Nedēļas laikā par 36% audzis stacionēto Covid-19 pacientu skaits
Foto: F64

Aizvadītās nedēļas laikā no 4. līdz 10. oktobrim atklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 40,5%, kā arī turpinās stacionāros ievietoto pacientu skaita pieaugums – kāpums pagājušajā nedēļā bijis par 36,1%, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

No visiem veiktajiem Covid-19 testiem 42% jeb 47 337 testi bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 58% jeb 65 892 testi – pārējiem iedzīvotājiem.

No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 13% jeb 1 297 inficētie bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 87% jeb 8 336 inficētie – pārējā sabiedrības daļā.

No visiem skrīningā atklātajiem inficētajiem 65% epidemiologu aptaujas laikā atklāja, ka ir novērojuši saslimšanas simptomus. 

Pagājušajā nedēļā vidēji dienā tika veikti vidēji 16 176 testi (iepriekš – 20 378) un  atklāti vidēji 1 376 jauni gadījumi (iepriekš 979).  

Saslimstības pieaugums ir visās vecuma grupās, saglabājas pacēlums vecuma grupā 10-14 gadi.

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā nedaudz samazinājies līdz 1,28 (nedēļu iepriekš 1,38), kas liecina par infekcijas slimības izplatīšanos sabiedrībā. 

Izvērtējot inficēto cilvēku vakcinācijas statusu, SPKC secinājis, ka 7 518 cilvēki nebija vakcinēti pret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, kas kopumā ir 78% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem, savukārt 2 115 cilvēki bija vakcinēti, kas atbilst 22% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem.

Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto vai daļēji vakcinēto cilvēku vidū, nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta 2,7 reizes biežāk, nekā pilnībā vakcinētiem.

SPKC atzīmē, ka, pieaugot vakcinēto skaitam un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars.

Taču vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.

Eiropas valstu vidējais 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju nedaudz palielinājies – līdz 150,6 (nedēļu iepriekš – 146,9). Latvijas šis rādītājs ir ievērojami pieaudzis – līdz 580,9 (pirms nedēļas – 398).  

Iepriekšējā nedēļā nedaudz samazinājies ievesto Covid-19 gadījumu skaits (53), veidojot 0,6% no visiem saslimšanas gadījumiem Latvijā.  

Laikā no 35. līdz 40. nedēļai saslimušie visbiežāk Latvijā ieradušies no Turcijas (59 gadījumi), Krievijas (39), Gruzijas (27), Vācijas (24), Lietuvas (21), Zviedrijas(20), Igaunijas (17), Itālijas (19), Lielbritānijas (19), Grieķijas (18), Somijas (17), Ukrainas (15), Spānijas (14).

SPKC mudina iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19, jo tas ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.  Par konkrēta ražotāja vakcīnas pieejamību izvēlētajā vakcinācijas punktā iedzīvotāji var uzzināt šeit.

Joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:   

  • nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru);   
  • roku higiēna (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija),   
  • pareiza sejas maskas lietošana (maskai nosedzot degunu un zodu),   
  • regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā),
  •  iespēju robežās strādāt attālināti.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 izplatību, Latvijā no 11. oktobra līdz 11. janvārim izsludināta ārkārtējā situācija.

Ārkārtējās situācijas laikā tiks paredzēti jauni ierobežojumi tirdzniecībā, ēdināšanā un kultūras pasākumu organizēšanā, kā arī pienākums līdz 15. novembrim vakcinēties valsts pārvaldē un pašvaldību iestādēs strādājošajiem.

Sīkāk par izmaiņām var lasīt šeit.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

SPKC Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form