Nedēļas laikā par 56% audzis Covid-19 jaunatklāto gadījumu skaits
Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Aizvadītajā nedēļā, no 18. jūlija līdz 24. jūlijam, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 56%. Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, vidēji dienā tika reģistrēti 1225 gadījumi, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālam "Delfi" sacīja SPKC pārstāve Ilze Arāja, šobrīd pārsvarā visvairāk testējas cilvēki ar saslimšanas simptomiem, kā arī vēlāk testu taisīt ierodas saslimušo kontaktpersonas, kurām vēlāk parādās simptomi.

Salīdzinot ar pagājušo vasaru, šovasar ikdienā veikto testu apjoms ir aptuveni divreiz mazāks, jo testi daudzviet vairs nav noteikti kā obligāta prasība ikdienā, viņa piemetināja.

SPKC statistika liecina, ka nedēļas laikā stacionāros par 42% pieauga pacientu skaits, vidēji dienā stacionējot 27 pacientus.

Visās vecuma grupās pieaug jaunatklāto gadījumu skaits, visaugstākā saslimstība saglabājas vecuma grupā 20-49 gadi. Covid-19 gadījumu pieaugums novērojams visā Latvijā, tomēr saslimstība virs Latvijas vidējā rādītāja ir Rīgā un Vidzemē.

Šobrīd vērojams neliels Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītāja samazinājums un stabilizācija, Latvijas saslimstības rādītāji ir būtiski zemāki par ES vidējo.

SPKC mudina ievērot Covid-19 profilakses pasākumus:

  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām Covid-19 pazīmēm;
  • censties ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas), nepieskarties ar netīrām rokām sejai;
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā). Ja iespējams, maksimāli intensīvi jāvedina sabiedriskā transporta saloni;
  • vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti;
  • Covid-19 slimnieka kontaktpersonai 7 dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza 2 dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem;
  • publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.


SPKC atgādina, ka vakcinācija pret Covid-19 būtiski samazina risku saslimt smagā formā. Tādēļ iedzīvotāji, kuri pieder veselības riska grupām – seniorus (65 gadi un vairāk), kā arī personas ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti individuāli konsultēties ar savu ģimenes ārstu un lemt par primārās vakcinācijas vai balstvakcinācijas veikšanu.
Jau ziņots, ka pēdējo trīs dienu laikā Latvijā atklāti 2566 Covid-19 gadījumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

SPKC Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form