Nākamnedēļ Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
Foto: DELFI Aculiecinieks

Nākamnedēļ, 16. jūlija vakarā un 17. jūlija naktī Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, portālu "Delfi" informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA StarSpace.

Lai arī Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība, šis Mēness aptumsums būs nozīmīgs, jo līdz nākamajam ievērības cienīgam Latvijā redzamam Mēness aptumsumam būs jāgaida vairāk nekā seši gadi, kad 2025. gada 7. septembrī būs novērojams pilns Mēness aptumsums.

Nākamotrdien aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam pulksten 23:02 sāksies aptumsuma daļējā fāze, kas ilgs gandrīz trīs stundas līdz 17. jūlija pulksten 2.00.

Mēness aptumsuma maksimālās fāzes brīdis visur Latvijā būs 17. jūlijā pulksten 00.31, bet Mēness aptumsums beigsies pulksten 03.18, kad Mēness izies no Zemes pusēnas. Aptumsuma maksimālās fāzes brīdī satumsusi būs nedaudz vairāk nekā puse no Mēness diska. Jāņem vērā, ka aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta dienvidaustrumu un dienvidu pusē.

Lai arī Mēness aptumsumi pasaulē notiek vidēji divas trīs reizes gadā, ne visi aptumsumi ir novērojami Eiropā. Nereti aptumsumu novērošanai traucē arī nelabvēlīgi laika apstākļi. Latvijā iepriekšējais Mēness aptumsums bija novērojams šī gada 21. janvāra rītā.

Nākamā iespēja novērot daļēju Mēness aptumsumu Latvijā būs 2023. gada 28. oktobra vakarā. Taču šī aptumsuma laikā satumsīs tikai neliela Mēness diska apakšējā daļa.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To bez grūtībām būs iespējams novērot ar neapbruņotu aci. Galvenais priekšnoteikums veiksmīgiem novērojumiem ir skaidras debesis un piemērota novērojumu vieta, kurā skatu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz ēkas vai koki.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Astronomija Mēness aptumsums
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form