AFI

Tieslietu ministrijas (TM) komisija, kuru izveidoja pēc astoņu cilvēku aizturēšanas saistībā ar februārī atklātajiem pilsonības tirgošanas gadījumiem, nav konstatējusi būtiskus pārkāpumus pilsonības iegūšanas kārtībā Naturalizācijas pārvaldē (NP), tādēļ ieteiks atjaunot apturēto pilsonības piešķiršanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Par to informēja TM Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Andris Vitenburgs. Pārbaude veikta NP Pilsonības lietu daļā, reģionālajās nodaļās un metodikas un eksaminācijas centrā, kā arī tā reģionālo nodaļu sektoros.

Komisija secinājusi, ka kopumā izveidoti priekšnosacījumi NP sakārtotas un kvalitatīvas darbības nodrošināšanai, paredzot katra ierēdņa un darbinieka atbildības sfēras. Dienesta lietošanai pārvaldē izstrādāta ierēdņa rokasgrāmata, kurā apkopoti normatīvie akti, norādījumi un skaidrojumi šo aktu piemērošanai, dokumentu paraugi, savukārt informācija par naturalizācijas procesu uzkrāta datorprogrammā. TM atzinusi, ka NP veiktie pasākumi nodrošina naturalizācijas procesa pārskatāmību, iespēju iegūt ar to saistītu informāciju un veikt kopēju procesa kontroli.

Apmeklējot Jelgavas reģionālo nodaļu, kurā darbojas eksaminācijas sektors, komisija secinājusi, ka ne visi eksaminācijas centra drošības pasākumi var darboties reģionālajās nodaļās, jo katrā nodaļā strādā tikai viena pastāvīga eksaminācijas komisija un komisiju darba apstākļi ir atšķirīgi.

Tādēļ komisija iesaka eksaminācijas komisiju komplektēšanu veikt izlozes kārtībā, kā arī izvērtēt iespējas ieviest eksaminācijas komisiju rotāciju arī reģionālajās nodaļās. Komisija ieteiks tuvākajās Ministru kabineta sēdēs izskatīt apturētos rīkojuma projektus par pilsonības piešķiršanu.

Naturalizācijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Vaļeviča sacīja, ka prokuratūra atklājusi vienu gadījumu, kad pilsonība varētu būt iegūta nelikumīgā veidā, taču droša apstiprinājuma šai informācijai vēl neesot. Pilsonības ieguvējai, kuru tur aizdomās par kukuļdošanu, lai nokārtotu pilsonības eksāmenu, piedāvās pārbaudījumus kārtot vēlreiz.

Jāatgādina, ka februārī par pilsonības tirgošanu Satversmes aizsardzības birojs (SAB) aizturēja septiņas personas, no kurām trīs bija NP metodikas un eksaminācijas centra darbinieki. Savukārt martā šajā lietā aizturēta vēl viena persona.

"Pērkot" pilsonību, pretendentiem bez attiecīgām zināšanām bijis iespējams nelikumīgi nokārtot naturalizācijas eksāmenu. Šis pakalpojums, ieskaitot samaksu starpniekiem, maksājis 1500 ASV dolāru.

Pēc SAB veiktās aizturēšanas valdība nolēma uz laiku apturēt pilsonības piešķiršanu naturalizētajām personām, savukārt Saeimas deputāti aicināja pārbaudīt visas pēdējā laikā piešķirtās pilsonības, kā arī atstādināt no amata NP priekšnieci Eiženiju Aldermani.

Valsts kontrole arī sāka pārbaudi pārvaldē, bet TM nolēma veikt NP vadības auditu. Iekšējo dienesta pārbaudi uzsāka arī pārvalde. Pēc iekšējās pārbaudes NP nolēma pieprasīt no TM papildu līdzekļus, lai pilnveidotu naturalizācijas eksāmenu aizsardzības sistēmu un turpmāk novērstu iespējas Latvijas pilsonības pretendentiem nelikumīgi nokārtot naturalizācijas eksāmenus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form