holma.

Jau zināms, ka "Vienotības" premjera amata kandidāts būs esošais valdības vadītājs Valdis Dombrovskis, kurš sestdien partijas "Vienotība" dibināšanas kongresā nāca klajā ar savu redzējumu par valsts nākotni.

Savukārt "Saskaņas centram" (SC) ir divi premjera amata kandidāti – Rīgas mērs Nils Ušakovs un esošās Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs. Uz jautājumu, kurš no viņiem ies uz priekšvēlēšanu debatēm, ja tiks aicināti tikai premjera amata kandidāti, Urbanovičs atbildēja jokojot: "Iesim abi, ja ļaus. Bet domāju, ka mums izdosies vienoties, ja nē, lozēsim."

Urbanovičs par labāku premjera amata kandidātu uzskata Ušakovu, taču tādēļ savu kandidatūru neatsauks. "Mans viedoklis ir, ka es balsotu par Nilu. Es viņu uzskatu par labāku kandidātu," teica Urbanovičs.

"Vēlamies, lai vēlētāji varētu salīdzināt mūs abus. Ja mums būs tāda laime izšķirties, kuru virzīt premjera amatam, mēs to nedarīsim divatā, bet viss SC kopā," norādīja politiķis.

Savukārt LPP/LC premjera amata kandidāts būs partijas līderis Ainārs Šlesers, par kura izvirzīšanu šim amatam partijas biedri nobalsoja kongresā piektdien.

Jau vēstīts, ka jūlija beigās publiskotā "Latvijas faktu" aptauja parādīja – ja tagad notiktu Saeimas vēlēšanas, lielāko balsu skaitu iegūtu "Saskaņas centrs" un Zatlera Reformu partija (ZRP). Savukārt "Vienotības" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) reitings kopš maija ir teju divkārt krities.

Par ZRP un SC jūlijā balsotu 17,5% vēlētāju. "Saskaņas centra" reitings kopš maija ir krities par vienu procentpunktu – maijā tas bija 18,5%, jūnijā – 18,1%, bet jūlijā – 17,5%.

Savukārt pašlaik valdošās partijas – "Vienotība" un ZZS – piedzīvojušas būtisku vēlētāju atbalsta kritumu.

Par "Vienotību" maijā būtu balsojuši 11,7%, jūnijā – 14,7%, bet jūlijā – vairs tikai 8,7% pilsoņu. Savukārt par ZZS maijā balsotu 15,1%, jūnijā – 10,5%, bet jūlijā – vairs tikai 8,1% vēlētāju.

Piecu procentu barjeru pārvarētu vēl tikai Nacionālā apvienība, par kuru jūlijā balsotu 6,3% pilsoņu. Apvienības reitings bijis augstāks jūnijā – 8,8% vēlētāju būtu balsojuši par Nacionālo apvienību, savukārt maijā apvienība tik tikko bija virs barjeras – 5,4% vēlētāju atbalstīja šo politisko spēku.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form